Tyee Club Logo
  • About Tyee
  • Tyee Priorities
  • Get Involved
  • Contact Tyee Club
  • Donate Now
 

Big W Club Logo

The University of Washington Hall of Fame was established in 1979 to recognize the athletes, coaches and administrators who have made significant contributions to the tradition of Husky Athletics. The members have earned All-America recognition, established an NCAA, American or World Record, won an NCAA title or made significant contributions to the UW Athletic Department as a coach or administrator.


Six new members were inducted to the Husky Hall of Fame on Friday, October 26, 2012 at Alaska Airlines Arena. Chet Crile (men's tennis), Dave Hoffmann (football), Giuliana Mendiola (women's basketball), Lawyer Milloy (football/baseball), Tiffany Simpson (gymnastics) and O.D. Vincent III (men's golf) all received the purple jacket during the spirited ceremony. You can view photos from the event here or purchase a DVD copy of the ceremony from UWTV here.


Jump to induction year:
1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985
1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992
1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000
2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012

Name

Induction Year

Sport(s)

Years played at UW

Years Coached at UW

Years as Administrator at UW

Chet Crile

2012

Men's Tennis

1990-93

 

 

Dave Hoffmann

2012

Football

1989-92

 

 

Giuliana Mendiola

2012

Women's Basketball

2001-04

 

 

Lawyer Milloy

2012

Football/Baseball

1993-95

 

 

Tiffany Simpson

2012

Gymnastics

1996-98, '00

 

 

O.D. Vincent III

2012

Men's Golf

1987-89, '91

1996-01

2008-present

Tina Frimpong

2010

Women's Soccer

2001-04

 

 

Kristina Kraszewski

2010

Women's Tennis

1997-01

 

 

Benji Olson

2010

Football

1995-97

 

 

Eldridge Recasner

2010

Men's Basketball

1987-90

 

 

Jennifer Spediacci

2010

Softball

1997-00

 

 

2005 Volleyball Team

2010

Volleyball

 

 

 

Blair Bush

2008

Football

1975-77

 

 

Mary DeLay

2008

Tennis Coach

 

1975-83

 

Chris Magruder

2008

Baseball

1996-98

 

 

Hope Solo

2008

Soccer

1999-02

 

 

Mark Stewart

2008

Football

1979-82

 

 

1997 Women’s Crew Team

2008

Crew

 

 

 

1997 Men’s Crew Varsity Eight

2008

Crew

 

 

 

Jody Braden

2006

Men's Swimming

1987-91

 

 

Jan Harville

2006

Crew

1970-73

1980-03

 

Aretha Hill 

2006

Track & Field

1995-98

 

 

Jim Lambright

2006

Football

1961-64

1969-98

 

Greg Lewis

2006

Football

1987-90

 

 

Todd MacCulloch

2006

Basketball

1996-99

 

 

Earl Ellis

2004

Swimming Coach

 

1970-98

 

Jeff Jaeger

2004

Football

1983-86

 

 

Napoleon Kaufman

2004

Football

1991-94

 

 

Lincoln Kennedy

2004

Football

1989-92

 

 

Rhonda Smith

2004

Basketball

1992-95

 

 

1970 and 71 Men’s Eight-Oared Crew

2004

Crew

 

 

 

Nesby Glasgow

2001

Football

1975-78

 

 

Ron Holmes

2001

Football

1982-84

 

 

Angie Marzetta Mentik

2001

Softball

1993-94

 

 

Ken Shannon

2001

Track & Field

1969-00

 

 

Christian Welp

2001

Basketball

1984-87

 

 

1982 Women’s Eight-Oared Crew

2001

Crew

 

 

 

1983 Women’s Eight-Oared Crew

2001

Crew

 

 

 

Don Coryell

2000

Football

1949

 

 

Karen Deden Westwater

2000

Basketball

1987-91

 

 

Darrell Eden

2000

Tennis

1941-42

 

 

Frank Guisness

2000

Basketball

1949-52

 

 

Michael Jackson

2000

Football

1975-78

 

 

Mike Ramos

2000

Track & Field

1982-86

 

 

1948-50 Men’s Eight-Oared Crew

2000

Crew

 

 

 

Joe Cipriano

1999

Basketball

1951-53

 

 

Steve Emtman

1999

Football

1989-91

 

 

Walter Harrison

1999

Football

1940-42

 

 

Dale McClements Kephart

1999

Gymnastics

1962-67

 

 

Rick Noji

1999

Track & Field

1986-90

 

 

Ernest Steele

1999

Football

1939-41

 

 

1977 Men’s Crew

1999

Crew

 

 

 

Carl Buchan

1998

Sailing

1977-78

 

 

