MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Ken Foreman Invitational - Complete Results

Recap

Licensed to University of Washington Huskies
                                       Hy-Tek's Meet Manager 5/10/2003 04:21 PM
               Ken Foreman Invitational - 5/9/2003 to 5/10/2003
                    University of Washington Husky Stadium
                                    Results

Event 1 Men 100 Meter Dash =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 Sampson, Shelton Washington 10.70 1.8 1 1 Boock, Chris Linfield Col 10.70 1.8 1 3 Coutard, Fabien Central Wash 10.95 1.8 1 4 Laws, Brenton Washington 11.01 1.8 1 5 Singleton, Chris Washington 11.04 1.8 1 6 Petz, Jacob W. Washingto 11.09 1.8 1 7 Carter, George Linfield Col 11.20 NWI 2 8 Ludwigson, Matt Highline 11.37 NWI 2 9 Thompsen, Dan W. Washingto 11.44 NWI 2 10 McClung, Chris W. Washingto 11.45 NWI 2 11 Kaeka, Eddy W. Washingto 11.47 NWI 2 12 Howard, Sterling Highline 11.59 NWI 2 12 Alexander, Roc Washington 11.59 1.8 1 14 Armstead, Jeramiah Highline 11.70 NWI 2

Event 2 Men 200 Meter Dash =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 Frederick, Isaac W. Oregon 21.71 -0.7 1 2 Sampson, Shelton Washington 21.75 -0.7 1 3 Laws, Brenton Washington 22.30 -0.7 1 4 Coutard, Fabien Central Wash 22.37 -0.7 1 5 Mclemore, Jezus Highline 22.77 -0.7 1 6 Wilson, Dustin W. Washingto 22.85 NWI 2 7 Petz, Jacob W. Washingto 22.93 -0.7 1 8 Holland, Edguardo Highline 22.95 NWI 2 9 Walker, Telon Highline 22.96 NWI 2 10 mitchell, rashan Highline 23.02 NWI 2 11 McClung, Chris W. Washingto 23.15 NWI 2 12 Punjani, Faruk Seattle U. 23.34 NWI 2 13 Armstead, Jeramiah Highline 23.67 NWI 2

Event 3 Men 400 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Woods, Darren S.E.T.A. 47.71 1 2 Williams, Nik Washington 48.40 1 3 Sirmans, Jerome Highline 48.56 1 4 Suzuki, Ryosuke Unattached 49.09 1 5 Neilsen, David Seattle U. 49.52 1 6 Sweeny, Brian W. Washingto 50.02 2 6 Field, Ray E. Oregon 50.02 2 8 Stevens, Jason Whitworth 50.03 1 9 Walker, Telon Highline 50.62 2 10 Loreth, KJ Seattle U. 50.63 1 11 mitchell, rashan Highline 50.78 1 12 Allen, Loyal Highline 50.80 2 13 Ewens, Forrest Whitworth 51.00 2 14 Holland, Edguardo Highline 51.07 2 15 Atkinson, Craig unattached 52.63 2

Event 4 Men 800 Meter Dash ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Kemper, Devin Club Northwe 1:50.94 2 Arnold, Todd Washington 1:51.50 3 Fader, Andy Washington 1:52.06 4 Prentice, Andy St. Martin's 1:52.52 5 Nathanael, Castle Una-Seattle 1:52.53 6 Young, Tony Club Northwe 1:52.59 7 Roesler, Brian Willamette 1:52.77 8 Tabor, Phil Washington 1:53.23 9 Kellogg, Casey E. Washingto 1:53.40 10 Floeck, Travis Southern Ore 1:53.72 11 Jackson, Bruce E. Washingto 1:53.91 12 Taylor, Casey Linfield Col 1:54.13 13 Dickson, Mike Highline 1:54.33 14 Pyfer, Brian Highline 1:54.46 15 Fryett, Neal Club Northwe 1:54.59 16 Chaffee, Stuart W. Oregon 1:54.68 17 Nieblas, Jason Highline 1:55.98 18 Blaine, Matt Seattle U. 1:56.99 19 Hewitt, Joe E. Washingto 1:57.16 20 Backen, Kelsey Central Wash 1:57.55 21 Cook, Anthony Linfield Col 1:57.70 22 Mohsenian, Arman Spokane CC 1:58.18 23 Aynsley, Brett Unattached 1:58.26 24 Williams, Andre Una-Clackama 1:58.78 25 Hendricks, Nate Spokane CC 1:59.25 26 Olcott, Colin Portland Sta 2:00.95

