MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
2005 Ken Foreman Invitational Results

Licensed to University of Washington Huskies
                                       Hy-Tek's Meet Manager 5/14/2005 04:03 PM
               Ken Foreman Invitational - 5/13/2005 to 5/14/2005               
                    University of Washington Husky Stadium                     
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   524 Galloway, Bonnie       Western Oregon           12.74  -2.9  1 
  2   109 Claussen, Chelsi       St. Martin's Col         12.81  -2.9  1 
  3     7 Garasmichuk, Zori      Highline CC              12.83  -2.9  1 
  4   529 Jenkins, Keyanna       Western Oregon           12.86  -2.9  1 
  5    24 Norman, Carolyn        Highline CC              12.86  -1.1  2 
  6   323 Fordjour, Akousa       Spokane CC               13.07  -1.1  2 
  7   154 Cornish, Lisa          British Columbia         13.15  -2.9  1 
  8   256 Soule, Anna            Seattle Pacific          13.20  -1.1  2 
  9   150 Gardner, Ashlee        Alaska Anchorage         13.27  -1.1  2 
 10    15 White, Monaka          Highline CC              13.33  -2.9  1 
 11    99 Adams, Kayla           Simon Fraser             13.34  -2.9  1 
 12   136 arroyo, cassondra      Unattached               13.39  -1.1  2 
 13   113 Burr, Lakita           St. Martin's Col         13.61  -1.1  2 
 14    68 Paradis, Liz           Treasure Valley          13.62  -1.1  2 
 15   175 Fitzpatrick, Erin      British Columbia         13.78  -1.1  2 
 16   482 Douglas, Daniel        U-British Columb         14.11  -2.9  1 
 
Women 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   230 Kisielewska, Pauli     Coq. Falcons             25.85  -1.6  1 
  2   103 Dunnigan, Grace        Simon Fraser             25.87  -1.6  1 
  3     7 Garasmichuk, Zori      Highline CC              26.04  -1.6  1 
  4    24 Norman, Carolyn        Highline CC              26.59  -1.3  2 
  5   529 Jenkins, Keyanna       Western Oregon           26.91  -1.3  2 
  6   154 Cornish, Lisa          British Columbia         27.53  -1.3  2 
  7   354 Gubler, Crystal        Spokane CC               27.55  -0.7  3 
  8   133 Nygard, Kara           Unattached               27.63  -1.3  2 
  9   296 Bertholf, Kim          Pacific Lutheran         28.22  -0.7  3 
 10   359 Chavallo, Silka        Spokane CC               28.40  -0.7  3 
 11    99 Adams, Kayla           Simon Fraser             28.42  -1.6  1 
 12   482 Douglas, Daniel        U-British Columb         29.74  -0.7  3 
 13   302 Schultz, Hannah        Pacific Lutheran         29.97  -0.7  3 
 
Women 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1   127 Legard, Terran         Unattached               56.27   1 
  2   103 Dunnigan, Grace        Simon Fraser             56.85   1 
  3   506 Andrews, Alicia        Willamette               58.07   3 
  4   502 May, Andrea            Willamette               58.65   3 
  5     3 Swan, Jody             Lewis & Clark Co         58.76   1 
  6   475 Hingston, Katie        Central Washingt         59.78   2 
  7   486 Killam, Carly          Willamette             1:00.00   3 
  8   488 Hanson, Mariah         Willamette             1:00.25   1 
  9   296 Bertholf, Kim          Pacific Lutheran       1:00.27   2 
 10   476 Evans, Chelsea         Central Washingt       1:00.94   2 
 11   209 Bladorn, Kelly         George Fox             1:01.06   2 
 12   133 Nygard, Kara           Unattached             1:01.10   2 
 13   152 Gordon, Diana          Alaska Anchorage       1:01.92   2 
 14   384 Barker, Brooke         Pacific U.             1:02.81   1 
 15   302 Schultz, Hannah        Pacific Lutheran       1:05.60   3 
 
Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1    81 Johnstone, Rebecca     Simon Fraser           2:06.10  
  2   281 Inman, Courtney        Valley Royals TC       2:10.73  
  3    82 Howard, Julia          Simon Fraser           2:11.35  
  4   293 Metcalfe, Kelsey       U-Portland             2:12.07  
  5    88 Krasovska, Alexand     Simon Fraser           2:12.80  
  6    75 Wageman, Renee         Northwest U.           2:14.56  
  7   196 McLain, Anna           George Fox             2:15.32  
  8   277 Marsh, Jennifer        Seattle Pacific        2:15.67  
  9   204 Giffey-Brohaugh, R     George Fox             2:17.20  
 10   457 Mullen, Lindy          Central Washingt       2:20.29  
 11   566 Leonard, Sarah         Club Nw/ Brooks        2:22.02  
 12   157 Elmer, Shannon         British Columbia       2:22.05  
 13   190 Heinemann, Elaine      Whitworth              2:22.27  
 14   166 McEwen, Heather        British Columbia       2:23.60  
 15     2 McHattie, Carla        Lewis & Clark Co       2:24.10  
 16   537 Howell, Sarah          Western Oregon         2:24.10  
 17   212 Adams, Bethany         George Fox             2:25.46  
 18   527 Peterson, Jen          Western Oregon         2:26.36  
 19    18 Lundahl, Crystal       Highline CC            2:26.77  
 20    73 Baldwin, Alisha        Northwest U.           2:26.93  
 21   477 Laforse, Daisy         U-British Columb       2:26.99  
 22   290 Fullerton, Kelly       Seattle U.             2:27.23  
 23   425 Ball, Katie            Albertson Colleg       2:28.43  
 24   319 Lentz, Bethany         Spokane CC             2:30.36  
 25   364 Wilson, Mailee         Spokane CC             2:30.45  
 26   262 Rohm, Breanne          Seattle Pacific        2:35.25  
 27    66 Huffacker, Darcie      Treasure Valley        2:47.23  
 
