MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here


Licensed to University of Oregon       HY-TEK's Meet Manager 4/24/2009 08:37 PM
                    OREGON RELAYS - 4/23/2009 to 4/25/2009                     
                  Presented by Oregon Community Credit Union                   
                                 Hayward Field                                 
                                    Results                                    
 
Girls 3000 Meter Run High School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Maag, Annamarie              Jesuit                 9:55.37   10   
  2 Van Rysselberghe, Noelle     Jesuit                10:18.64    8   
  3 Schutte, Payton              Jesuit                10:25.36    6   
  4 Aschbacher, Ally             Beaverton             10:35.12    5   
  5 Perry, Kayla                 McNary                10:36.61    4   
  6 Frantz, Seena                Ashland               10:40.56    3   
  7 Whipps, Lucy                 St Mary's             10:41.06    2   
  8 Wallen, Emily                Capital               10:41.82    1   
  9 Overson, Sarah               Westview              10:42.11  
 10 Gregoire, Hayley             Beaverton             10:51.38  
 11 Kelley, Claire               Sage Ridge HS         10:53.60  
 12 Kearns, Alexa                St Mary's             10:57.11  
 13 Helmick, Amelia              South Eugene          11:20.62  
 14 Mayfield, Camelia            Ashland               11:20.67  
 15 Lewis, Caitlyn               Sandy                 11:23.00  
 16 Laferriere, Arianne          Crater                11:26.91  
 17 Holmes, Caitlynn             Springfield           11:28.56  
 18 Krizan, Claire               Crescent Val          11:30.03  
 19 Entrikin, Mackenzie          Crescent Val          11:30.42  
 20 Garner, Brittany             North Salem           11:31.42  
 21 Farwell, Lauren              Bellarmine P          11:35.94  
 22 Peek, Rebecca                Elma                  11:36.56  
 23 Vaughn, Mackenzie            Bellarmine P          11:39.86  
 24 Lopez, Sarah                 North Salem           11:40.52  
 25 Kingzett, Laura              Westview              12:01.07  
 -- Ewing, Hannah                Ashland                    DNF  
 -- White, Steffani              McKay                      DNF  
 
Girls Distance Medley High School
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 South Eugene                                       12:31.72   10   
     1) Graebner, Lauren                2) Persmark, Anna                 
     3) Teninty, Sasha                  4) Kouba, Paige                   
  2 Southridge                                         12:33.17    8   
     1) Montoya, Ana                    2) Maclise, Britnee               
     3) Hunt, Taylor                    4) Steinbeck, Chloe               
  3 Mullen                                             12:34.44    6   
     1) Fabrizio, Vanessa               2) Whitham, Morgan                
     3) Mosby, Morgan                   4) Russ, Ryan                     
  4 Catlin Gabel                                       12:40.66    5   
     1) Ney, Hayley                     2) Miller, Isabelle               
     3) Edwards, Calley                 4) Thompson, Leah                 
  5 Jesuit                                             12:45.24    4   
     1) Mahoney, Shannon                2) Cameron, Lindsay               
     3) Artaiz, Olivia                  4) Hagler, Claire                 
  6 Crater                                             12:57.33    3   
     1) Tyerman, Kayleigh               2) Dalton, Amanda                 
     3) Bascom, Lindsey                 4) Martinez, Anya                 
  7 St Mary's                                          13:05.02    2   
     1) Tribelhorn, Rebecca             2) Seus, Sarah                    
     3) Martin, Morgan                  4) Bennion, Mary                  
  8 Valley Catholic                                    13:06.34    1   
     1) Lundin, Austin                  2) Gibbs, Erin                    
     3) Seiwald, Sara                   4)                                
  9 Summit                                             13:11.91  
     1) Kelly, Kira                     2) Teller, Hillie                 
     3) Fristoe, Sara                   4) Sharpe, Hilary                 
 10 Crescent Valley                                    13:24.57  
     1) Fisher, Charlotte               2) Kovac, Marissa                 
     3) McCarty, Hannah                 4) Entrikin, Madeline             
 11 Capital                                            13:31.40  
     1) Wright, Brianne                 2) Antles, Kelsey                 
     3) Swarthout, Kailyn               4) Schneider, Sydney              
 12 Westview                                           13:35.48  
     1) McClincy, Morgan                2) Vincent, Kelsi                 
     3) Bear, Madison                   4) Wheeler, Jenny                 
 13 St Mary's                                          14:09.29  
     1) Olson, Jen                      2) Walls, Molly                   
     3) Phillis, Mickayla               4) Tawney, Julia                  
 14 Evergreen-Vancouver                                14:10.11  
     1) Scruggs, Josie                  2) Wyre, Kelsey                   
     3) Ikenze, Nwamaka                 4) Sibley, Kate                   
 15 Portland Waldorf                                   14:33.69  
     1) Conlon, Mikaela                 2) Parker, Dana                   
     3) Conlon, Britta                  4) Wilson, Annaliese              
 