Catherine B. “Kit” Green

1998

Administrator

 

 

 1960-95

Talbot Hartley

1998

Track & Field

1928-31

 

 

Mike Lude

1998

Athletic Director

 

 

 1976-91

Chuck Nelson

1998

Football

1979-82

 

 

Joyce Tanac Schroeder

1998

Gymnastics

1969-74

 

 

1952 Men’s Four-Oared Crew

1998

Crew

 

 

 

Vicki Borsheim Beskind

1997

Track & Field

1984-88

 

 

Gordon Parker McAllister

1997

Smallbore rifle

1951-55

 

 

1991 Football Team

1997

Football

 

 

 

Yvette Cole

1996

Basketball

1985-89

 

 

William “Tippy” Dye 

1996

Basketball Coach

 

 1951-59

 

Alan Forney

1996

Crew

1979-82

 

 

Joe Steele

1996

Football

1976-79

 

 

1959 Baseball Team

1996

Baseball

 

 

 

Bill Hutchinson

1995

Baseball

1929-31

 

 

Dick Knight

1995

Tennis

1968-70

 

 

Ray Mansfield

1995

Football

1960-62

 

 

Yumi Mordre

1995

Gymnastics

1986-89

 

 

Steve Power

1995

Swimming

1969-73

 

 

Detlef Schrempf

1995

Basketball

1982-85

 

 

Dick Sprague

1995

Football

1950-52

 

 

Chuck Allen

1994

Football

1958-60

 

 

Melvin Cooley

1994

Gymnastics

1975-78

 

 

Dick Erickson

1994

Crew Coach

 

 1968-87

 

Don James

1994

Football Coach

 

 1975-93

 

Doug Smart

1994

Basketball

1957-59

 

 

1959 Football Team

1994

Football

 

 

 

Bruno Boin

1992

Basketball

1956-57, 1959

 

 

Harvey Cassill

1992

Athletic Director

 

 

 1946-56

Charles Mitchell

1992

Football

1960-62

 

 

Karen Murray Hodgins

1992

Basketball

1981-84

 

 

Gustav Raaum

1922

Skiing

1947-50

 

 

Phil Shinnick

1992

Track & Field

1963-65

 

 

Al Worley

1992

Football

1966-68

 

 

Robin Backhaus

1991

Swimming

1974-75

 

 

Irving Cook

1991

Basketball

1918-20

 

 

Jay MacDowell

1991

Football

1938-40

 

 

Bill Murdock

1991

Wrestling

1970-73

 

 

Mauno Nissinen

1991

Gymnastics

1967-69

 

 

William A. Smith

1991

Football

1930-34

 

 

1941 Men’s Eight-Oared Crew

1991

Crew

 

 

 

Earl Clark

1990

Football

1912

1927-28

Trainer
1929-61

James Edwards

1990

Basketball

1974-77

 

 

Cary Feldman

1990

Track & Field

1970-72

 

 

Merle Hufford

1990

Football

1929-31

 

 

Regina Joyce

1990

Track & Field

1981-83

 

 

Rudy Mucha

1990

Football

1938-40

 

 

Peter A. Salmon

1990

Swimming

1948-52

 

 

Wallace Scott

1990

Tennis

1925

 

 

1923 Men’s Eight-Oared Crew

1990

Crew

 

 

 

Milt Bohart

1989

Football

1951-53

 

 

Jim Brink

1989

Tennis

1947-49

 

 

Fred Fisher

1989

Tennis

1949

 

 

Eric Hughes

1989

Gymnastics Coach

 

1950-78

 

Edean Ihlanfeldt

1989

Golf Coach

 

1974-81

 

Alfred James

1989

Basketball

1926-28

 

 

Ned Nelson

1989

Baseball-Basketball

1929-32

 

 

George Pocock

1989

Crew

1912-76

 

 

Max Starcevich

1989

Football

1934-36

 

 

1981 Women’s Eight-Oared Crew

1989

Crew

 

 

 

Bob Egge

1988

Basketball

1935-37

 

 

Bob Hall

1988

Gymnastics

1962-65

 

 

Judy Hoetmer

1988

Golf

1959-62

 

 

William Morris

1988

Basketball

1941-44

 

 

Dave Nisbet

1988

Football

1930-32

 

 

George Strugar

1988

Football

1953-56

 

 

1975 Mile Relay Team

1988

Track & Field

 

 

 

Patricia “Trish” Bostrom

1987

Tennis

1969-72

 

 

Jim David

1987

Gymnastics

1962-65

 

 

Tom Greenlee

1987

Football

1964-66

 

 

Steve Hawes

1987

Basketball

1970-72

 

 

