MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Husky Indoor Preview Stats

Recap

Licensed to University of Washington Huskies Hy-Tek's Meet Manager 1/18/2003 07:57 PM Husky Preview - 1/18/2003 Dempsey Indoor University of Washington Results

Women 60 Meter Dash =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Givens, Kiesha Una-San Fran 7.60q 8 2 Jones, Deborah Mc Striders 7.77q 3 3 Shemi, Ena Psu 7.82q 5 4 Harvey, Kerine Psu 7.87q 7 5 Imran, Gayle Psu 7.93q 6 5 Moore, Rianna U of W 7.93q 2 7 MacDonald, Brooke Ubc 7.96q 3 8 Davis, Janette Oregon 7.97q 5 9 Murtaugh, Heather Oregon 8.01q 7 10 Steward, Brynne U of W 8.06q 4 11 Fraser, Torkwase Oregon 8.08q 5 12 Callier, Sarah Mc Striders 8.09q 8 13 Taylor, Camelle Psu 8.10 1 14 Wong, Sally Ubc 8.11 2 14 Tripp, Deyna Psu 8.11 1 16 Binder, Jody Cwu 8.23 2 17 Rogers, Jennifer unat 8.27 6 18 Kante, Awenlue Psu 8.32 3 19 Higgins, Mallory U of W 8.33 7 20 Coleman, Rashaida Sfsu 8.34 4 21 D'Abreau, Nicole Unattached 8.36 1 22 Kitchens, Jenny Cascade 8.37 8 22 Kolb, Jean Spu 8.37 8 24 Fell, Corri Ubc 8.38 6 25 Bledsoe, Aziza Sfsu 8.40 4 26 Schaafsma, Janna Spu 8.42 4 27 Beith, Megan Wou 8.46 6 28 Llanes, Rebecca Unattached 8.49 7 29 Plumlee, Holly Uport 8.51 1 30 Bird, Jenna Clack 8.52 5 31 Gleason, Kellsey Spu 8.54 6 32 Fuller, Chelsey Clack 8.59 5 33 Rambo, Ashley Una-Clark 8.60 4 34 Ogram, Candace Cascade 8.64 2 35 Ocampo, Angie Spu 8.72 2 36 Schlafer, Teresa Cwu 8.77 6 37 Dixon, Stephanie Sfu 8.81 8 38 Bush, Kristen Cascade 8.84 7 39 Pitchlyn, Rachel Una-Cascade 8.97 8 40 Graham, Julie Cwu 9.07 7 41 Bonds, Carla Sfsu 9.29 3

Women 60 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 Givens, Kiesha Una-San Fran 7.48 1 2 Jones, Deborah Mc Striders 7.72 1 3 Shemi, Ena Psu 7.85 1 4 Murtaugh, Heather Oregon 7.87 2 5 Harvey, Kerine Psu 7.88 1 6 MacDonald, Brooke Ubc 7.92 2 7 Moore, Rianna U of W 7.94 1 8 Imran, Gayle Psu 7.96 1 9 Callier, Sarah Mc Striders 8.06 2 10 Steward, Brynne U of W 8.11 2 11 Fraser, Torkwase Oregon 8.16 2

Women 200 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Jones, Deborah Mc Striders 25.19 1 2 Davis, Janette Oregon 25.37 1 3 Murtaugh, Heather Oregon 25.83 2 4 Callier, Sarah Mc Striders 25.90 1 5 Moore, Rianna U of W 25.92 1 6 Polermo, Olivia Seta 26.10 2 7 Schaaf, Sara Oregon 26.53 3 8 Dunnigan, Grace Sfu 26.54 4 9 Fell, Corri Ubc 26.83 3 10 McAllister, C'Rel Oregon 27.01 4 11 Marsh, Emily Oregon 27.28 3 12 Taylor, Camelle Psu 27.29 4 13 Gleason, Kellsey Spu 27.32 7 14 Binder, Jody Cwu 27.33 8 15 Adams, Kayla Sfu 27.45 5 16 Fraser, Torkwase Oregon 27.51 6 17 Beith, Megan Wou 27.62 3 18 Oddy, Jane Metro AC 27.64 6 19 Kolb, Jean Spu 27.75 7 20 Seibel, Lauren Ubc 27.80 4 21 Schaafsma, Janna Spu 27.85 7 21 Malsey, Elisabeth Clack 27.85 7 23 Rambo, Ashley Una-Clark 27.92 5 24 Blackwood, Kerry-Ann Psu 28.20 2 25 Kitchens, Jenny Cascade 28.22 10 25 Chiew, Zanlyn Sfsu 28.22 5 27 Bird, Jenna Clack 28.37 9 28 Campbell, Tiffany Uport 28.55 8 29 Gillespie, Kasie Clack 28.58 7 30 Weiss, Liz Uport 28.65 9 31 Dixon, Stephanie Sfu 28.86 6 32 Gimness, Jessica Cwu 28.88 8 33 Hansen, Carolyn Metro AC 29.02 8 34 Bledsoe, Aziza Sfsu 29.26 6 35 Brown, Liz Ups 29.51 9 36 Bonds, Carla Sfsu 29.52 8 37 Pitchlyn, Rachel Una-Cascade 29.57 10 38 Bush, Kristen Cascade 29.81 10 39 Head, Naomi Warner 30.35 9 40 Coombs, Emily Warner 30.37 10 41 Walruff, Natalie Clack 30.74 10

