MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
UW Quadrangular Meet Track & Field Results

WASHINGTON QUADRANGULAR MEET

April 15, 2000

Husky Stadium, Seattle, Wash.

MEN'S DUAL MEET SCORES:

1, Washington 93, 2, Eastern Washington 51.

1, Washington 109, 2, Portland State 21.

1, Washington 112, 2, Portland 20.

1, Eastern Washington 95, 2, Portland State 39.

1, Eastern Washington 106, 2, Portland 28.

1, Portland State 51, 2, Portland 34.

WOMEN'S DUAL MEET SCORES:

1, Washington 98, 2, Eastern Washington 62.

1, Washington 119, 2, Portland State 27.

1, Washington 116, 2, Portland 20.

1, Eastern Washington 99, 2, Portland State 31.

1, Eastern Washington 108, 2, Portland 25.

1, Portland State 48, 2, Portland 42.

MEN'S RESULTS

Finals MEN'S 100 METER DASH

1. Greg Forni, Washington 10.82 w:1.4, 2. Steve Carey, EWU 10.92 w:1.4, 3. Anthony Robinson, PSU 10.95 w:1.4, 4. Joe Zelinski, EWU 11.12 w:1.4, 5. Darrick Kelly, Unattached 11.82 w:1.4.

Finals MEN'S 200 METER DASH

1. Steve Carey, EWU 22.47 w:-0.9, 2. Anthony Robinson, PSU 22.71 w:-0.9, 3. Joe Zelinski, EWU 22.81 w:-0.9, 4. Anthony Walters, Washington 23.25 w:-0.9, 5. Jake Dill, Washington 23.43 w:-0.9, 6. Kurt Gregg, EWU 23.78 w:-0.9, 7. Scott Ausnes, EWU 23.91 w:-1.6, 8. Mario Lamorticella, Portland 24.00 w:-0.9, 8. Phil Averill, EWU 24.00 w:-1.6, 10. Anu Oladele, Portland 24.83 w:-0.9.

Finals MEN'S 400 METER DASH

1. Ryon Edwards, PSU 49.88, 2. Anthony Walters, Washington 50.17, 3. Scott Ausnes, EWU 50.45, 4. Jake Dill, Washington 50.72, 5. Matt Sasser, PSU 50.92, 6. Steve Costello, SPU 51.36, 7. Phil Averill, EWU 52.10, 8. Josh Bjornstad, PSU 52.88, 9. Anu Oladele, Portland 52.89.

Finals MEN'S 800 METER RUN

1. Christian Berkey, SPU 1:53.25, 2. Jason Cadman, Washington 1:54.03, 3. Brian Trimble, EWU 1:54.47, 4. Kyle Hummel, EWU 1:56.09, 5. Kevin Smith, Portland 1:56.58, 6. Tom Hildrum, Washington 1:57.20, 7. Scott VanHess, SPU 1:59.03, 8. Ben Cotts, Portland 2:00.63, 9. Rob Warnock, Washington 2:02.88, 10. Steve Mahoney, Portland 2:05.05, 11. Andy Hryciw, Portland 2:06.04, 12. Ray Stevenson, PSU 2:19.04.

Finals MEN'S 1,500 METER RUN

1. Kevin Smith, Portland 3:55.54, 2. Tom Hildrum, Washington 3:56.20, 3. Morgan Thompson, Washington 3:57.04, 4. Rick White, Portland 3:57.41, 5. Chris Ledford, Unattached 3:58.18, 6. Aaron Linder, Portland 3:59.15, 7. Rhy Reynolds, Portland 3:59.33, 8. Kelsey Backen, SPU 4:01.01, 9. Jeff Driscoll, Portland 4:02.57, 10. Ben Cotts, Portland 4:03.54, 11. Nathaniel Castle, SPU 4:06.38, 12. Andy Hryciw, Portland 4:07.57, 13. Jeremy Cabral, PSU 4:08.34, 14. Steve Schaefer, Portland 4:08.93, 15. Leighton Katsuda, EWU 4:09.43, 16. Justin Sebens, EWU 4:12.33, 17. Andy Sherwood, Portland 4:33.59.

Finals MEN'S 3,000 METER STEEPLECHASE

1. Greg Kuntz, Unattached 9:01.38, 2. Matt Kerr, EWU 9:16.28, 3. Mike Hill, Washington 9:17.88, 4. Paul Harkins, Washington 9:26.60, 5. Dave Kemple, PSU 10:03.88.