Event 5 Men 1500 Meter Dash ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Forshea, Brayce Una-Pacific 3:51.26 2 Kemper, Devin Club Northwe 3:52.23 3 Carlson, Nathan St. Martin's 3:52.30 4 Nathanael, Castle Una-Seattle 3:54.82 5 Lancaster, Ryan Spokane CC 3:55.71 6 Kebbe, Mike Portland Sta 3:56.67 7 Riley, Tim Una-E. Orego 3:57.62 8 Boyer, Nate Spokane CC 3:58.57 9 Stevick, Jesse Whitworth 3:59.92 10 DeKoker, Steve W. Washingto 4:00.45 11 Boyd, Travis Washington 4:00.95 12 Flanders, Blake Portland Sta 4:01.68 13 Olson, Phil NW College 4:02.20 14 Mantalas, Jerret W. Oregon 4:05.52 15 Singsaas, Josh Portland 4:10.57 16 Jeffers, Kevin My team is n 4:12.35 17 Schroeder, Ian E. Oregon 4:13.22 18 Wirkkala, Evan Una-Washingt 4:14.47

Event 6 Men 3000 Meter Steeplechase ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Hill, Mike Unattached 9:02.80 2 Gray, Joe Una-Portland 9:09.75 3 Dwello, Zack NW Nazarene 9:13.53 4 Topping, Matt Washington 9:21.70 5 Owen, Michael George Fox 9:23.57 6 Robinson, Andrew Washington 9:29.53 7 Hartmaier, Kurt W. Washingto 9:31.44 8 Franz, Brett W. Oregon 9:35.77 9 Engebretsen, Dain Seattle U. 9:41.23 10 Addison, Jimmy Oregon Tech 9:45.91 11 Wasson, Tyler E. Washingto 9:48.20 12 Gibson, Doug Una-Washingt 9:51.89 13 Sheeks, Matt Una-Portland 10:13.89 14 Libadisos, Aaron Seattle Paci 10:27.14 15 Conroy, Sean Highline 10:51.05

Event 7 Men 5000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Mandi, Mark Washington 14:43.23 2 Franck, Matt Una-Washingt 14:56.97 3 McLean, Dan Puget Sound 14:57.24 4 Hansen, Kevin Una-Washingt 14:57.89 5 Brashers, Preston Washington 15:02.39 6 Brancheau, Brian unattached 15:06.84 7 Hemlock, Clay Highline 15:08.58 8 Haas, Jacob E. Oregon 15:12.98 9 Pfeil, Ryan Southern Ore 15:13.41 10 Newhouse, Emil W. Washingto 15:14.24 11 Griffiths, Eric Una-E. Orego 15:17.93 12 Walsh, Spencer W. Oregon 15:22.64 13 Brown, Brendan Willamette 15:28.10 14 Geissler, Rick Spokane CC 15:37.29 15 McGuire, Pat Highline 15:38.96 16 Olson, Leif Spokane CC 15:49.79 17 Stum, Brandon Spokane CC 16:00.94 18 Conrick, James E. Washingto 16:06.73 19 Melver, Josh Unattached 16:08.58 20 Chessar, Patrick Spokane CC 16:27.72 -- Fader, Andy Washington DNF

Event 8 Men 10000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Vanderoef, Craig unattached 32:17.66 2 Peters, Kevin Unattached 32:38.70 3 Siqueiros, Carlos Seattle U. 32:40.58 4 Ogliore, Mike Unattached 33:17.56 5 Davies, Mark Club Northwe 33:29.89 6 Arthur, Bob Club Northwe 33:32.88 7 Klimek, Josh Evergreen TC 34:42.71