Women 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   157 Elmer, Shannon         British Columbia       4:37.38  
  2    85 Kolstad, Kristen       Simon Fraser           4:38.51  
  3   566 Leonard, Sarah         Club Nw/ Brooks        4:42.02  
  4   483 Cliff, Rachel          U-British Columb       4:44.78  
  5    83 Boekermann, Leah       Simon Fraser           4:46.97  
  6     2 McHattie, Carla        Lewis & Clark Co       4:47.79  
  7   290 Fullerton, Kelly       Seattle U.             4:48.95  
  8   498 Zerzan, Sarah          Willamette             4:49.02  
  9   240 Lavin, Josie           Seattle Pacific        4:50.08  
 10    37 Schoch, Teaghan        Okanagan               5:00.30  
 11   289 Arce, Charisse         Seattle U.             5:02.05  
 12   270 Kuhn, Tracy            Seattle Pacific        5:03.53  
 13   117 Dunnam, Jessie         St. Martin's Col       5:05.08  
 14   564 Garrow, Olivia         Washington             5:07.08  
 15   414 D'Amico, Nicole        W. Washington          5:13.38  
 16    41 Dimarinis, Jessica     Okanagan               5:22.53  
 17   108 Bishop, Kaleigh        St. Martin's Col       5:31.31  
 
Women 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   166 McEwen, Heather        British Columbia       9:51.40  
  2    72 Stilwater, Tiffany     Northwest U.           9:53.87  
  3    96 Macgregor, Meredit     Simon Fraser          10:00.47  
  4   452 Anderson, Brandy       Central Washingt      10:12.65  
  5    89 Boulin, Justine        Simon Fraser          10:19.20  
  6   173 Hayes, Piper           British Columbia      10:19.45  
  7   557 Yoshinaga, Sayaka      Washington            10:50.79  
  8   556 Gail, Tina             Washington            10:53.27  
  9   473 Mullen, Marcie         Central Washingt      10:56.48  
 10   266 Benanaya, Hanane       Seattle Pacific       11:05.97  
 11   234 Rohde, Katlin          Seattle Pacific       11:14.93  
 12   116 McCanick, Ann          St. Martin's Col      11:27.34  
 13   242 Wrightman, Megan       Seattle Pacific       11:27.62  
 14    61 Emmel, Jessica         Treasure Valley       11:52.58  
 15     8 Jablonsky, Jami        Highline CC           11:59.28  
 16   262 Rohm, Breanne          Seattle Pacific       12:03.60  
 17    20 Hudgins, Sarah         Highline CC           12:29.05  
 
Women 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1    23 Marshall, Sitges       Highline CC           17:35.87  
  2    42 Jones, Kelsey          Eastside Track C      17:51.35  
  3   424 Edwards, Shannon       Albertson Colleg      18:06.00  
  4   383 Smith, Sarah           Pacific U.            18:12.91  
  5   453 Bailey, Rachel         Central Washingt      18:19.23  
  6   170 Taylor, Kimmy          British Columbia      18:35.91  
  7   241 Knox, Becky            Seattle Pacific       18:42.44  
  8   375 Colkitt, Stephanie     Eastern Oregon        18:53.18  
  9   352 Corder, Chelliey       Spokane CC            19:00.74  
 10   163 Akeroyd, Nicole        British Columbia      19:15.94  
 11   164 Brown, Erica /unna     British Columbia      19:26.19  
 12   362 Becker, Ruth           Spokane CC            19:55.03  
 13   111 Probst, Janelle        St. Martin's Col      20:05.42  
 14   455 Pitman, Erica          Central Washingt      20:09.74  
 15   421 Hatch, Natalie         Albertson Colleg      20:24.20  
 
Women 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   188 Dickey, E. Kristi      Whitworth             38:00.94  
  2   146 Edwards, Stacy         Alaska Anchorage      39:45.13  
 --   287 Garcia, Alana          Seattle U.                  DQ  
 
Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   521 Smith, Monica          Western Oregon           14.38   NWI  1 
  2   357 Burt, Molly            Spokane CC               14.68   NWI  1 
  3   492 Lucas, Nicole          Willamette               15.48  -0.5  2 
  4   136 arroyo, cassondra      Unattached               15.51   NWI  1 
  5   555 Johnson, Bridget       Western Oregon           15.74  -0.5  2 
  6   530 Callan, Nini           Western Oregon           16.00  -0.5  2 
  7    34 McHugh, Kerry          Highline CC              16.65  -0.5  2 
  8   350 Griffin, Kristina      Spokane CC               16.97  -0.5  2 
  9    68 Paradis, Liz           Treasure Valley          17.48  -0.5  2 
 10     6 kim, Christine         Highline CC              17.69  -0.5  2 
 --   338 Nash, Amber            Spokane CC                  DQ   NWI  1 
 