Women 400 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Probasco-Canda, Brandi Mc Striders 56.56 1 2 Jensen, Cambrielle U of W 57.85 2 3 Schaaf, Sara Oregon 58.17 1 4 Polermo, Olivia Seta 58.67 1 5 McAllister, C'Rel Oregon 59.77 2 6 Digman, Lauren U of W 1:00.05 1 7 Donovan, Michelle Oregon 1:00.38 2 8 Dunnigan, Grace Sfu 1:00.44 4 9 Rogers, Jennifer unat 1:00.49 1 10 Marsh, Emily Oregon 1:00.81 3 11 Oddy, Jane Metro AC 1:00.90 2 12 Randall, Brady unat 1:00.98 5 13 Hansberry, Jenny Psu 1:01.88 3 14 Hansen, Carolyn Metro AC 1:02.71 3 15 Adams, Kayla Sfu 1:03.02 4 16 Rummell, Jennie Wou 1:03.59 4 17 Young, Naomi NW College 1:04.20 5 18 Ocampo, Angie Spu 1:05.04 3 19 Sheets, Corinne Clack 1:06.58 3 20 Chiew, Zanlyn Sfsu 1:06.63 4 21 Brown, Liz Ups 1:08.26 5 22 Coleman, Rashaida Sfsu 1:11.72 4

Women 1 Mile Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Vermeulen, Katie Una-Pac. Ath 4:55.88 2 MacDonald, Kelly Asics 4:57.52 3 Maier, Alicen Cwu 5:03.16 4 Ashlock, Susan Cnw 5:04.40 5 Klassen, Marci Ubc 5:05.60 6 Connelly, Camille U of W 5:06.29 7 O'Connor, Shannon Sfsu 5:08.61 8 Halverson, Laura U of W 5:08.90 9 Hodgson, Laura U of W 5:08.93 10 Roders, Jenny Psu 5:09.56 11 Rissmiller, Kari Clack 5:11.36 12 Cogdill, Brynn Psu 5:13.75 13 Peterson, Mandy Psu 5:15.65 14 Godwin, Korinda NW College 5:16.50 15 Ouwerkerk, Melinda Valley Royal 5:17.39 16 Thomas, Jennifer Unattached 5:19.29 17 Grotez, Brianne Trinity West 5:19.34 18 Johnson, Wendy Una-Clackama 5:20.60 19 Heisterman, Christina Uvic 5:21.90 20 Athorp, Adrian Una-Pac. Ath 5:22.69 21 Lindsay, Lisa Unattached 5:24.61 22 Stine, Stephanie Cwu 5:24.97 23 Luk, Joanna Sfsu 5:25.16 24 McEwen, Heather Ubc 5:25.21 25 Olson, Erika Cwu 5:25.46 26 Boekermann, Leah Sfu 5:26.46 27 Mullen, Lindy Cwu 5:27.01 28 Picinich, Tiffany Cwu 5:27.65 29 Salmon, Jill Wou 5:29.17 30 Janke, Melissa Ubc 5:29.55 31 Gilgunn, Lyz Uvic 5:30.58 32 Geisteiter, Christine Sfu 5:32.10 33 Schwager, Karen U of W 5:32.15 34 Young, Hilary Psu 5:32.86 35 Carlson, Mandee NW College 5:35.66 36 Kennedy, Erin Ubc 5:38.56 37 Shepherd, Ashlea Uvic 5:47.63 38 Ellingson, Amye NW College 5:49.74

Women 600 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Thibodeau, Melina Una-Pac. Ath 1:36.63 2 Eiseman, Andrea U of W 1:44.21 -- Smith, Jackie Sfu NT

Women 800 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Cummins, Diane Una-Pac. Ath 2:03.05 2 Earl, Chantee Nike Farm Te 2:03.88 3 Inman, Courtney U of W 2:10.56 4 Howard, Julia Sfu 2:11.20 5 Simmons, Lauren Nike Farm Te 2:11.53 6 Karybill, Sarah Spu 2:12.54 7 Wysong, Ashley Nike Farm Te 2:14.34 8 Krasovska, Alexandra Valley Royal 2:15.02 9 Van der Bulk, Jeanette Una-Pac. Ath 2:15.20 10 Egerdahl, Lindsey U of W 2:15.65 11 Fedoruk, Nancy Uvic 2:19.20 12 Stone, Kim NW College 2:19.95 13 Lavin, Josie Spu 2:20.35 14 Coombe, Hannah Uport 2:23.12 15 James, Christine Sotg 2:23.18 16 Chapman, Melissa U of W 2:24.15 17 Wishaar, Angela U of W 2:24.88 18 Tentschert, Karla U of W 2:25.29 19 Smith, Alison Uport 2:25.85 20 Metcalfe, Kelsey Uport 2:25.95 21 Yancoskie, Rebekah Clack 2:26.43 22 Stevens, Janelle Spu 2:26.69 23 Mark, Michelle Ubc 2:26.72 24 Burley, Heather Uvic 2:27.17 25 Fedoruk, Karen Uvic 2:27.44 26 Luk, Joanna Sfsu 2:29.40 27 Carlson, Mandee NW College 2:31.99 28 Bolling, Elisa NW College 2:32.50 29 Tayet, Hillary Spu 2:33.06 30 Trutna, Leah Wou 2:35.79 31 Coombs, Emily Warner 2:42.38 32 Ellingson, Amye NW College 2:56.05

Women 3000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Becker, Sarna Nike Farm Te 9:37.72 2 Harmon, Laura Oregon 9:53.55 3 Gibbs, Jamie U of W 10:11.50 4 Campbell, Anita Valley Royal 10:15.63 5 Wodak, Natasha Sfu 10:17.48 6 Spigel, Kate U of W 10:19.70 7 Stilwater, Tiffany NW College 10:24.13 8 Enos, Ellie Wou 10:24.73 9 O'Connor, Shannon Sfsu 10:29.03 10 Witt, Jamie Spu 10:30.98 11 Johnson, Wendy Una-Clackama 10:31.23 12 Kawasaki, Anne Psu 10:32.37 13 Rosenberg, Trish Cnw 10:41.03 14 Schwartz, Andrea Psu 10:41.53 15 Sundborg, Sara Uport 10:41.99 16 Maier, Alicen Cwu 10:44.76 17 Proticova, Kristina NW College 10:45.79 18 McKane, Vikki Unattached 10:50.47 19 Thomas, Jennifer Unattached 10:50.64 20 Rice, Kathy Uport 10:55.28 21 Moye', Mallory Psu 11:03.51 22 Niemcziek, Whitney Uport 11:07.19 23 Sabin, Elise Uport 11:09.41 24 Metzen, China Uport 11:10.76 25 Brown, Donna Sfsu 11:24.62 26 Shiraiwa, Leila U of W 11:28.49 27 Harbough, Ruth Spu 11:42.91