Event 9 Men 110 Meter Hurdles ============================================================================ Name Year School Finals Wind Points ============================================================================ 1 Davis, Damien W. Oregon 14.82 NWI 2 Bidleman, Blake Washington 15.14 NWI 3 Garrelts, Brennan Willamette 15.17 NWI 4 Anderson, Nate W. Oregon 15.32 NWI 5 Wilson, Dustin W. Washingto 15.66 NWI 6 Luckstead, Jeff W. Washingto 15.78 NWI 7 Hafner, T.J. E. Oregon 16.24 NWI

Event 10 Men 400 Meter Hurdles ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Mach, Paul Seattle Paci 53.11 1 2 Bailey, Brandon Washington 53.25 1 3 Giordano, Jesse Washington 53.64 1 3 Anderson, Nate W. Oregon 53.64 1 5 Setere, Lucas Pacific U. 53.77 2 6 Bidleman, Blake Washington 54.14 2 7 Johnson, Damien E. Oregon 54.39 1 8 Payne, Jon Pacific Luth 54.46 1 9 Kellcy, Micah Seattle Paci 54.68 1 10 McCary, Phillip Washington 54.78 2 11 Foyston, Jershon Highline 56.14 1 12 Anderson, Chris Pacific Luth 56.46 2 13 Ewing, Luke W. Oregon 57.68 2 14 Beardsley, Steven George Fox 58.56 2

Event 11 Men 4x100 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Washington 'A' 41.44 1) Alexander, Roc 2) Sampson, Shelton 3) Williams, Sean 4) Laws, Brenton 2 Central Washington 'A' 41.77 1) Coutard, Fabien 2) Lawrence, Justin 3) Thomas, Jay 4) Weber, Kurt 3 W. Washington 'A' 42.72 1) Kaeka, Eddy 2) McClung, Chris 3) Petz, Jacob 4) Wilson, Dustin 4 Highline 'A' 42.92 1) Armstead, Jeramiah 2) Ludwigson, Matt 3) Mclemore, Jezus 4) Sirmans, Jerome 5 W. Washington 'B' 44.39 1) Hays, Peter 2) Lenox, Mikel 3) Thompsen, Dan 4) Preble, Luke

Event 12 Men 4x400 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 W. Oregon 'A' 3:14.67 1) Anderson, Nate 2) Chaffee, Stuart 3) Frederick, Isaac 4) Mantalas, Jerret 2 Washington 'A' 3:14.85 1) Tabor, Phil 2) Brown, Ryan 3) Williams, Nik 4) McCary, Phillip 3 Highline 'A' 3:17.51 1) Sirmans, Jerome 2) Mclemore, Jezus 3) Foyston, Jershon 4) Dickson, Mike 4 Willamette 'A' 3:17.60 1) Garrelts, Brennan 2) Roesler, Brian 3) Thomas, Everett 4) Welsch, Jonas 5 Seattle U. 'A' 3:19.77 1) Nishida, Todd 2) Neilsen, David 3) Loreth, KJ 4) Blaine, Matt 6 Washington 'B' 3:20.33 1) Bailey, Brandon 2) Bidleman, Blake 3) Giordano, Jesse 4) Hartman, Cameron 7 W. Washington 'A' 3:26.50 1) McClung, Chris 2) Petz, Jacob 3) Preble, Luke 4) Walsh, Tim

Event 13 Men High Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Johnson, Marques Willamette 2.00m 6-06.75 2 Larsen, Zach Willamette J2.00m 6-06.75 3 Watson, Cresap Central Wash 1.95m 6-04.75 4 Cook, Phillipe Washington J1.95m 6-04.75 5 Eickhoff, Warren Washington J1.95m 6-04.75 5 Swim, Corey Warner Pacif J1.95m 6-04.75 7 Thomas, Jay Central Wash 1.90m 6-02.75 8 Fuller, Chris Highline 1.85m 6-00.75