Women 400 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1   493 McGrane, Shannon       Willamette             1:00.95   1 
  2   503 Smith, Jordyn          Willamette             1:02.74   1 
  3   519 Kassebaum, Roseann     Willamette             1:03.59   1 
  4   284 Thompson, Liz          Bruin TC               1:03.93   1 
  5   109 Claussen, Chelsi       St. Martin's Col       1:04.10   1 
  6   439 Bernard, Riley         Linfield College       1:05.70   2 
  7   194 Brown, JulieKay        George Fox             1:05.96   2 
  8   338 Nash, Amber            Spokane CC             1:06.56   2 
  9   113 Burr, Lakita           St. Martin's Col       1:06.73   3 
 10     5 Ross, Kate             Lewis & Clark Co       1:07.25   1 
 11   533 Rummell, Jennie        Western Oregon         1:08.36   2 
 12   136 arroyo, cassondra      Unattached             1:09.19   3 
 13    34 McHugh, Kerry          Highline CC            1:10.90   2 
 14   350 Griffin, Kristina      Spokane CC             1:11.76   3 
 15     6 kim, Christine         Highline CC            1:14.54   3 
 16    68 Paradis, Liz           Treasure Valley        1:17.69   3 
 --   272 Perkins, Victoria      Seattle Pacific       X1:06.46   2 
 
Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   231 Birger, Ashley         CU Colorado Spri      11:02.51  
  2   436 Murphy, Joanna         Linfield College      11:23.45  
  3    79 Teran, Ashley          Northwest U.          11:34.15  
  4   441 Pullen, Chelsea        Linfield College      11:37.20  
  5   271 Rohde, Karin           Seattle Pacific       11:41.77  
  6   243 McCoy, Brandi          Seattle Pacific       11:56.43  
  7   125 Stine, Stephanie       Unattached            12:09.22  
  8   115 Beatty, Nicole         St. Martin's Col      12:20.78  
 
Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Western Oregon University  'A'                        47.58  
     1) 529 Jenkins, Keyanna            2) 550 Kociemba, Katy             
     3) 524 Galloway, Bonnie            4) 521 Smith, Monica              
  2 Highline Community College  'A'                       48.32  
     1) 7 Garasmichuk, Zori             2) 34 McHugh, Kerry               
     3) 24 Norman, Carolyn              4) 15 White, Monaka               
  3 Spokane Community College  'A'                        48.53  
     1) 338 Nash, Amber                 2) 341 Wonsick, Brittany          
     3) 323 Fordjour, Akousa            4) 357 Burt, Molly                
  4 Whitworth College  'A'                                48.61  
     1) 182 Marken, Sarah               2) 186 Brown, Nicole              
     3) 193 Hinson, Emily               4) 189 Dormaier, Kristen          
 
Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Willamette University  'A'                          3:54.43  
     1) 488 Hanson, Mariah              2) 519 Kassebaum, Roseann         
     3) 502 May, Andrea                 4) 493 McGrane, Shannon           
 
Women High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   521 Smith, Monica          Western Oregon           1.72m    5-07.75 
  2   324 Perkins, Teona         Spokane CC               1.61m    5-03.25 
  2   263 Bjella, Sharon         Seattle Pacific          1.61m    5-03.25 
  2   579 blake, linda           Seattle Pacific          1.61m    5-03.25 
  5   369 Kinney, Erin           Warner Pacific           1.56m    5-01.25 
  5    97 Pagnucco, Natalie      Simon Fraser             1.56m    5-01.25 
  5   222 Todd, Lindsay          Washington               1.56m    5-01.25 
  8    22 Plypick, Taryn         Highline CC              1.51m    4-11.50 
  8   100 Webb, Kailin           Simon Fraser             1.51m    4-11.50 
 10   210 Alaimo, Katie          George Fox               1.46m    4-09.50 
 10   331 Sampson, Nicole        Spokane CC               1.46m    4-09.50 
 
Women Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   559 Donahue, Kathleen      Unattached               3.86m   12-08.00 
  2   392 Kreft, Andrea          W. Washington            3.55m   11-07.75 
  3   237 Harris, Amy Lynn       Seattle Pacific         J3.55m   11-07.75 
  4   223 Swango, Myrriah        Washington               3.40m   11-01.75 
  5   322 Reynolds, Afton        Spokane CC               3.25m   10-08.00 
  5   409 Dockins, Cara          W. Washington            3.25m   10-08.00 
  5   264 Hedges, Big Allie      Seattle Pacific          3.25m   10-08.00 
  8   294 Fisher, Laura          Pacific Lutheran        J3.25m   10-08.00 
 --   253 Studer, Ally           Seattle Pacific             NH            
 --   578 peerez, rebekah        Central Washingt            NH            
 --   561 Smith, Danielle        Western Oregon              NH            
 --   560 Snyder, Bonnie         Washington                  NH            
 --   257 Anderson, Monica       Seattle Pacific             NH            
 --   317 Fuller, Jessica        Spokane CC                  NH            
 --   467 Amos, Haley            Central Washingt            NH            
 --   458 Maurer, Katie          Central Washingt            NH            
 
Women Long Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1   550 Kociemba, Katy         Western Oregon           5.80m   NWI  19-00.50 
  2    86 Abdulai, Ruky          Simon Fraser             5.71m   NWI  18-09.00 
  3   515 Patterson, Lindsey     Willamette               5.55m   NWI  18-02.50 
  4    22 Plypick, Taryn         Highline CC              4.91m   NWI  16-01.50 
  5   461 Spear, Anjuli          Central Washingt         4.90m   NWI  16-01.00 
  6   538 Kendall, Julie         Western Oregon           4.88m   NWI  16-00.25 
  7   340 Orchard, Jacquelyn     Spokane CC               4.60m   NWI  15-01.25 
  8   331 Sampson, Nicole        Spokane CC               4.54m   NWI  14-10.75 
 --    10 Cavalieri, Ashley      Highline CC               FOUL   NWI           
 --   304 Lewis, Rebecca         Pacific Lutheran          FOUL   NWI           
 