Women 60 Meter Hurdles =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Steward, Brynne U of W 8.93q 1 2 Higgins, Mallory U of W 9.08q 3 3 Ayers-Stamper, Danielle Spu 9.11q 2 4 Pyeatt, Jennifer Spu 9.37q 1 5 Blake, Linda Spu 9.62q 1 6 Smith, Monica Wou 9.64q 1 7 Mellott, Kayla Oregon 9.77q 3 8 Rountree, Ashley Cwu 9.79q 2 9 Schaafsma, Janna Spu 9.87q 1 10 Llanes, Rebecca Unattached 10.10q 3 11 Gleason, Kellsey Spu 10.36q 3 12 Rummell, Jennie Wou 10.43q 2 13 Leah, Wiiest Una-Seattle 14.24 3

Women 60 Meter Hurdles ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 Steward, Brynne U of W 8.98 1 2 Higgins, Mallory U of W 9.08 1 3 Pyeatt, Jennifer Spu 9.29 1 4 Ayers-Stamper, Danielle Spu 9.42 1 5 Smith, Monica Wou 9.52 1 6 Mellott, Kayla Oregon 9.74 2 7 Rountree, Ashley Cwu 9.79 2 8 Schaafsma, Janna Spu 9.80 2 9 Blake, Linda Spu 9.88 1 10 Rummell, Jennie Wou 10.43 2 11 Gleason, Kellsey Spu 10.47 2

Women 4x400 Meter Relay ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 Pac. Athletics 'A' 3:53.93 1 1) Cummins, Diane 2) Thibodeau, Melina 3) Van der Bulk, Jeanette 4) Vermeulen, Katie 2 Washington 'A' 4:02.20 1 1) Moore, Rianna 2) Alexander, Jamara 3) Jensen, Cambrielle 4) Digman, Lauren 3 Portland State 'A' 4:04.31 3 1) Hansberry, Jenny 2) Imran, Gayle 3) Randall, Brady 4) Tripp, Deyna 4 Seattle Pacific 'A' 4:10.46 1 5 Seattle Pacific 'B' 4:11.75 3 6 U. of Victoria 'A' 4:19.05 3 1) Burley, Heather 2) Fedoruk, Nancy 3) Gilgunn, Lyz 4) Heisterman, Christina 7 Portland 'A' 4:19.54 3 1) Quinlivan, Katie 2) Moore, Monica 3) Cama, Aimee 4) Yahn, Amy 8 Central Washington 'A' 4:22.63 3 1) Binder, Jody 2) Gimness, Jessica 3) Rountree, Ashley 4) Schlafer, Teresa 9 Ubc 'A' 4:24.90 4 10 Seattle Pacific 'C' 4:25.30 4

Women Distance Medley ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Simon Fraser 'A' 12:31.32 2 Portland 'A' 12:32.19 1) Smith, Alison 2) Metcalfe, Kelsey 3) Coombe, Hannah 4) Ricci, Nicole

Women High Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Gunderson, Lisa Psu 1.77m 5-09.75 2 Brogdon, Jenny Oregon 1.70m 5-07.00 3 Smith, Monica Wou 1.65m 5-05.00 4 Flynn, Shawna Sfu 1.60m 5-03.00 4 Elliott, Julie Uport 1.60m 5-03.00 6 Brown, Sidney U of W J1.60m 5-03.00 6 Kriz, Rachael Oregon J1.60m 5-03.00 8 Nelson, Laura U of W 1.55m 5-01.00 8 Terry, Ashlyn Wou 1.55m 5-01.00 8 Popovskaya, Elena U of W 1.55m 5-01.00 8 Pagnucco, Natalie Sfu 1.55m 5-01.00 12 Blake, Linda Spu 1.50m 4-11.00 12 Schmidt, Jourdan Valley Royal 1.50m 4-11.00 12 Cook, Rose Uport 1.50m 4-11.00 12 Johnson, Bridget Wou 1.50m 4-11.00 12 Caprye, Kendra U of W 1.50m 4-11.00 12 Mendenhall, Martha unat 1.50m 4-11.00 18 Anastasiadis, Katerina Sfu 1.45m 4-09.00

Women Pole Vault ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Studer, Ally Spu 3.65m 11-11.75 2 Erickson, Sandra Unattached J3.65m 11-11.75 3 Hunter, Jennifer unat 3.50m 11-05.75 4 Hedges, Allison Spu J3.50m 11-05.75 5 Fish, Suzanne Ubc 3.35m 10-11.75 6 Seifert, Elli NW College J3.35m 10-11.75 7 Malsey, Elisabeth Clack J3.35m 10-11.75 8 Walruff, Natalie Clack J3.35m 10-11.75 9 Promessi, Lisa Sfsu 3.20m 10-06.00 10 Kamphuis, Esther Trinity West 3.05m 10-00.00 11 Krismunando, Tiara Clack J3.05m 10-00.00 11 Swango, Mariah U of W J3.05m 10-00.00 13 Wilkins, Tayler U of W J3.05m 10-00.00 14 Harris, Amy Spu 2.90m 9-06.25