Event 14 Men Pole Vault ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Phillups, Matt Unattached 5.35m 17-06.50 2 Miller, Andy Unattached 4.79m 15-08.50 3 Romney, Scott W. Washingto 4.64m 15-02.75 4 Fishburne, Josh NW Nazarene J4.64m 15-02.75 5 Trimble, Shawn E. Oregon J4.64m 15-02.75 6 Olsen, Spike W. Oregon J4.64m 15-02.75 7 Alexander, Scott Central Wash 4.49m 14-08.75 7 Verner, Hunter W. Washingto 4.49m 14-08.75 9 Cummings, Josh W. Oregon J4.49m 14-08.75 -- Sommers, Zach Willamette NH -- Danziger, Graham Unattached NH -- Quinn, Bryan Unattached NH -- Roberts, Sam Washington NH -- Cleveland, Adam W. Washingto NH -- Nagahisa, Fumi Washington NH

Event 15 Men Long Jump ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 Weber, Kurt Central Wash 6.80m -0.3 22-03.75 2 Cook, Phillipe Washington 6.78m +0.0 22-03.00 3 Welsch, Jonas Willamette 6.76m 0.2 22-02.25 4 Lawrence, Justin Central Wash 6.61m -0.3 21-08.25 5 Clay, Orlando B.C. Track C 6.59m -0.1 21-07.50 6 Singleton, Chris Washington 6.54m 1.7 21-05.50 7 Freymond, Scott Central Wash 6.51m 1.0 21-04.25 8 Armstead, Jeramiah Highline 6.15m 0.8 20-02.25 -- Swim, Corey Warner Pacif FOUL NWI

Event 16 Men Triple Jump =============================================================================== Name Year School Finals Wind =============================================================================== 1 Lawrence, Justin Central Wash 14.41m -0.3 47-03.50 2 Clay, Orlando B.C. Track C 13.97m -1.1 45-10.00 3 Hafner, T.J. E. Oregon 12.43m -0.3 40-09.50 4 Fuller, Chris Highline 12.21m -0.2 40-00.75

Event 17 Men Shot Put ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Harrison, Dee Una-E. Orego 15.86m 52-00.50 2 Tuohy, Brendan Washington 14.46m 47-05.25 3 Johnson, Michael Pacific Luth 14.45m 47-05.00 4 Johnson, Jorn E. Oregon 14.27m 46-10.00 5 Thron, Andrew Linfield Col 14.05m 46-01.25 6 Carter, Nathan Highline 14.02m 46-00.00 7 Holloway, Andrew Pacific Luth 13.81m 45-03.75 8 Argo, Gunner Highline 13.11m 43-00.25 9 Chambers, Nyle W. Washingto 12.64m 41-05.75 10 Willard, Jason W. Washingto 12.15m 39-10.50

Event 18 Men Discus Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Schwinn, Matt Washington 49.05m 160-11 2 Haines, Isaiah W. Oregon 48.20m 158-02 3 Conwell, Will Una-Washingt 47.90m 157-02 4 Bortz, Dirk E. Oregon 47.81m 156-10 5 Galloway, Jacob Central Wash 46.01m 150-11 6 Farris, Tom W. Washingto 42.74m 140-03 7 Haakinson, Dan Pacific Luth 41.78m 137-01 8 Jones, Brady W. Washingto 41.11m 134-10 9 Holloway, Andrew Pacific Luth 40.33m 132-04 10 Chambers, Nyle W. Washingto 38.41m 126-00 11 Steiner, Andrew Seattle Paci 37.97m 124-07 12 Henson, Seth Portland Sta 37.92m 124-05 13 Carter, Nathan Highline 37.78m 123-11 14 Argo, Gunner Highline J37.78m 123-11

Event 19 Men Hammer Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Boothby, Scott Club Northwe 69.11m 226-09 2 Escobedo, Pro W. Oregon 58.52m 192-00 3 Dirks, Ryan Infinity Spo 57.18m 187-07 4 Harrison, Dee Una-E. Orego 53.38m 175-01 5 Edwards, Jeremy Unattached 53.10m 174-02 6 Haakinson, Dan Pacific Luth 52.45m 172-01 7 Howell, Derek Simon Fraser 49.41m 162-01 8 Morris, Jerry E. Oregon 48.98m 160-08 9 Bortz, Dirk E. Oregon 48.56m 159-04 10 Tuohy, Brendan Washington 47.83m 156-11 11 Sandbo, Bill Willamette 47.36m 155-04 12 Johnson, Jorn E. Oregon 46.00m 150-11 13 Matlock, Nate Willamette 45.68m 149-10 14 Johnson, Michael Pacific Luth 42.96m 140-11