Women Triple Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1   558 Adegbo, Simidele       Team XO                 12.92m   NWI  42-04.75 
  2    86 Abdulai, Ruky          Simon Fraser            12.40m  -0.4  40-08.25 
  3   446 Tiger, Lea             Central Washingt        11.13m  -3.7  36-06.25 
  4   450 Wagner, Jessica        Central Washingt        10.87m  -1.1  35-08.00 
  5   461 Spear, Anjuli          Central Washingt        10.84m   NWI  35-06.75 
  6   201 Kolb, Whitney          George Fox              10.69m  -2.9  35-01.00 
  7   513 Page, Danielle         Willamette              10.39m   0.8  34-01.25 
  8   100 Webb, Kailin           Simon Fraser            10.31m  -4.1  33-10.00 
  9   246 McBride, Kelsey        Seattle Pacific         10.29m   NWI  33-09.25 
 10    22 Plypick, Taryn         Highline CC             10.14m   NWI  33-03.25 
 11   304 Lewis, Rebecca         Pacific Lutheran         9.63m   NWI  31-07.25 
 12   357 Burt, Molly            Spokane CC               9.43m   NWI  30-11.25 
 --   538 Kendall, Julie         Western Oregon            FOUL   NWI           
 --   331 Sampson, Nicole        Spokane CC                FOUL   NWI           
 --   340 Orchard, Jacquelyn     Spokane CC                FOUL   NWI           
 
Women Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   427 Ellis, Sheree          U-Washington            14.76m   48-05.25 
  2   432 Claypool, Joni         Linfield College        13.19m   43-03.25 
  3   160 DeCammillis, Kelse     British Columbia        12.88m   42-03.25 
  4   438 Bielenberg, Daniel     Linfield College        12.60m   41-04.25 
  5   514 Helmick, Autumn        Willamette              12.40m   40-08.25 
  6   469 Quilter, Tiffany       Central Washingt        12.26m   40-02.75 
  7   370 Whitemarsh, Ann-Er     Warner Pacific          11.72m   38-05.50 
  8   148 Linquist, Mindy        Alaska Anchorage        11.70m   38-04.75 
  9   535 Freed, Sabrina         Western Oregon          11.65m   38-02.75 
 10   530 Callan, Nini           Western Oregon          11.54m   37-10.50 
 --   399 Carlson, Tammy         W. Washington             FOUL            
 
Women Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   387 Telleria, Jessica      W. Washington           46.01m     150-11 
  2   432 Claypool, Joni         Linfield College        41.90m     137-06 
  3   438 Bielenberg, Daniel     Linfield College        41.70m     136-10 
  4   469 Quilter, Tiffany       Central Washingt        39.31m     129-00 
  5   145 Houston, Jessica       Alaska Anchorage        39.13m     128-04 
  6   536 Cederberg, Jaci        Western Oregon          39.02m     128-00 
  7    33 Avaava, Shelby         Highline CC             38.31m     125-08 
  8     1 Paterson, Liz          Lewis & Clark Co        36.99m     121-04 
  9   390 Rance, Erica           W. Washington           36.07m     118-04 
 10   377 Gilikson, Erin         Eastern Oregon          35.19m     115-05 
 11    70 Burns, Jasmine         Treasure Valley         34.52m     113-03 
 12   512 Andrus, Caitlin        Willamette              34.29m     112-06 
 13   504 Fahey, Melinda         Willamette              34.20m     112-02 
 14   328 Coleman, Ronni         Spokane CC              32.14m     105-05 
 15   399 Carlson, Tammy         W. Washington           31.50m     103-04 
 
Women Javelin Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   249 VerMulm, Lauren        Seattle Pacific         43.38m     142-04 
  2   131 Buehler, Kate          Unattached              43.14m     141-06 
  3   499 Stolz, Kelsey          Willamette              41.72m     136-10 
  4   236 Johnson, Sara          Seattle Pacific         41.26m     135-04 
  5   385 Arnall, Dee Dee        Pacific U.              40.44m     132-08 
  6   267 Hornbuckle, Molly      Seattle Pacific         40.12m     131-07 
  7   470 McMeel, Katie          Central Washingt        40.08m     131-06 
  8   261 Taylor, Amy            Seattle Pacific         38.85m     127-05 
  9   487 Dentzel, Sophia        Willamette              38.77m     127-02 
 10   335 Clevish, Korissa       Spokane CC              36.31m     119-01 
 11   363 Neuman, Missy          Spokane CC              36.30m     119-01 
 12   333 Dryden, Cassie         Spokane CC              36.08m     118-04 
 13   444 Mascorro, Lydia        Linfield College        36.04m     118-03 
 14   334 Voise, Mahki           Spokane CC              33.84m     111-00 
 --   530 Callan, Nini           Western Oregon            FOUL            
 