Women Long Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Green, Francesca Unattached 6.02m 19-09.00 2 Imran, Gayle Psu 5.57m 18-03.25 3 Brown, Amanda Oregon 5.44m 17-10.25 4 Roberts, Brittiny U of W 5.22m 17-01.50 5 Comstock, Shelley Wou 5.20m 17-00.75 5 Ayers-Stamper, Danielle Spu 5.20m 17-00.75 7 Rogers, Jennifer unat 5.16m 16-11.25 8 Leah, Wiiest Una-Seattle 5.10m 16-08.75 9 Waterhouse, Katelyn U of W 5.01m 16-05.25 10 Blackwood, Kerry-Ann Psu 4.96m 16-03.25 11 Kante, Awenlue Psu 4.93m 16-02.25 12 Smith, Sherena Mc Striders 4.82m 15-09.75 13 Caprye, Kendra U of W 4.66m 15-03.50 14 Gillespie, Kasie Clack 4.65m 15-03.25 15 Dewey, Wendi Trinity West 4.47m 14-08.00 16 Clark, Danae unat 4.44m 14-07.00 17 Eder, Jill Clack 4.37m 14-04.00 18 Sheets, Corinne Clack 4.19m 13-09.00 19 Schlafer, Teresa Cwu 3.98m 13-00.75 -- Nelson, Laura U of W DQ -- Wagner, Jessica Cwu DQ

Women Triple Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Olomina, Rosaline Unattached 12.65m 41-06.00 2 Roberts, Brittiny U of W 12.10m 39-08.50 3 Brown, Amanda Oregon 11.79m 38-08.25 4 Brown, Sidney U of W 11.65m 38-02.75 5 Hayward-Lee, Clarice Oregon 10.97m 36-00.00 6 Waterhouse, Katelyn U of W 10.91m 35-09.50 7 Comstock, Shelley Wou 10.79m 35-05.00 8 Rogers, Jennifer unat 10.63m 34-10.50 9 Tiger, Lea Cwu 10.37m 34-00.25 10 Traver, Maegan Oregon 10.24m 33-07.25 11 Swanick, Michelle Wou 10.17m 33-04.50 12 Smith, Sherena Mc Striders 10.14m 33-03.25 13 Schlatter, Kristan U of W 10.13m 33-03.00 14 Graham, Julie Cwu 9.77m 32-00.75 -- Yeager, Kalyn Cwu FOUL

Women Shot Put ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Davis, Cherron U of W 13.49m 44-03.25 2 Beeman, Mary U of W 13.05m 42-09.75 3 Gum, Whitney Oregon 12.96m 42-06.25 4 Zibin, Aleena Trinity West 12.88m 42-03.25 5 Vandervelden, Alicia Wou 12.59m 41-03.75 6 Kerr, Dorothy Wou 12.20m 40-00.50 7 Widman, Laura Spu 12.08m 39-07.75 8 Borden, Shalese Wou J12.08m 39-07.75 9 Keyser, Dani Oregon 11.74m 38-06.25 10 Conrad, Holly Wou 11.66m 38-03.25 11 Sauvage, Jordan Oregon 11.41m 37-05.25 12 Ayers-Stamper, Danielle Spu 11.37m 37-03.75 13 Jones, Taylor Uport 11.34m 37-02.50 14 Donatelli, Jen Psu 10.96m 35-11.50 15 Smalley, Audra Cascade 10.78m 35-04.50 16 Blake, Linda Spu 10.71m 35-01.75 17 Emeh, Ijeoma Sfsu 10.62m 34-10.25 18 Brown, Keri Una-Washingt 10.44m 34-03.00 19 Hoxmeier, Jill Oregon 10.37m 34-00.25 20 Leah, Wiiest Una-Seattle 10.27m 33-08.50 21 Bradberry, Desiree Sfsu 9.54m 31-03.75 22 Bolaris, Christina Sfsu 9.16m 30-00.75 23 Bouschee, Kerby Clack 9.02m 29-07.25 24 Christenson, Melissa Cascade 8.86m 29-01.00 25 Caldwell, Laura Sfsu 7.88m 25-10.25 26 Buck, Tiana Warner 6.66m 21-10.25

Women Weight Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Sauvage, Jordan Oregon 17.03m 55-10.50 2 Dunkin, Jennifer Wou 16.06m 52-08.25 3 Hepler, Kristin Wou 15.03m 49-03.75 4 Hoxmeier, Jill Oregon 15.00m 49-02.50 5 Gay, Kameko U of W 14.97m 49-01.50 6 Padrinao, Jennifer Sfu 14.61m 47-11.25 7 Keyser, Dani Oregon 14.47m 47-05.75 8 Hay, Caroline Sfu 14.14m 46-04.75 9 Borden, Shalese Wou 13.39m 43-11.25 10 Cederberg, Jaci Wou 13.33m 43-09.00 11 Davis, Cherron U of W 12.88m 42-03.25 12 Norheim, Mia U of W 12.42m 40-09.00 13 Gum, Whitney Oregon 11.88m 38-11.75 14 Vandervelden, Alicia Wou 11.82m 38-09.50 15 Kriz, Megan Psu 11.49m 37-08.50 16 Bradberry, Desiree Sfsu 11.43m 37-06.00 17 Donatelli, Jen Psu 11.25m 36-11.00 18 Wasiela, Izabela Ubc 11.09m 36-04.75 19 Bouschee, Kerby Clack 9.31m 30-06.50 20 Diimmell, Holly Psu 9.13m 29-11.50 21 Emeh, Ijeoma Sfsu 9.11m 29-10.75 22 Bolaris, Christina Sfsu 7.91m 25-11.50 23 Caldwell, Laura Sfsu 5.67m 18-07.25