Finals MEN'S 5,000 METER RUN

1. Mike Little, Portland 14:51.74, 2. Dave Schruth, Washington 14:58.38, 3. Ben Koss, Washington 15:02.03, 4. Chris Henderson, EWU 15:09.02, 5. Dagen Bendixen, EWU 15:20.22, 6. Joey Hord, Washington 15:37.37, 7. Eric Hautala, Portland 15:50.28, 8. Chad Kilian, Portland 15:54.77, 9. Ryan Nash, SPU 15:55.76, 10. Ben Rook, EWU 16:08.15.

Finals MEN'S 110 METER HIGH HURDLES

1. Brad Groh, EWU 15.28 w:0.7, 2. Josh Peters, PSU 15.42 w:0.7, 3. Josh Hall, EWU 15.46 w:0.7, 4. Dustin Crowe, EWU 16.19 w:0.7.

Finals MEN'S 400 METER INT HURDLES

1. Jacob Predmore, Washington 53.15, 2. Greg Forni, Washington 54.63, 3. Joshua Renz, Washington 54.95, 4. Nate Ostrander, EWU 55.53, 5. Jeremy Dow, SPU 55.59, 6. Dustin Crowe, EWU 56.13, 7. Josh Hall, EWU 56.60, 8. Trevor Sharp, SPU 56.61.

Finals MEN'S 4X100 METER RELAY

1. Washington 41.3h, - PSU DQ.

Finals MEN'S 4X400 METER RELAY

1. Washington 3:22.53, 2. SPU 3:22.84, 3. EWU "B" 3:27.53, 4. Washington "B" 3:31.97, 5. EWU 3:32.66, 6. PSU 3:42.29.

Finals MEN'S HIGH JUMP

1. Sean Steele, Washington 2.05m (6-08.75), 2. Frank Remund, Washington 2.00m (6-06.75), 3. Owen Iddings, Washington 1.90m (6-02.75).

Finals MEN'S POLE VAULT

1. Brad Walker, Washington 4.60m (15-01), 2. Owen Iddings, Washington 4.30m (14-01.25), 3. Dustin Smart, EWU 3.70m (12-01.50), - Edwin Tung, Portland NH.

Finals MEN'S LONG JUMP

1. Jacob Predmore, Washington 6.97m w:-1.9 (22-10.50), 2. Joshua Renz, Washington 6.83m w:-2.0 (22-05), 3. Darrick Kelly, Unattached 6.79m w:-1.5 (22-03.50), 4. Chris McCullough, EWU 6.77m w:-2.8 (22-02.50), 5. Kurt Gregg, EWU 6.53m w:-1.7 (21-05.25), 6. Owen Iddings, Washington 6.48m w:-2.3 (21-03.25), - Justin Wold, Portland FOUL w:NWI.

Finals MEN'S TRIPLE JUMP

1. Jacob Predmore, Washington 13.32m w:1.6 (43-08.50), 2. Mario Lamorticella, Portland 12.55m w:2.3 (41-02.25), 3. Justin Wold, Portland 12.25m w:2.7 (40-02.25), 4. Joshua Renz, Washington 11.79m w:2.4 (38-08.25).

Finals MEN'S SHOT PUT

1. Jay Martell, EWU 16.15m (53-0), 2. Brent Twaddle, EWU 15.80m (51-10), 3. Doug Jackson, Washington 15.66m (51-04.50), 4. Brandon Hunt, EWU 14.59m (47-10.50), 5. Jim Sattem, PSU 7.80m (25-07.25).

Finals MEN'S DISCUS THROW

1. Jay Martell, EWU 46.80m (153-06), 2. Jason Cummings, EWU 46.02m (151-0), 3. Brandon Hunt, EWU 45.20m (148-03), 4. Craig Downey, Washington 42.70m (140-01), 5. Doug Jackson, Washington 39.28m (128-10), 6. Simrin Grewal, Portland 30.46m (99-11).

Finals MEN'S HAMMER THROW

1. Brent Twaddle, EWU 51.06m (167-06), 2. Jay Martell, EWU 50.84m (166-09), 3. John Halbakken, EWU 48.32m (158-06), 4. Brandon Hunt, EWU 45.74m (150-01), 5. Craig Downey, Washington 43.04m (141-02), 6. Jason Cummings, EWU 27.60m (90-07).

Finals MEN'S JAVELIN THROW

1. Josh Robinson, Washington 55.98m (183-08), 2. Aaron Acker, PSU 55.16m (181-0), 3. Jacob Predmore, Washington 52.70m (172-11), 4. Chris Gough, SPU 52.42m (172-0), 5. Dustin Smart, EWU 48.28m (158-05), 6. Ryan Olszewski, PSU 48.26m (158-04), 7. Kurt Gregg, EWU 46.68m (153-02).