Men 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   574 Hooker, Jawarren       Unattached               10.57   0.2  1 
  2    29 Hubbard, Bruce         Highline CC              10.90   0.2  1 
  3    21 Moody, Ricky           Highline CC              11.04   0.2  1 
  4    94 Kripps, Justin         Simon Fraser             11.11   0.2  1 
  5    51 Van Sant, Pete         Puget Sound              11.18   0.2  1 
  6    98 Robinson, Brett        Simon Fraser             11.22  -0.4  3 
  7   329 Williams, Elvie        Spokane CC               11.24  -0.4  3 
  8   149 Madrid, Michael        Alaska Anchorage         11.32   0.2  1 
  9   308 Burnett, James         Pacific Lutheran         11.43  -1.7  2 
 10   321 Moore, Cody            Spokane CC               11.44  -1.7  2 
 11   337 Garry, Tasheen         Spokane CC               11.44  -1.7  2 
 12   330 Brewster, Dwayne       Spokane CC               11.45  -1.7  2 
 13   410 Neff, Adam             W. Washington            11.46  -1.7  2 
 14   140 Armstead, Jeramiah     U-Highline CC            11.50  -0.4  3 
 15   134 dobbins, djonovan      Unattached               11.66   0.2  1 
 15   291 Mangold, Casey         Seattle U.               11.66  -0.4  3 
 17   258 Jewell, Ryan           Seattle Pacific          11.74  -1.7  2 
 18   463 Reynolds, Eric         Central Washingt         11.80  -0.4  3 
 19   312 Albrecht, Andrew       Pacific Lutheran         11.86  -0.7  4 
 20   299 Page, Nick             Pacific Lutheran         11.98  -0.7  4 
 21    57 Gizinski, John         Treasure Valley          12.06  -0.7  4 
 22   181 Antony, Abin           British Columbia         12.09  -0.7  4 
 23   171 Chui, David(UNA)       British Columbia         12.47  -0.7  4 
 
Men 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   106 Hurtubise, Neil        Simon Fraser             22.44   0.8  1 
  2    51 Van Sant, Pete         Puget Sound              22.56   0.8  1 
  3    29 Hubbard, Bruce         Highline CC              22.68   0.8  1 
  4   308 Burnett, James         Pacific Lutheran         22.80   0.8  1 
  5   149 Madrid, Michael        Alaska Anchorage         22.88  -0.1  2 
  6   140 Armstead, Jeramiah     U-Highline CC            22.92   0.8  1 
  7   105 Drapula, Rob           Simon Fraser             22.95   0.8  1 
  8   355 Ragsdale, Anthony      Spokane CC               22.98   0.8  1 
  9    12 O'Keefe, Andrew        Highline CC              23.02  -0.1  2 
 10   330 Brewster, Dwayne       Spokane CC               23.04   0.8  1 
 11   292 Punjani, Faruk         Seattle U.               23.17  -0.6  3 
 12    54 Bauer, Keyth           Treasure Valley          23.39  -0.1  2 
 13   251 Engelson, Kurt         Seattle Pacific          23.54  -0.6  3 
 14   463 Reynolds, Eric         Central Washingt         23.75  -0.6  3 
 15    25 Mays, Larry            Highline CC              24.09  -0.6  3 
 16   312 Albrecht, Andrew       Pacific Lutheran         24.45  -0.1  2 
 17   299 Page, Nick             Pacific Lutheran         24.76  -0.1  2 
 
Men 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1   355 Ragsdale, Anthony      Spokane CC               48.98   1 
  2   207 Bates, Brad            George Fox               49.26   1 
  3   105 Drapula, Rob           Simon Fraser             49.47   1 
  4   381 Stevens, Jason         Eastern Oregon           49.51   1 
  5   265 Strickler, Eddie       Seattle Pacific          49.77   1 
  6   292 Punjani, Faruk         Seattle U.               50.30   1 
  7    63 Hawker, Evan           Treasure Valley          50.48   2 
  8    54 Bauer, Keyth           Treasure Valley          50.69   2 
  9   229 Morrison, Michael      Club Northwest           50.75   2 
 10   156 Wilkie, Mark           British Columbia         51.09   1 
 11    58 Armstrong, Clint       Treasure Valley          51.30   1 
 12   545 Samuel, Cole           Western Oregon           52.20   2 
 13   213 Paine, Andrew          George Fox               52.87   3 
 14   480 Chabot, Julian         U-British Columb         53.38   2 
 15   349 Kragt, John            Spokane CC               54.15   2 
 16   161 Label, Paul            British Columbia         54.47   3 
 
Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   491 Symmonds, Nick         Willamette             1:48.82  
  2   245 Mach, Paul             Seattle Pacific        1:50.99  
  3   481 Williams, Chris        U-British Columb       1:52.31  
  4   192 Howell, Brandon        Whitworth              1:53.62  
  5   516 Decherd, Ben           Willamette             1:53.98  
  6   138 Dexter, Ross           Unattached             1:53.98  
  7   532 Mantalas, Jerret       Western Oregon         1:54.22  
  8   471 Pankiewicz, Mike       Central Washingt       1:54.35  
  9     4 McCann, Jarrod         Lewis & Clark Co       1:54.48  
 10   227 young, tony            Club Northwest         1:54.62  
 11   344 Walter, Erik           Spokane CC             1:54.69  
 12   110 Prentice, Andy         St. Martin's Col       1:54.81  
 13   485 Thomas, Everett        Willamette             1:54.95  
 14   531 Banker, Troy           Western Oregon         1:56.02  
 15   360 Helgath, Matt          Spokane CC             1:56.17  
 16   366 Stupnitskiy, Anton     Warner Pacific         1:56.26  
 17   551 Williams, Andres       Western Oregon         1:56.84  
 18   525 Crawford, Nick         Western Oregon         1:57.05  
 19   167 Maludzinski, Chris     British Columbia       1:57.07  
 20   195 Mathiang, David        George Fox             1:57.20  
 21   123 Moffitt, Jed           Southern Oregon        1:57.24  
 22   168 Gooch, Robert          British Columbia       1:57.41  
 23   119 Fulton, Leland         Southern Oregon        1:57.50  
 24   365 Siebert, Nick          Spokane CC             1:57.98  
 25   120 Floeck, Travis         Southern Oregon        1:58.14  
 26   429 Peterson, Thomas       U-Washington           1:58.54  
 27   114 Timmer, Caleb          St. Martin's Col       1:58.65  
 28    91 Shimmell, Jordan       Simon Fraser           2:01.11  
 29   183 Sauer, Kristofor       Whitworth              2:01.27  
 30   554 Wells, Chase           Western Oregon         2:01.51  
 31   229 Morrison, Michael      Club Northwest         2:02.17  
 32    13 Frazier, Josh          Highline CC            2:02.23  
 33   310 Chilcoat, Kenneth      Pacific Lutheran       2:04.82  
 34   300 Ramirez, Chris         Pacific Lutheran       2:08.50  
 35    31 Orji, Lionel           Highline CC            2:08.85  
 36    26 Hunt, Skyler           Highline CC            2:09.70  
 37   332 Goulet, Adam           Spokane CC             2:10.41  
 --   220 Robinson, Andrew       Washington                 DNF  
 