Hal Lee

1987

Basketball-Baseball

1932-34

 

 

Roy McKasson

1987

Football

1957-60

 

 

Jack Westlund

1987

Golf

1923-24

 

 

Jim Charteris

1986

Track & Field

1925-27

 

 

Ray Frankowski

1986

Football – Wrestling

1939-41

 

 

Scott Neilson

1986

Track & Field

1976-79

 

 

Larry Owings

1986

Wrestling

1970-72

 

 

Jimmy Phelan

1986

Football Coach

 

1930-41

 

1940 Men’s Eight-Oared Crew

1986

Crew

 

 

 

Irene Arden

1985

Swimming

1973-76

 

 

James Bryan

1985

Football-Basketball-Track & Field

1920-23

 

 

Marv Harshman

1985

Basketball Coach

 

1972-85

 

Bill Quillian

1985

Tennis-Tennis Coach

1952-55

1966-73

 

Sonny Sixkiller

1985

Football

1970-72

 

 

Elmer Tesreau

1985

Football-Baseball

1923-26

 

 

1953 Men's Basketball Team

1985

Men's Basketball

 

 

 

Ralph Cairney

1984

Basketball-Track & Field-Football

1930-32

 

 

Art Langlie

1984

Tennis-Baseball

1920-26

 

 

Don McKeta

1984

Football

1958-60

 

 

Warren Moon

1984

Football

1975-77

 

 

Sammy White

1984

Basketball-Baseball

1947-49

 

 

1958 Men's Eight-Oared Crew

1984

Crew

 

 

 

J. Wilson Gaw

1983

Baseball

1928-30

 

 

Yoshi Hayasaki

1983

Gymnastics

1968-71

 

 

Calvin Jones

1983

Football

1970-72

 

 

Paul Schwegler

1983

Football

1929-31

 

 

Brian Sternberg

1983

Track & Field

1962-63

 

 

Rusty Callow

1982

Crew-Crew Coach

1914-15

1922-27

 

Rick Colella

1982

Swimming

1962-63

 

 

Ray Eckmann

1982

Football-Football Coach

1921

1922-29

 

Edwin Genung

1982

Track & Field

1929-32

 

 

Paul Jessup

1982

Football-Track & Field

1927-30

 

 

Rick Redman

1982

Football

1962-64

 

 

Arnie Weinmeister

1982

Football

1942, 1946-47

 

 

John Cherberg

1981

Football-Football Coach

1930-32

1946-55

 

Charles Frankland

1981

Basketball-Track & Field-Athletic Director

1920-23

1933-35

 

Bob Galer

1981

Basketball

1933-35

 

 

Don Heinrich

1981

Football

1949-50, 52

 

 

Jack Medica

1981

Swimming

1934-36

 

 

Bob Schloredt

1981

Football

1958-60

 

 

Alfred "Doc" Strauss

1981

Football-Baseball

1902-03

 

 

Jack Torney

1981

Swimming-Track & Field-Tennis-Swimming Coach-Tennis Coach

1925-27

1933-62, 1934-41

 

1948 Men’s Four-Oared Crew

1981

Crew

 

 

 

Enoch Bagshaw

1980

Football

1903-07

1921-29

 

Herman Brix

1980

Track & Field

1926-28

 

 

Lynn Colella bell

1980

Swimming

1969-72

 

 

William “Wee” Coyle

1980

Football-Baseball-Track

1908-11

 

 

George Fleming

1980

Football

1958-60

 

 

Dorsett V. “Tubby” Graves

1980

Baseball Coach

 

1923-46

 

Vic Markov

1980

Football

1935-37

 

 

Jack Nichols

1980

Basketball

1944, 1947-48

 

 

Roscoe “Torchy” Torrance

1980

Baseball

1920-22

 

 

George Wilson

1980

Football

1923-25

 

 

Steve Anderson

1979

Track & Field

1928-30

 

 

Charles Carroll

1979

Football

1926-28

 

 

Hiram Conibear

1979

Crew Coach

 

1907-17

 

Gilmour “Gil” Dobie

1979

Football Coach

 

1908-16

 

Clarence “Hec” Edmundson

1979

Track Coach; Basketball Coach

 

Track Coach 1919-54; Basketball Coach 1921-47

 

Bob Houbregs

1979

Basketball

1951-53

 

 

Hugh McElhenny

1979

Football

1949-51

 

 

Jim Owens

1979

Football Coach

 

1957-74

 

Al Ulbrickson, Sr.

1979

Crew Coach

 

1924-58

 

1936 Men’s Eight-Oared Crew

1979

Crew

 

 

 

 

 

 

 

 

contact | gohuskies.com | donor login | © 2009 the tyee club, university of washington athletics