Event 20 Men Javelin Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Romero, Juan Washington 58.55m 192-01 2 McGuire, Sean Radford 56.76m 186-03 3 Voget, Cameron Pacific Luth 56.17m 184-03 4 Swim, Corey Warner Pacif 55.67m 182-08 5 Reinhardt, Andrew W. Oregon 54.65m 179-03 6 Lions, Ray Linfield Col 54.59m 179-01 7 Brewer, Justin W. Washingto 53.60m 175-10 8 Mahoney, Brian Oregon Tech 53.13m 174-04

Event 21 Women 100 Meter Dash =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 Shields, Kristen Whitworth 12.20 -0.8 1 2 Vickers, Tonika Pacific Luth 12.25 -0.8 1 3 Dignam, Lauran Washington 12.50 -0.8 1 4 Robnett, Karen Whitworth 12.55 -0.8 1 5 Waterhouse, Katelyn Washington 12.67 -0.8 1 6 Brown, Nicole Whitworth 12.84 0.4 2 6 Behrens, Melissa W. Washingto 12.84 -0.8 1 8 Elder, April St. Martin's 12.86 0.4 2 9 Kolb, Jean Seattle Paci 12.88 -0.8 1 10 Marken, Sarah Whitworth 16.07 0.4 2

Event 22 Women 200 Meter Dash ============================================================================ Name Year School Finals Wind Points ============================================================================ 1 Dignam, Lauran Washington 25.62 -0.7 2 Moore, Rianna Washington 25.97 -0.7

Event 23 Women 400 Meter Dash ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Adair, Toni W. Oregon 58.13 2 Newell, Kelsey Linfield Col 58.78 3 Young, Naomi NW College 59.79 4 Wiese, Kristen W. Oregon 59.81 5 Moore, Leah Linfield Col 1:00.39 6 Burr, Lakita Una-St. Mart 1:01.31

Event 24 Women 800 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Kraybill, Sarah Seattle Paci 2:09.54 2 Egerdahl, Lindsey Washington 2:10.36 3 Andrews, Alicia Willamette 2:14.51 4 Bloomer, Lorilynn Nike Portlan 2:15.80 5 Metcalfe, Kelsey Portland 2:15.95 6 Abbey, Elizabeth Whitworth 2:16.56 7 Leonard, Sarah Club Northwe 2:16.90 8 Merritt, Tiwanna Una-Oregon T 2:17.02 9 Roe, Hadley Southern Ore 2:17.07 10 Vincent, Ashlee W. Washingto 2:17.36 11 Burke, Kate Willamette 2:17.89 12 Touran, Kathryn Washington 2:18.36 13 Cogdill, Brynn Southern Ore 2:18.63 14 Bolling, Elisa NW College 2:18.81 15 Vandehey, Stephanie Willamette 2:19.46 16 Wishaar, Angela Washington 2:19.76 17 Banini, Gaelle Washington 2:20.53 18 Rantz, Susie Spokane CC 2:21.49 19 Chapman, Melissa Washington 2:22.35 20 Johnson, Jill Washington 2:23.37 21 Schwager, Karen Washington 2:25.07 22 Jones, Carri E. Oregon 2:25.20

Event 25 Women 1500 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Lavin, Josie Seattle Paci 4:33.91 2 Leonard, Sarah Club Northwe 4:35.69 3 Proticova, Kristina NW College 4:36.74 4 Prunty, Caitlin E. Washingto 4:36.88 5 Connelly, Camille Washington 4:38.25 6 Wishaar, Angela Washington 4:39.04 7 Evans, Crystal NW College 4:39.55 8 Olson, Erika Central Wash 4:42.06 9 Godwin, Korinda NW College 4:42.40 10 Smith, Alison Portland 4:44.17 11 Mullen, Lindy Central Wash 4:44.43 12 Spigel, Kate Washington 4:44.71 13 Stone, Kim NW College 4:46.98 14 Hodgson, Laura Washington 4:48.67 15 Rohde, Kristen Portland 4:50.85 16 Schwager, Karen Washington 4:54.28 17 Kawasaki, Anne Portland Sta 4:54.35 18 Kamm, Amanda Highline 4:59.20 19 Ellingson, Amye NW College 5:12.36 20 Owens, Candy Evergreen Tr 5:13.00 21 Doan, Joyce Highline 5:21.79