Men 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   216 Owen, Matt             Washington             3:52.46  
  2   112 Carlson, Nathan        St. Martin's Col       3:52.80  
  3   110 Prentice, Andy         St. Martin's Col       3:53.55  
  4   430 Harding, Jon           U-Washington           3:55.59  
  5   422 Fluckiger, David       Albertson Colleg       3:56.20  
  6   509 Hollingshead, Aaro     Willamette             3:56.42  
  7   379 Schroeder, Ian         Eastern Oregon         3:58.68  
  8   501 Vieyra, Julio          Willamette             4:01.00  
  9   429 Peterson, Thomas       U-Washington           4:01.05  
 10   489 Ruiz, Carlos           Willamette             4:01.26  
 11   495 Neill, Doug            Willamette             4:02.68  
 12   142 Collins, John          RunningShoes.com       4:03.70  
 13   208 Cobb, Bryan            George Fox             4:03.93  
 14   415 Whitaker, Brandon      W. Washington          4:04.62  
 15    93 Kawamoto, Jon          Simon Fraser           4:04.84  
 16   233 Pinter, Dan            CU Colorado Spri       4:06.25  
 17   490 Nebert, Lucas          Willamette             4:07.07  
 18   365 Siebert, Nick          Spokane CC             4:07.11  
 19   420 Hopper, Tyler          Albertson Colleg       4:08.29  
 20   247 Gavareski, Mike        Seattle Pacific        4:08.75  
 21   144 Dickson, Aaron         Alaska Anchorage       4:10.70  
 22    84 Ahrari, Medi           Simon Fraser           4:16.30  
 23   279 Mosley, Richard        Valley Royals TC       4:17.56  
 24   228 Prather, Bob           Club Northwest         4:18.00  
 25    39 Nichol, Scott          Okanagan               4:18.53  
 26    38 Childs, Cliff          Okanagan               4:19.89  
 27   254 Phillips, Ryan         Seattle Pacific        4:23.13  
 28   260 Miller, Steven         Seattle Pacific        4:30.30  
 
Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   141 Alexander, Sam         RunningShoes.com      14:37.45  
  2   239 LeCount, Tim           Seattle Pacific       15:02.34  
  3   137 Garner, Eric           Unattached            15:09.23  
  4   374 Griffiths, Eric        Eastern Oregon        15:09.29  
  5   419 Haas, Jacob            Albertson Colleg      15:12.14  
  6   122 Pfeil, Ryan            Southern Oregon       15:14.81  
  7   104 Gant, Dylan            Simon Fraser          15:16.45  
  8   526 Walsh, Spencer         Western Oregon        15:18.64  
  9    78 Randall, Leonard       Northwest U.          15:25.06  
 10   255 Cronrath, Brian        Seattle Pacific       15:33.03  
 11   197 Burg, Matt             George Fox            15:36.43  
 12   367 Dobra, Danny           Warner Pacific        15:40.05  
 13   423 Chlebeck, Jesse        Albertson Colleg      15:40.52  
 14   147 Dickson, Drew          Alaska Anchorage      15:40.85  
 15   159 Symonds, Jeff          British Columbia      15:44.80  
 16   346 Ogwel, Mike            Spokane CC            15:48.90  
 17   547 Brolin, Brad           Western Oregon        15:49.34  
 18   269 Bostrom, Bjorn         Seattle Pacific       15:56.72  
 19   132 Chestnut, Ian          Unattached            15:59.86  
 20   151 Olson, Leif            Alaska Anchorage      16:20.55  
 21   316 Tschida, Nate          Spokane CC            16:32.76  
 22   345 Bordin, Nic            Spokane CC            16:48.47  
 23   172 Carlos, Luke           British Columbia      16:59.36  
 
Men 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   184 Coe, Aaron             Whitworth             33:58.57  
  2   575 Hudson, James          Evergreen State       34:18.05  
  3    71 Fahsholz, Brent        Western Baptist       34:35.90  
  4    53 Eklund, Eric           Treasure Valley       35:56.63  
 --   286 Hughes, Michael        Seattle U.                  DQ  
 