WOMEN'S RESULTS

Finals WOMEN'S 100 METER DASH

1. Udeme Elijah, PSU 12.00 w:1.9, 2. Jamara Smith, Washington 12.08 w:1.9, 3. Lindsay Stewart, SPU 12.39 w:1.9, 4. Zee Ogarro, Washington 12.44 w:1.9, 5. Brandy Tierney, EWU 12.72 w:1.9, 6. Jessika Lee, EWU 12.89 w:1.9, 7. Marcia Garrison, PSU 12.94 w:1.9, 8. Carrie O'Banion, Portland 13.58 w:-2.0, 9. Vania Jobbs, Portland 13.90 w:1.9.

Finals WOMEN'S 200 METER DASH

1. Jamara Smith, Washington 25.56 w:1.4, 2. Udeme Elijah, PSU 25.60 w:1.4, 3. Sue Morris, PSU 25.92 w:1.4, 4. Zee Ogarro, Washington 26.15 w:1.4, 5. Jessika Lee, EWU 26.17 w:1.4, 6. Shannon Anderson, EWU 26.40 w:1.4, 7. Marcia Garrison, PSU 26.94 w:-2.2, 8. Yolanda Simmons, EWU 27.17 w:1.4, 9. Kristen Hall, PSU 27.26 w:-2.2, 10. Linda Schill, SPU 27.28 w:-2.2, 11. Monique Hall, EWU 27.66 w:-2.2, 12. Kristina Kai, PSU 27.71 w:-2.2, 13. Tina Olson, EWU 27.81 w:-2.3, 14. Brandy Tierney, EWU 28.43 w:-2.2, 15. Leanne Oberreuter, Portland 29.56 w:-2.3.

Finals WOMEN'S 400 METER DASH

1. Sue Morris, PSU 56.5h, 2. Shannon Anderson, EWU 57.3h, 3. Cyrena Bell, SPU 58.0h, 4. Yolanda Simmons, EWU 58.4h, 5. Susannah Lowber, EWU 58.6h, 6. Robbi Schwarz, EWU 58.7h, 7. Katie Ellison, EWU 1:01.81, 8. Nicole Crossland, EWU 1:02.90, - Kristen Hall, PSU DQ.

Finals WOMEN'S 800 METER RUN

1. Rachel Ross, SPU 2:12.17, 2. Amy King, Washington 2:14.97, 3. Sarah Kraybill, SPU 2:15.25, 4. Linnea Jarvits, Falcon TC 2:17.23, 5. Melissa Chapman, Washington 2:17.65, 6. Sharon Burnett, PSU 2:18.24, 7. Susan Werner, Washington 2:20.24, 8. Alyson Barrett, Portland 2:21.03, 9. Jill Salmon, PSU 2:21.28, 10. Becca Straw, PSU 2:21.61, 11. Brady Lukkari, PSU 2:22.71, 12. Jeanette Gardiner, EWU 2:25.50, 13. Elizabeth Rogers, Washington 2:34.53.

Finals WOMEN'S 1,500 METER RUN

1. Kilee Smith, Portland 4:35.28, 2. Nicole Ricci, Portland 4:35.72, 3. Erika Colin, Portland 4:37.22, 4. Christie Goering, SPU 4:39.64, 5. Lisa Harrison, EWU 4:40.45, 6. Susan Werner, Washington 4:41.52, 7. Sarah Becker, EWU 4:43.36, 8. Katie Ellison, EWU 4:45.05, 9. Sara Hannegan, Portland 4:46.70, 10. Becca Straw, PSU 4:47.07, 11. Jennifer Erlichman, EWU 4:48.94, 12. Jill Salmon, PSU 4:49.75, 13. Laura Sandoval, Portland 4:52.32, 14. Jill Johnson, Washington 4:55.98, 15. Sara Sundborg, Portland 5:00.11, 16. Sage Lintner, PSU 5:04.33, 17. Jessie Newton, Portland 5:05.41, 18. Ann Richter, Portland 5:19.39.

Finals WOMEN'S 5,000 METER RUN

1. Kate Bradshaw, Washington 17:10.99, 2. Amber Johnson, EWU 17:13.40, 3. Nicole Seana, SPU 17:55.31, 4. Lanaia Jones, EWU 18:00.08, 5. Liza English, Washington 18:16.20, 6. April Franck, EWU 18:40.14, 7. Kate Spiegel, Washington 18:42.50, 8. Emily Mullen, Washington 18:45.02, 9. Ashley Tendick, PSU 18:57.36, 10. Rachae Probst, SPU 19:08.19, 11. Lisa Flora, PSU 19:40.10, 12. Samantha Michel, Washington 19:46.26, 13. Kate Kaufman, Portland 19:56.57, 14. China Metzen, Portland 20:29.45.