Event 26 Women 3000 Meter Steeplechase ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Fullerton, Kelly Seattle U. 11:12.34 2 Salmon, Jill W. Oregon 11:17.26 3 Emery, Amber Willamette 11:36.83 4 Austin, Jessica Whitworth 11:37.56 5 Hall, Terry Linfield Col 11:44.33 6 Brougher, Amber W. Oregon 11:45.41 7 Jones, Carri E. Oregon 12:00.62 8 Tayet, Hillary Seattle Paci 12:07.24 9 Swan, Mallory Oregon Tech 12:13.81 10 Beatty, Nicole St. Martin's 12:27.65

Event 27 Women 5000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Jones, Kelsey Una-E. Orego 17:45.37 2 Witt, Jamie Seattle Paci 17:48.89 3 Ulrich, Lindsey E. Oregon 18:13.24 4 Moye', Mallory Portland Sta 18:20.14 5 Barker, Jessyca E. Oregon 18:23.03 6 Picinich, Tiffany Central Wash 18:37.23 7 Perrault, AmyJo E. Washingto 18:52.96 8 Hadway, Ashley Spokane CC 19:01.59 9 Colyar, Kendra Spokane CC 19:23.95 10 Lafferty, Katlin E. Oregon 19:28.06 11 McCanick, Ann St. Martin's 19:48.79 12 O'Conner, Kelly Unattached 20:16.44 13 Haile, Wogahata Highline 20:19.44

Event 28 Women 10000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Huyck, Linda Club Northwe 35:04.00 2 Tonkin, Jennifer Seattle Runn 35:04.64 3 Nelson, Leslie Whitworth 37:01.81 4 hill, erick Unattached 38:41.83 5 Knox, Becky Seattle Paci 42:30.77

Event 29 Women 100 Meter Hurdles ============================================================================ Name Year School Finals Wind Points ============================================================================ 1 Elliott, Julie Portland 14.18 NWI 2 Campbell, Tiffany Portland 14.69 NWI 3 Rountree, Ashley Central Wash 14.75 NWI 4 Higgins, Mallory Washington 14.79 NWI 5 Reece, Jazzmin Willamette 14.99 NWI 6 Lucas, Nicole Willamette 15.55 NWI

Event 30 Women 400 Meter Hurdles ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Elliott, Julie Portland 1:03.01 1 2 Larsen, Carrie Pacific Luth 1:03.68 1 3 Thompson, Liz unattached 1:04.26 1 4 Boyd, Kristen Portland Sta 1:04.72 1 5 Gleason, Kellsey Seattle Paci 1:06.20 1 5 Rummell, Jennie W. Oregon 1:06.20 2 7 Coleman, Tyisha Highline 1:08.14 2 8 Ocampo, Angie Seattle Paci 1:08.74 2 9 Kassebaum, Roseann Willamette 1:09.13 1 10 Burr, Lakita Una-St. Mart 1:11.94 2

Event 31 Women 4x100 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Whitworth 'A' 47.68 1) Marken, Sarah 2) Brown, Nicole 3) Robnett, Karen 4) Shields, Kristen 2 Pacific Lutheran 'A' 48.95 1) Jones, Maria 2) Larsen, Carrie 3) Smith, Jamie 4) Vickers, Tonika -- W. Washington 'A' DNF 1) Reid, Dani 2) Swosinski, Dania 3) Burch, Laura 4) Behrens, Melissa