Men 110 Meter Hurdles
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   507 May, Tyler             Willamette               14.86  +0.0  1 
  2    67 Williams, Keith        Treasure Valley          15.35  +0.0  1 
  3   329 Williams, Elvie        Spokane CC               15.47  -0.5  2 
  4   380 Griffith, Eric         Eastern Oregon           15.55  +0.0  1 
  5    12 O'Keefe, Andrew        Highline CC              15.73  +0.0  1 
  6    36 Connatty, Chad         Okanagan                 15.85  +0.0  1 
  7   343 Shields, Kaleb         Spokane CC               16.15  -0.5  2 
  8   544 Clarkson, Lee          Western Oregon           16.16  -0.5  2 
  9    60 Heninger, Mike         Treasure Valley          16.21  +0.0  1 
 10    59 Desousa, Anthony       Treasure Valley          17.76  -0.5  2 
 
Men 400 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1   203 Harris, Seth           George Fox               52.91   1 
  2   313 Payne, Jon             Pacific Lutheran         53.35   1 
  3    67 Williams, Keith        Treasure Valley          54.33   1 
  4   174 Averill, Mike          British Columbia         54.63   1 
  5    90 Pitches, Graeme        Simon Fraser             54.71   1 
  6   573 Still, Kyle            Washington               54.92   1 
  7   382 Setere, Lucas          Pacific U.               54.93   1 
  8   185 Spaun, Benjamin        Whitworth                55.90   2 
  9   380 Griffith, Eric         Eastern Oregon           57.15   1 
 10   337 Garry, Tasheen         Spokane CC               57.20   2 
 11   368 Penman, Todd           Warner Pacific           57.79   2 
 12    40 Daechsel, Aaron        Okanagan                 58.90   2 
 13    76 Millar, Trevor         Northwest U.             59.24   2 
 14   343 Shields, Kaleb         Spokane CC               59.68   2 
 15    62 May, Ted               Treasure Valley        1:00.36   3 
 16    64 Swinney, Clay          Treasure Valley        1:02.71   3 
 17    59 Desousa, Anthony       Treasure Valley        1:06.32   3 
 
Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   282 Johnston, Matt         Valley Royals TC       9:06.66  
  2   135 Baca, Angelo           Unattached             9:13.21  
  3   494 Overby, Scott          Willamette             9:18.29  
  4   232 Winn, Brad             CU Colorado Spri       9:22.46  
  5   220 Robinson, Andrew       Washington             9:26.83  
  6   466 Anderson, Geoff        Central Washingt       9:31.82  
  7   219 Knox, Caleb            Washington             9:34.79  
  8   274 Gibson, Doug           Seattle Pacific        9:41.95  
  9    32 Larpentuer, David      Highline CC            9:46.89  
 10   376 Blackburn, Troy        Eastern Oregon         9:51.60  
 11   121 Olsen, Jeff            Southern Oregon       10:26.29  
 
Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Highline Community College  'A'                       41.73  
     1) 29 Hubbard, Bruce               2) 25 Mays, Larry                 
     3) 27 Mciver, Brynnen              4) 14 Redmond, Adam               
  2 Linfield College  'A'                                 41.80  
     1) 440 Vanassche, Scott            2) 433 Ragan, Drew                
     3) 434 Nelson, Lance               4) 435 Boock, Chris               
  3 Spokane Community College  'A'                        42.05  
     1) 337 Garry, Tasheen              2) 355 Ragsdale, Anthony          
     3) 330 Brewster, Dwayne            4) 321 Moore, Cody                
  4 Treasure Valley Community Coll  'A'                   50.79  
     1) 60 Heninger, Mike               2) 54 Bauer, Keyth                
     3) 62 May, Ted                     4) 57 Gizinski, John              
 
Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 University of British Columbia  'A'                 3:25.18  
     1) 156 Wilkie, Mark                2) 158 Carlos, Shane              
     3) 168 Gooch, Robert               4) 174 Averill, Mike              
  2 Seattle Pacific University  'A'                     3:29.53  
 
Men High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   572 Johnson, Kyley         Team XO                  2.14m    7-00.25 
  2   576 Botha, Ralph           British Columbia         2.06m    6-09.00 
  3   508 Larsen, Zach           Willamette               2.01m    6-07.00 
  4    74 Pflugrath, Brett       Northwest U.            J2.01m    6-07.00 
  5   396 Word, Jeff             W. Washington            1.96m    6-05.00 
  6   285 Choyce, Taylor         Seattle U.               1.91m    6-03.25 
  7   397 Geist, Peter           W. Washington           J1.91m    6-03.25 
  8   451 Bailey, Cameron        Central Washingt        J1.91m    6-03.25 
  8   329 Williams, Elvie        Spokane CC              J1.91m    6-03.25 
 10   129 Ely, Jerrad            Unattached              J1.91m    6-03.25 
 --     9 Reggler, Raheem        Highline CC                 NH            
 --   449 Watson, Cresap         Central Washingt            NH            
 --   428 Davis, Teddy           U-Washington                NH            
 
Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   386 Miller, Andy           Valley Royals            5.06m   16-07.25 
  2   342 Taylor, Vance          Spokane CC               4.91m   16-01.25 
  3   404 Romney, Scott          W. Washington            4.76m   15-07.25 
  4    52 Gause, Greg            Puget Sound              4.61m   15-01.50 
  4   405 Thornbrue, Tyler       W. Washington            4.61m   15-01.50 
  6    14 Redmond, Adam          Highline CC              4.46m   14-07.50 
  6   393 Verner, Hunter         W. Washington            4.46m   14-07.50 
  6   283 Smith, John            Bruin TC                 4.46m   14-07.50 
  6   205 Dillow, Ben            George Fox               4.46m   14-07.50 
 10   408 Tribe, Charlie         W. Washington            4.31m   14-01.75 
 10   417 Behl, Andrew           W. Washington            4.31m   14-01.75 
 --   443 Tiogangco, Dayson      Linfield College            NH            
 --   454 Thomas, Joel           Central Washingt            NH            
 --   541 Twigg, Joseph          Western Oregon              NH            
 --   214 Laloli, Travis         George Fox                  NH            
 --   351 Jelley, Matt           Spokane CC                  NH            
 --   187 Omlin, Joel            Whitworth                   NH            
 