Finals WOMEN'S 100 METER HIGH HURDLES

1. Sarah Peterson, Washington 14.35 w:1.5, 2. Shavon Hawkins, Washington 14.54 w:1.5, 3. Tina Olson, EWU 14.91 w:1.5, 4. Zee Ogarro, Washington 15.17 w:1.5, 5. LaTasha Walker, EWU 15.31 w:1.5, 6. Linda Schill, SPU 15.43 w:1.5, 7. Meghan Roberts, Portland 17.55 w:1.5.

Finals WOMEN'S 400 METER INT HURDLES

1. Shavon Hawkins, Washington 1:02.30, 2. Karen Summers, SPU 1:03.10, 3. Sarah Peterson, Washington 1:03.65, 4. Jawea Harder, SPU 1:04.34, 5. Danni O'Bannon, EWU 1:07.96, 6. Jonica Tramposch, Washington 1:09.67, 7. Meghan Roberts, Portland 1:13.30, 8. LaTasha Walker, EWU 1:16.04.

Finals WOMEN'S 4X100 METER RELAY

1. Washington 47.34, 2. SPU 47.75, 3. PSU 48.07.

Finals WOMEN'S 4X400 METER RELAY

1. SPU 3:49.75, 2. Washington 3:52.75, 3. PSU 3:58.12, 4. EWU 4:03.26, 5. Washington "B" 4:17.07.

Finals WOMEN'S HIGH JUMP

1. Abby Harris, SPU 1.60m (5-03), 2. Amy Cowden, SPU 1.60m (5-03), 3. Brianna Ruttkay, Portland 1.45m (4-09).

Finals WOMEN'S POLE VAULT

1. Sandy Erickson, Washington 3.55m (11-07.75), 2. Autumn Deda, EWU 3.45m (11-03.75), 3. Christina Withey, Washington 3.45m (11-03.75), 4. MerryJane Bendico, Washington 3.15m (10-04), 5. Amanda Stanko, Portland 2.95m (9-08), 6. Tracy Koesel, EWU 2.85m (9-04.25), - Susie Jacobsen, Falcon TC NH, - Lara Karamatsu, Portland NH, - Alena Schlumpf, SPU NH, - Margaret Haines, Washington NH.

Finals WOMEN'S LONG JUMP

1. Zee Ogarro, Washington 5.66m w:-0.8 (18-07), 2. Linnea Jarvits, Falcon TC 5.44m w:-0.8 (17-10.25), 3. Morgan Ranta, SPU 5.35m w:-2.6 (17-06.75), 4. Jamara Smith, Washington 5.27m w:-2.2 (17-03.50), 5. Zandrea Shattuck, EWU 5.11m w:-2.8 (16-09.25), 6. Nicole Crossland, EWU 4.75m w:0.8 (15-07), - Stephanie Huffman, Falcon TC FOUL.

Finals WOMEN'S TRIPLE JUMP

1. Natalie Dorow, SPU 11.49m w:-1.4 (37-08.50), 2. Zandrea Shattuck, EWU 11.34m w:0.0 (37-02.50), 3. Jamara Smith, Washington 10.74m w:-0.4 (35-03), 4. Janna Smith, EWU 10.57m w:0.6 (34-08.25), - Leanne Oberreuter, Portland FOUL.

Finals WOMEN'S SHOT PUT

1. Sesilia Thomas, Washington 14.90m (48-10.75), 2. Searan Salibian, Washington 14.00m (45-11.25), 3. Kelli Holloway, EWU 12.87m (42-02.75), 4. Julie Nielson, EWU 12.61m (41-04.50), 5. Emily Whitish, Washington 12.58m (41-03.25).

Finals WOMEN'S DISCUS THROW

1. Kelli Holloway, EWU 43.18m (141-08), 2. Julie Nielson, EWU 41.94m (137-07), 3. Emily Whitish, Washington 41.58m (136-05), 4. Jaime Martin, EWU 40.86m (134-01), 5. Sesilia Thomas, Washington 39.08m (128-02), 6. Searan Salibian, Washington 37.60m (123-04), 7. Marcia Garrison, PSU 35.70m (117-01).

Finals WOMEN'S HAMMER THROW

1. Julie Nielson, EWU 46.34m (152-0), 2. Jaime Martin, EWU 44.24m (145-02), 3. Sesilia Thomas, Washington 42.48m (139-04), 4. Kelli Holloway, EWU 37.48m (122-11), 5. Searan Salibian, Washington 33.58m (110-02).

Finals WOMEN'S JAVELIN THROW

1. Megan Spriestersbach, Washington 41.76m (137-0), 2. Stephanie Huffman, Falcon TC 40.20m (131-11), 3. Christina Withey, Washington 37.84m (124-02), 4. Zandrea Shattuck, EWU 34.72m (113-11).

Advertisement
Pac-12 Networks