Event 32 Women 4x400 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 W. Oregon 'A' 3:56.58 1) Wiese, Kristen 2) Comstock, Shelley 3) Adair, Toni 4) Smith, Monica 2 Seattle Pacific 'A' 3:56.95 1) Ayers-Stamper, Danielle 2) Lavin, Josie 3) Gleason, Kellsey 4) Kraybill, Sarah 3 Willamette 'A' 3:59.16 1) Ogle, Lindsay 2) Kassebaum, Roseann 3) McGrane, Shannon 4) Andrews, Alicia 4 NW College 'A' 4:02.07 1) Godwin, Korinda 2) Proticova, Kristina 3) Young, Naomi 4) Stone, Kim 5 Washington 'B' 4:06.65 1) Johnson, Jill 2) Schwager, Karen 3) Wishaar, Angela 4) Egerdahl, Lindsey

Event 33 Women High Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Smith, Monica W. Oregon 1.70m 5-07.00 2 Brown, Sidney Washington 1.65m 5-05.00 3 Ayers-Stamper, Danielle Seattle Paci J1.65m 5-05.00 4 Nelson, Lara Washington J1.65m 5-05.00 5 Elliott, Julie Portland 1.60m 5-03.00 5 Grossglass, Diana Seattle Paci 1.60m 5-03.00 7 Forbes, Michelle George Fox J1.60m 5-03.00 8 Kruckeberg, Amy W. Washingto J1.60m 5-03.00 8 Boatright, JoEllen George Fox J1.60m 5-03.00 10 Johnson, Bridget W. Oregon 1.55m 5-01.00 10 Terry, Ashlyn W. Oregon 1.55m 5-01.00 10 Johnson, Courtney Pacific Luth 1.55m 5-01.00 -- Ruggles, Emily George Fox FAIL -- Williamson, Chelsi George Fox FAIL

Event 34 Women Pole Vault ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Soma, Kate Washington 3.80m 12-05.50 2 Jamie, Alexis Washington 3.61m 11-10.00 2 Studer, Ally Seattle Paci 3.61m 11-10.00 2 Hagel, Kristin Unattached 3.61m 11-10.00 5 Dockendorf, Carly Washington J3.61m 11-10.00 6 Seifert, Elli NW College 3.46m 11-04.25 7 Heaton, Katie Puget Sound J3.46m 11-04.25 8 Hunter, Jennifer Unattached 3.31m 10-10.25 8 Kreft, Andrea W. Washingto 3.31m 10-10.25 10 Hedges, Allison Seattle Paci J3.31m 10-10.25 11 Mangahas, Theresa Seattle U. 3.16m 10-04.25 11 Rose, Amber Seattle Paci 3.16m 10-04.25 11 Harris, Amy Seattle Paci 3.16m 10-04.25 14 Metzger, Aubrey NW Nazarene J3.16m 10-04.25 -- Erickson, Sandy Unattached NH -- Wright, Kelly Pacific Luth NH -- Lunsford, Alina NW Nazarene NH

Event 35 Women Long Jump ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 Waterhouse, Katelyn Washington 5.55m 1.1 18-02.50 2 Patterson, Lindsey Willamette 5.45m -0.1 17-10.75 3 Boatright, JoEllen George Fox 5.26m 0.4 17-03.25 4 Page, Danielle Willamette 4.95m 0.4 16-03.00 5 Jones, Maria Pacific Luth 4.91m +0.0 16-01.50 6 Johnson, Bridget W. Oregon 4.90m 1.5 16-01.00 7 Graham, Julie Central Wash 4.72m 0.7 15-06.00 8 Elder, April St. Martin's 4.64m 0.9 15-02.75 9 Wagner, Jessica Central Wash 4.63m 0.1 15-02.25

Event 36 Women Triple Jump ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 Roberts, Brittiny Washington 12.16m -0.6 39-10.75 2 Baron, Kelsey George Fox 11.35m -1.5 37-03.00 3 Comstock, Shelley W. Oregon 11.25m -2.4 36-11.00 4 Tiger, Lea Central Wash 11.06m -0.4 36-03.50 5 Graham, Julie Central Wash 10.50m -1.7 34-05.50 6 Schlatter, Kristan Washington 10.14m 0.3 33-03.25 7 Wagner, Jessica Central Wash 9.95m +0.0 32-07.75