Men 60 Meter Dash =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Henry, Anson Unattached 6.83q 3 2 Sampson, Shelton U of W 6.92q 5 3 Larsen, Steve Metro AC 7.03q 6 4 Lawrence, Justin Cwu 7.06q 7 5 Fountaine, Matt U of W 7.08q 9 6 Hall, Hashim Psu 7.09q 5 7 Hurtubise, Neil Valley Royal 7.12q 4 7 Johnson, Javon Cascade 7.12q 1 9 Strukoff, Blake Una-Sotg 7.13q 4 10 Singleton, Chris U of W 7.16q 6 11 McLellan, Iain Unattached 7.17q 4 12 Laws, Brenton U of W 7.19q 8 13 Thompson, Ira Ubc 7.25 1 13 Coutard, Fabien Cwu 7.25 9 15 James, Marc U of W 7.26 7 16 Verbon, Nicholas U of W 7.27 3 16 Brown, Rex Unattached 7.27 1 18 Guthrie, Terrence Una-Clark 7.28 9 18 Buchi, Steve Ubc 7.28 8 20 Selden, Erik Psu 7.30 3 21 Hunter, Brian Spu 7.33 8 22 Clare, Chris Una-Sotg 7.35 4 22 Rodrigues, Kalani Una-Clark 7.35 6 24 Cantrell, Jacob Wou 7.36 5 24 Gitts, Derek Wou 7.36 1 24 Birtwistle, Mikal Sfu 7.36 1 27 Alton, Mike Highline 7.43 9 27 Darko, Samuel Valley Royal 7.43 5 29 Swaby, Kiel Sfu 7.44 5 29 Holland, Edguardo Highline 7.44 9 31 Pasque, Joe Ubc 7.46 6 32 Averill, Mike Ubc 7.54 3 33 Howard, Sterling Highline 7.55 6 34 Low, Cody Ubc 7.64 4 35 Brown, Jessie Mc Striders 7.67 3 36 Bair, Derek Highline 7.69 8 37 King, Chris Highline 7.72 7 38 Kuno, Gary Kajaks 7.80 1 39 Kohut, Matthew Ubc 7.82 5 40 Robbins, Steve unat 7.85 10 41 Ortman, David unat 7.89 10 42 Chin Aleong, Neil Kajaks 7.91 10 43 Brocato, Charlie unat 8.04 10

Men 60 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 Henry, Anson Unattached 6.75 1 2 Sampson, Shelton U of W 6.84 1 3 Larsen, Steve Metro AC 6.98 1 4 Fountaine, Matt U of W 6.99 1 5 Hall, Hashim Psu 7.04 1 6 Lawrence, Justin Cwu 7.05 1 7 Strukoff, Blake Una-Sotg 7.07 2 8 Johnson, Javon Cascade 7.09 2 9 Singleton, Chris U of W 7.10 2 10 Hurtubise, Neil Valley Royal 7.12 2 11 Laws, Brenton U of W 7.15 2 12 McLellan, Iain Unattached 7.18 2

Men 200 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 McLellan, Iain Unattached 22.22 1 2 Larsen, Steve Metro AC 22.32 1 3 Williams, Nik U of W 22.68 1 4 Laws, Brenton U of W 22.75 1 5 Kirkbride, Brandon U of W 22.85 3 6 Rodrigues, Kalani Una-Clark 22.97 1 7 Clare, Chris Una-Sotg 23.08 4 8 Thompson, Ira Ubc 23.14 3 8 Strukoff, Blake Una-Sotg 23.14 4 10 Sutherland, Mark Sotg 23.34 4 11 Gitts, Derek Wou 23.41 3 12 Cantrell, Jacob Wou 23.42 3 12 Marshall, Blake Sotg 23.42 3 14 Allen, Loyal Highline 23.46 7 15 Gallegos, Jordan Psu 23.60 4 16 Swaby, Kiel Sfu 23.73 5 17 Darko, Samuel Valley Royal 23.76 9 18 Foyston, Jershon Highline 23.78 5 19 Cross, David Unattached 23.83 9 20 Johnson, Javon Cascade 23.98 7 21 Selden, Erik Psu 24.03 5 22 Baouya, Daniel Sfu 24.09 8 22 Averill, Mike Ubc 24.09 5 24 Plueger, Mitch Sotg 24.11 6 25 Sells, Doug Oregon 24.18 6 26 Howard, Sterling Highline 24.25 7 27 Brown, Jessie Mc Striders 24.32 7 28 Wilson, Tyler Uport 24.56 6 29 Faltus, Jesse Sfu 24.75 6 30 Boulton, Jesse Uport 24.87 6 31 Williams, Emanuel Mc Striders 24.89 9 32 Ortman, David unat 24.93 11 33 Kuno, Gary Kajaks 25.32 11 34 Bair, Derek Highline 25.34 8 35 Randall, Derrick Ubc 25.35 9 36 Morioka, Harold Unattached 25.42 11 37 Russell, Charlie unat 26.48 11 38 Brocato, Charlie unat 26.85 11