Men Long Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1    21 Moody, Ricky           Highline CC              7.11m  -1.7  23-04.00 
  2   401 McGillen, Kyle         W. Washington            6.92m   3.4  22-08.50 
  3    51 Van Sant, Pete         Puget Sound              6.83m   1.9  22-05.00 
  4   226 Lawrence, Justin       Club Northwest           6.68m   1.7  21-11.00 
  5   500 Gillespie, KC          Willamette               6.65m   0.9  21-10.00 
  6    27 Mciver, Brynnen        Highline CC              6.63m   0.7  21-09.00 
  7   134 dobbins, djonovan      Unattached               6.32m  -0.4  20-09.00 
  8   459 Goodwin, Christian     Central Washingt         6.25m  -1.9  20-06.25 
  9   337 Garry, Tasheen         Spokane CC               6.19m   1.1  20-03.75 
 10    55 Brown, Jason           Treasure Valley          6.16m   3.2  20-02.50 
 11    35 Turner, James          Highline CC              6.09m  +0.0  19-11.75 
 12   454 Thomas, Joel           Central Washingt         5.74m   1.3  18-10.00 
 --   570 McARTHUR, Colin        Team XO                   FOUL   NWI           
 
Men Triple Jump
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1   226 Lawrence, Justin       Club Northwest          14.50m  -3.0  47-07.00 
  2   407 Mellein, Mark          W. Washington           14.25m  -1.6  46-09.00 
  3    27 Mciver, Brynnen        Highline CC             13.48m  -1.6  44-02.75 
 --   451 Bailey, Cameron        Central Washingt          FOUL   NWI           
 --   548 Herrington, Blake      Western Oregon            FOUL   NWI           
 --   329 Williams, Elvie        Spokane CC                FOUL   NWI           
 
Men Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   510 Matlock, Nate          Willamette              15.99m   52-05.50 
  2   347 Dixon, Jason           Spokane CC              15.34m   50-04.00 
  3   528 Aguilar, Carlos        Western Oregon          14.97m   49-01.50 
  4   522 Kline, Justin          Western Oregon          14.94m   49-00.25 
  5   484 Negrin, Rob            U-British Columb        14.01m   45-11.75 
  6   225 Wilson, Evan           Washington              13.99m   45-10.75 
  7   348 Shanklin, Jacob        Spokane CC              13.97m   45-10.00 
  8   303 Johnson, Michael       Pacific Lutheran        13.89m   45-07.00 
  9   468 Patterson, Jason       Central Washingt        13.40m   43-11.75 
 10   361 Nave, John             Spokane CC              13.20m   43-03.75 
 11   507 May, Tyler             Willamette              12.50m   41-00.25 
 12   356 Dolny, Greg            Spokane CC              12.34m   40-06.00 
 12   298 Haakenson, Dan         Pacific Lutheran        12.34m   40-06.00 
 14   309 Oliphant, Colton       Pacific Lutheran        12.09m   39-08.00 
 15   224 Gatewood, Joe          Washington              11.35m   37-03.00 
 --   474 Neel, Cameron          Central Washingt          FOUL            
 --   318 Dawson, Seth           Spokane CC                FOUL            
 
Men Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   347 Dixon, Jason           Spokane CC              51.95m     170-05 
  2   474 Neel, Cameron          Central Washingt        49.00m     160-09 
  3   484 Negrin, Rob            U-British Columb        45.74m     150-01 
  4   298 Haakenson, Dan         Pacific Lutheran        43.41m     142-05 
  5   372 Cooper, Adam           Eastern Oregon          42.52m     139-06 
  6   356 Dolny, Greg            Spokane CC              42.49m     139-05 
  7   569 Gowing, Todd           W. Washington           42.44m     139-03 
  8   528 Aguilar, Carlos        Western Oregon          41.91m     137-06 
  9   437 Gleason, Derrick       Linfield College        40.81m     133-11 
 10   510 Matlock, Nate          Willamette              39.72m     130-04 
 11   303 Johnson, Michael       Pacific Lutheran        39.26m     128-10 
 12    11 Lester, Andre          Highline CC             39.17m     128-06 
 13   348 Shanklin, Jacob        Spokane CC              38.16m     125-02 
 14   318 Dawson, Seth           Spokane CC              37.75m     123-10 
 15   224 Gatewood, Joe          Washington              37.09m     121-08 
 16   546 Holloway, Josh         Western Oregon          31.83m     104-05 
 --   522 Kline, Justin          Western Oregon            FOUL            
 
Men Javelin Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   577 minnitt, rob           Unattached              68.23m     223-10 
  2    80 Weidman, Ryan          U-Spokane CC            63.52m     208-05 
  3   153 Swim, Corey            U-Warner Pacific        62.00m     203-05 
  4   325 Voorhees, Peter        Spokane CC              61.32m     201-02 
  5   336 McCormick, Pat         Spokane CC              60.57m     198-09 
  6   534 Powell, Stuart         Western Oregon          59.75m     196-00 
  7   200 Gassaway, Matt         George Fox              58.52m     192-00 
 --   552 Hutchinson, Mat        Western Oregon            FOUL            
Advertisement
Buy Tickets