Event 37 Women Shot Put ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Beeman, Mary Washington 13.05m 42-09.75 2 Kerr, Dorothy W. Oregon 12.86m 42-02.25 3 Claypool, Joni Linfield Col 12.83m 42-01.25 4 Gay, Kameko Washington 12.26m 40-02.75 5 Sorenson, Kasey Willamette 12.09m 39-08.00 6 Borden, Shalese W. Oregon 12.06m 39-07.00 7 Reese, Julie NW College 11.99m 39-04.00 8 Vandervelden, Alicia W. Oregon 11.71m 38-05.00

Event 38 Women Discus Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Telleria, Jessica W. Washingto 42.94m 140-10 2 Norheim, Mia Washington 42.49m 139-05 3 Davis, Cherron Washington 42.11m 138-02 4 Weyler, Nancy Willamette 41.13m 134-11 5 Kerr, Dorothy W. Oregon 40.96m 134-04 6 Locke, Julie Pacific Luth 36.76m 120-07 7 Kooy, Lauren Seattle Paci 36.60m 120-01 8 Vandervelden, Alicia W. Oregon 34.91m 114-06 9 Cederberg, Jaci W. Oregon 34.31m 112-07 10 MacCully, Kristina W. Washingto 34.20m 112-02 11 Radke, Kim W. Washingto 33.79m 110-10

Event 39 Women Hammer Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Gay, Kameko Washington 57.85m 189-09 2 Dunkin, Jennifer W. Oregon 56.27m 184-07 3 Hepler, Kristin W. Oregon 54.56m 179-00 4 Padrinao, Jennifer Simon Fraser 52.49m 172-02 5 Cederberg, Jaci W. Oregon 51.32m 168-04 6 Hay, Caroline Simon Fraser 49.32m 161-10 7 Braun, Venessa Lewis & Clar 46.79m 153-06 8 Sorenson, Kasey Willamette 46.52m 152-07 9 McDowell, Christin Central Wash 42.99m 141-00 10 Borden, Shalese W. Oregon 42.18m 138-05 11 Radke, Kim W. Washingto 42.15m 138-03 12 Wasiela, Izabela Unattached 39.38m 129-02 13 Locke, Julie Pacific Luth 37.88m 124-03 14 West, Arlecier Highline 37.80m 124-00

Event 40 Women Javelin Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Spriesterbach, Megan Una-Washingt 45.09m 147-11 2 Conrad, Holly W. Oregon 45.00m 147-08 3 Hopkins, Stacey W. Washingto 42.44m 139-03 4 Weems, Rochelle Pacific Luth 39.63m 130-00 5 Ayers-Stamper, Danielle Seattle Paci 38.96m 127-10 6 Bell-O'Toole, Jennifer Linfield Col 37.53m 123-01 7 Reese, Julie NW College 36.99m 121-04 8 Terry, Ashlyn W. Oregon 35.88m 117-08 9 Skelton, Tracy Linfield Col 35.06m 115-00 10 Arnall, Dee Dee Pacific U. 33.79m 110-10 11 Nielsen, Anna W. Washingto 32.64m 107-01 12 Gregorak, Jenny Washington 27.83m 91-04

Event 41 Women 3000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Zeigle, Laura Unattached 10:05.00 2 Longmire, Danyel NW College 10:09.05 3 Stilwater, Tiffany NW College 10:20.44 4 Pearl, Lisa W. Washingto 10:29.43 5 Enos, Ellie W. Oregon 10:33.99 6 Olson, Erika Central Wash 10:34.56 7 Stimson, Tina W. Washingto 10:49.73 8 Groth, Abby Seattle Paci 10:57.98 9 Maclean, Celia NW College 11:02.90 10 Stine, Stephanie Central Wash 11:05.37 11 Shiraiwa, Leila Washington 11:25.21 12 Doan, Joyce Highline 12:11.79

Event 44 Men 4x800 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 W. Oregon 'A' 7:54.29 2 Una-Washington 'A' 8:08.07

Advertisement
Buy Tickets