Men 400 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Hooker, JaWarren Asics 46.39 8 2 Woods, Darren Seta 48.02 1 3 Goodrich, Brad U of W 48.88 1 4 Holliday, Brandon Oregon 49.15 1 5 Williams, Nik U of W 49.32 3 6 Guthrie, Terrence Una-Clark 49.37 2 7 Williams, Chris Ubc 49.38 3 8 Benton, Marcus Oregon 49.45 2 9 Anderson, Travis Oregon 49.50 1 10 McCary, Phillip U of W 49.65 4 11 Schmiett, Carson Sotg 49.72 4 12 Chung, Vihn U of W 49.75 3 13 Frederick, Isaac Wou 49.90 2 14 Johnson, Dereck U of W 49.93 2 15 Mason, Tim Sfu 50.16 4 16 Robinson, Anthony unat 50.23 2 17 Kirkbride, Brandon U of W 50.70 5 18 Mclemore, Jezus Highline 50.85 5 19 Overfield, Tim Psu 50.92 5 20 Haddon, Craig Sfu 51.00 6 21 Wlodarczak, Charles Sfu 51.10 6 22 Henry, Nathan Unattached 51.39 5 23 Micah, Kelly Spu 51.42 6 23 Loreth, KJ Seta 51.42 5 25 Whitney, Machado Una-Clark 51.60 4 26 Newton, Jason Wou 52.06 4 27 Pappas, William Unattached 52.84 7 28 Gallegos, Jordan Psu 53.33 6 29 Ewing, Luke Wou 53.35 6 30 Nieblas, Jason Highline 53.38 7 31 Baouya, Daniel Sfu 53.58 7 32 Randall, Derrick Ubc 53.62 9 33 Nesmith, Chris Una-Clark 53.71 8 34 Cross, David Unattached 54.03 9 35 Coutard, Fabien Cwu 54.41 8 36 Faltus, Jesse Sfu 54.82 9 37 Chin Aleong, Neil Kajaks 55.29 9 38 Price, Scott Psu 55.78 7 39 Williams, Emanuel Mc Striders 57.09 9

Men 1 Mile Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Lunn, Jason Nike 3:59.53 2 Vermillion, Robert Nike Farm Te 4:07.72 3 Driscoll, Joe Unattached 4:07.90 4 Fader, Andy U of W 4:08.40 5 Perry, Geoffrey Unattached 4:08.48 6 Young, Tony Cnw 4:08.60 7 Milne, David Ubc 4:09.01 8 Hickey, Jonathon U of W 4:10.12 9 Cluff, Marty Valley Royal 4:10.31 10 Kebbe, Mike Psu 4:12.59 11 Babiuk, Craig Uvic 4:13.64 12 Garich, Evan Psu 4:14.31 13 Castle, Nathanael Spu 4:15.31 14 Saqui, Glenn Uvic 4:16.40 15 Roulston, David Ubc 4:16.44 16 Gillies, Jason Unattached 4:16.67 17 Robinson, Andrew U of W 4:21.97 18 Lecount, Tim Spu 4:22.77 19 Reid, Geoff Ubc 4:23.89 20 Flanders, Blake Psu 4:24.33 21 Barrons, Ethan Wou 4:25.13 22 Eckert, Aaron Wou 4:26.47 23 Ahrari, Medi Sfu 4:26.61 24 Pruden, Rusty Clack 4:29.07 25 Devenport, Mike Psu 4:32.04 26 Nevarez, Eli Clack 4:35.81 27 Wooton, Allen Uvic 4:36.73 28 Partlow, Alex Cascade 4:49.40 29 Poole, Kevin Cascade 4:54.64 30 Burdo, Bryan Cnw 5:00.19

Men 600 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Reed, Gary Una-Pac. Ath 1:18.59 1 2 Tabor, Phil unat 1:20.48 1 3 Finol, Tomas Oregon 1:20.94 1 4 Pitches, Graeme Sfu 1:20.99 1 5 Bailey, Adam Oregon 1:22.26 1 6 Connors, Robert Uvic 1:23.20 2 7 Giordano, Jesse U of W 1:23.70 2 8 Bailey, Brandon U of W 1:23.73 2 9 Bidleman, Blake U of W 1:24.32 2 10 Bowler, Kyle Uport 1:28.59 3 11 Cotter, David Uport 1:32.67 3

Men 800 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Woodward, Bryan Nike Farm Te 1:49.64 2 Delong, Jeff Nike Farm Te 1:49.88 3 Whitmarsh, Zach Una-Pac. Ath 1:49.94 4 Granville, Michael Nike Farm Te 1:51.06 5 Krempley, Ross Unattached 1:51.83 6 Brown, Ryan U of W 1:54.73 7 Henderson, Josh Uvic 1:55.04 8 Flaherty, Ryan Oregon 1:55.17 9 Olcott, Colin Psu 1:55.38 10 Kennedy, Scott Uvic 1:56.12 11 Carlson, Nathan St. Martin's 1:56.48 12 Robinson, Brendan Uport 1:56.62 13 Mach, Paul Spu 1:56.68 14 Chaffee, Stuart Wou 1:57.36 15 Mantalas, Jerret Wou 1:57.56 16 Kevan, Ben Ups 1:58.20 17 Nelson, Mark Uvic 1:58.47 18 Van Hess, Scott Spu 1:58.74 19 Williams, Andre Una-Clackama 1:58.80 20 Pyfer, Brian Highline 1:59.07 21 Bush, Jason Cwu 1:59.60 22 Wilkie, Mark Ubc 1:59.83 23 Hartman, Cameron U of W 2:00.10 24 Mawhoretor, Jared Ubc 2:00.19 25 Richardson, Sam Ups 2:00.93 26 Vredenburg, Josh Clack 2:03.22 27 Johnston, Jeremiah Valley Royal 2:04.26 28 Atkinson, Craig Unattached 2:04.35 29 Meng, Andrew Clack 2:04.57 30 Wood, Matt unat 2:04.65 31 Kawamoto, Jon Sfu 2:04.96 32 Wooton, Allen Uvic 2:05.00 33 Reed, Jim Warner 2:05.50 34 Emslie, Martin Uvic 2:06.31 35 Poole, Kevin Cascade 2:07.71 36 Partlow, Alex Cascade 2:10.06 37 Huang, Darien Ubc 2:13.60 38 Krout, Jon Warner 2:14.55 39 McNeil, Marquis Mc Striders 2:15.73 40 Miller, Cameron Ubc 2:16.00

Men 3000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Swanson, Nolan Asics 8:04.42 2 Estwanik, Chris Nike Farm Te 8:07.26 3 Driscoll, Joe Unattached 8:08.38 4 Park, Jeremy U of W 8:10.78 5 Mazzotta, Bruno Nau 8:11.61 6 Johnston, Matt Valley Royal 8:18.24 7 Stember, Michael Nike 8:23.32 8 Chappell, Jed Teugene 8:23.35 9 Hansen, Kevin U of W 8:28.00 10 Riley, Tim Eou 8:30.47 11 Sheeks, Matt Uport 8:31.50 12 Mandi, Mark U of W 8:33.58 13 Mosley, Richard Sfu 8:34.91 14 Crowl, Brian Eou 8:35.56 15 Driscoll, Jeff Uport 8:36.20 16 Hollis, Chris Psu 8:37.52 17 Schroeder, Ian Eou 8:37.66 18 Walker, Nicholas Uvic 8:37.82 19 Olson, Phil NW College 8:37.93 20 Swanson, Kris Uvic 8:40.20 21 Heidt, Aaron Valley Royal 8:41.08 22 Clancy, Chris Warner 8:42.96 23 Mangrum, Ben Unattached 8:43.70 24 Boyd, Travis U of W 8:44.07 25 Workman, Brandon Unattached 8:45.97 26 Day, Ryan Sfu 8:47.12 27 Searing, Pat Clack 8:48.63 28 Myers, Ken Sfu 8:48.94 29 Walsh, Spencer Wou 8:49.37 30 Primus, Joel Valley Royal 8:52.39 31 Owen, Matt U of W 8:53.08 32 Lister, Mark Uvic 8:53.49 33 Weber, Ryan Sfu 8:54.72 34 Griffiths, Eric Eou 8:55.73 35 Haskins, Jake Una-Washingt 8:56.76 36 Dolan, Bill Psu 8:58.17 37 Zacks, Brent Una-Simon Fr 9:06.94 38 Findlay, Eric Uvic 9:07.76 39 Smith, Will Wou 9:09.19 40 Chramosta, Jim Sfu 9:13.73 41 Sather, Aaron Highline 9:14.16 42 Schwoebel, Mike Clack 9:17.47 43 Mantalas, John Unattached 9:19.63 44 Dunbrack, Geoff Ubc 9:36.94 45 Marpole-Bird, Justin Ubc 9:36.95

Men 60 Meter Hurdles =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Mitchum, Eric Oregon 8.03q 2 2 James, Marc U of W 8.18q 2 3 Verbon, Nicholas U of W 8.35q 1 4 Lorenzo, Santiago Oregon 8.36q 3 5 Powell, Darion Unattached 8.38q 3 6 Pappas, William Unattached 8.49q 3 7 Samuelu, T.J. Cascade 8.54q 2 8 Davis, Damien Wou 8.58q 1 9 Hobbs, Sam Oregon 8.66q 4 10 Anderson, Nate Wou 8.68q 5 11 Young, Andy Oregon 8.69q 1 12 Milligan, Ward Ubc 8.71q 2 13 Slye, Jason Oregon 8.72 3 14 Foyston, Jershon Highline 8.74 5 15 Bernard, Brian Una-Clackama 8.80 4 16 LeMay, Gabe Oregon 8.95 1 17 Boulton, Robert Una-Portland 8.99 2 17 Conroy, Brandon Wou 8.99 4 19 Birtwistle, Mikal Sfu 9.09 3 20 Randolph, Chris Spu 9.29 5 21 Radel, Jason Spu 9.39 4 22 Ewing, Luke Wou 9.72 5

Men 60 Meter Hurdles ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 Mitchum, Eric Oregon 8.02 1 2 Powell, Darion Unattached 8.27 1 3 James, Marc U of W 8.30 1 4 Lorenzo, Santiago Oregon 8.42 1 5 Davis, Damien Wou 8.43 2 6 Pappas, William Unattached 8.44 1 7 Anderson, Nate Wou 8.49 2 8 Samuelu, T.J. Cascade 8.54 2 9 Milligan, Ward Ubc 8.68 2 10 Verbon, Nicholas U of W 8.71 1 11 Young, Andy Oregon 8.76 2 11 Hobbs, Sam Oregon 8.76 2

Men 4x400 Meter Relay ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 Seta 'A' 3:16.75 1 2 Washington 'A' 3:17.70 1 1) Tabor, Phil 2) Williams, Sean 3) Brown, Ryan 4) Goodrich, Brad 3 Oregon 'A' 3:17.72 1 4 Washington 'B' 3:19.16 2 1) Johnson, Dereck 2) Hartman, Cameron 3) Chung, Vihn 4) Giordano, Jesse 5 Oregon 'C' 3:19.37 2 6 Pac. Athletics 'A' 3:20.29 3 1) Saqui, Glen 2) Reed, Gary 3) 4) Babiuk, Craig 7 Simon Fraser 'A' 3:21.34 3 1) Haddon, Craig 2) Mason, Tim 3) Pitches, Graeme 4) Wlodarczak, Charles 8 Oregon 'B' 3:21.88 1 9 Trinity Western 'A' 3:22.04 3 1) Beanblossom, Justin 2) Halcro, Joel 3) Sprunger, Ryan 4) Stoffberg, Nick 10 W. Oregon 'A' 3:23.59 2 1) Newton, Jason 2) Frederick, Isaac 3) Mantalas, Jerret 4) Anderson, Nate 11 Portland State 'A' 3:24.17 4 1) Gallegos, Jordan 2) Garich, Evan 3) Overfield, Tim 4) Olcott, Colin 12 U. of Victoria 'A' 3:25.85 4 1) Connors, Robert 2) Henderson, Josh 3) Kennedy, Scott 4) Nelson, Mark 13 Highline 'A' 3:25.88 4 1) Foyston, Jershon 2) Holland, Edguardo 3) Malcolm, Jezus 4) Pyfer, Brian 14 Seattle Pacific 'B' 3:26.67 3 15 Washington 'C' 3:27.03 3 1) Williams, Nik 2) Verbon, Nicholas 3) McCary, Phillip 4) Bidleman, Blake 16 Ubc 'A' 3:28.83 2 17 W. Oregon 'B' 3:31.79 4 1) Chaffee, Stuart 2) Gitts, Derek 3) Satran, Brad 4) Cantrell, Jacob 18 Seattle Pacific 'A' 3:36.54 4

Men High Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Davis, Teddy Oregon 2.14m 7-00.25 2 Boness, Jason Unattached 2.05m 6-08.75 3 Clason, Chad Oregon J2.05m 6-08.75 4 Johnson, Kyley Unattached 2.00m 6-06.75 5 Eickhoff, Warren U of W 1.95m 6-04.75 6 Lindsey, Jeff Oregon J1.95m 6-04.75 6 Lanigan, Erik U of W J1.95m 6-04.75 8 Randolph, Chris Spu J1.95m 6-04.75 9 Fuller, Chris Highline 1.90m 6-02.75 10 Spann, Kurt Unattached 1.85m 6-00.75 10 Davis, Damien Wou 1.85m 6-00.75 12 Iddings, Loren U of W 1.80m 5-10.75 12 Woutila, Matt Highline 1.80m 5-10.75 12 Pappas, William Unattached 1.80m 5-10.75 12 Swim, Corey Warner 1.80m 5-10.75 12 Stephens, Jonathan Mc Striders 1.80m 5-10.75 -- Bonadurer, Mike Wou NH -- Acker, Mike Psu NH -- Mason, Michael Valley Royal NH

Men Pole Vault ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Miller, Andy Valley Royal 5.05m 16-06.75 2 Slye, Jason Oregon 4.90m 16-00.75 3 Derby, Jon Oregon J4.90m 16-00.75 4 Dormaier, Eric U of W 4.75m 15-07.00 5 Lorenzo, Santiago Oregon J4.75m 15-07.00 6 Young, Andy Oregon J4.75m 15-07.00 7 Nagahisa, Fumi U of W 4.60m 15-01.00 8 Alexander, Scott Cwu 4.45m 14-07.25 9 Jones, Sean Clack 4.30m 14-01.25 10 LeMay, Gabe Oregon J4.30m 14-01.25 11 Bernard, Brian Una-Clackama J4.30m 14-01.25 12 Gause, Greg Ups 4.15m 13-07.25 -- Van Eekelen, Arjan Ubc NH -- Cross, David Unattached NH -- Perry, Matt Ups NH -- Iddings, Loren U of W NH -- Roberts, Sam U of W NH -- Danziger, Graham Valley Royal NH -- Mezheritsky, Dan Ubc NH -- Woods, Trevor Oregon NH -- Moore, David Oregon NH

Men Long Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Brown, Ryan Psu 7.08m 23-02.75 2 Mays, Jesse Oregon 7.03m 23-00.75 3 Lawrence, Justin Cwu 6.51m 21-04.25 4 Straw, Daniel Wou 6.07m 19-11.00 5 Anderson, Nate Wou 5.96m 19-06.75 6 Rouse, Ryan Cascade 5.92m 19-05.25 7 Mazzoni, Justin Highline 5.47m 17-11.50 8 Gilbertson, David Cascade 5.32m 17-05.50

Men Triple Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Sims, James U of W 14.61m 47-11.25 2 Lawrence, Justin Cwu 14.43m 47-04.25 3 Sideris, Patrick Psu 13.68m 44-10.75 4 Mays, Jesse Oregon 13.54m 44-05.25 5 Stephens, Jonathan Mc Striders 13.52m 44-04.25 6 Lauman, Trevor Psu 13.27m 43-06.50 7 Groff, Steve Clack 13.25m 43-05.75 8 Swim, Corey Warner 12.80m 42-00.00

Men Shot Put ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 March, James Oregon 15.85m 52-00.00 2 Sells, Doug Oregon 14.95m 49-00.75 3 Conwell, Will Una-Washingt 14.75m 48-04.75 4 Webster, Jim Psu 14.46m 47-05.25 5 Wallis, Jeff U of W 14.24m 46-08.75 6 Carter, Nathan Highline 14.23m 46-08.25 7 Arndt, David Clack 14.01m 45-11.75 8 Powell, Darion Unattached 13.94m 45-09.00 9 Argo, Gunner Highline 13.29m 43-07.25 10 Mezheritsky, Dan Ubc 13.04m 42-09.50 11 Howlett, Kelly Clack 12.94m 42-05.50 12 Edwards, Jeremy Ubc 12.91m 42-04.25 13 Stovall, Jeremiah Highline 11.46m 37-07.25 13 Tucker, Johnathan Cascade 11.46m 37-07.25 15 Randolph, Chris Spu 9.40m 30-10.25 16 Opper, Josh Warner 8.93m 29-03.75

Men Weight Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 McEwen, John Nike/Nyac 22.20m 72-10.00 2 Nutter, Travis Unattached 20.08m 65-10.50 3 Kriz, Adam Oregon 18.88m 61-11.50 4 Owen, Nick unat 18.87m 61-11.00 5 Dirks, Ryan Unattached 17.51m 57-05.50 6 Edwards, Jeremy Ubc 15.98m 52-05.25 7 Escobedo, Pro Wou 15.37m 50-05.25 8 Howlett, Kelly Clack 15.14m 49-08.25 9 Webster, Jim Psu 15.04m 49-04.25 10 Tuohy, Brendan U of W 14.75m 48-04.75 11 Howell, Derek Sfu 14.26m 46-09.50 12 Willers, Harold Valley Royal 14.07m 46-02.00 13 Haines, Isaiah Wou 13.16m 43-02.25 14 LaForest, Sean Valley Royal 11.89m 39-00.25 15 Henson, Seth Psu 10.35m 33-11.50 16 Arndt, David Clack 7.55m 24-09.25

Advertisement
Pac-12 Networks