Women 200 Meter Dash B section
========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Worthen, Leah                Oregon                   24.93   0.8  1 
  2 Dukes, Cara                  Central Michigan         25.07   2.1  2 
  3 Frey, Sarah                  Unattached               25.54   0.8  1 
  4 Davis, Shene                 Eastern Wash.            25.56   0.8  1 
  5 Hurley, Stephanie            Central Michigan         25.66   2.1  2 
  6 Long, Shannon                Eastern Wash.            25.78   0.8  1 
  7 Kain, Elizabeth              Chico St.                25.88   2.1  2 
  8 Byrne, Stephanie             Central Michigan         26.03   0.8  1 
  9 Nelson, Gale                 Eastern Wash.            26.35   2.1  2 
 10 Larman, LaShell              Oregon Tech              26.40   2.1  2 
 11 Taylor, Kristina             Wichita St.              26.47   0.8  1 
 12 Coombs, Michelle             Eastern Wash.            26.52   2.1  2 
 13 Batson, Diana                Lane CC                  26.68   0.8  1 
 14 Collins, Darcy               Idaho                    26.83   0.8  1 
 15 Echer, Stephanie             Oregon                   26.93   2.1  2 
 
Women 800 Meter Run B section
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Everetts, Janelle            Unattached             2:14.13  
  2 Henderson, Brittany          Clark College          2:14.53  
  3 Beemer, Brianne              Colorado               2:14.96  
  4 Eicholtz, Anna               Chico St.              2:18.39  
  5 Dillon, Erin                 Central Michigan       2:18.77  
  6 Butcher, Meryl               Western Oregon         2:19.84  
  7 Matthews, Lauren             Eastern Wash.          2:20.45  
  8 Alley, Katelyn               Southern Oregon        2:21.83  
  9 Brown, Jackie                Oregon St.             2:23.94  
 10 Novak, Rachel                Oregon Tech            2:29.43  
 
Women 1500 Meter Run Section 2
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Moore, Cori                  Unattached             4:35.38  
  2 Martinez, Olivia             Wichita St.            4:36.73  
  3 Scheese, Andria              Concordia              4:36.84  
  4 Zaludek, Lauren              Oregon                 4:37.46  
  5 Hailey, Theresa              Portland               4:37.63  
  6 Hemphill, Natalie            Unattached             4:37.71  
  7 Collins, Emily               Washington             4:38.13  
  8 Thomson, Holly               Oregon St.             4:38.67  
  9 Mobley, Hali                 Wichita St.            4:38.75  
 10 Harline, Kate                Seattle Pacific        4:38.80  
 11 Evans, Kayla                 Washington             4:40.77  
 12 Lohner, Raeanne              Central Michigan       4:41.95  
 13 Hanenburg, Emily             Colorado               4:42.60  
 14 Digby, Erica                 Idaho                  4:42.80  
 15 Keaveny, Elizabeth           Portland               4:45.36  
 16 Rolland, Megan               Humboldt St.           4:48.12  
 -- Noble, Rebekah               Unattached                 DNF  
 -- Shiell, Marbeth              Butler                     DNF  
 
Women 1500 Meter Run B section
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 McInturff, Bethany           Unattached             4:35.19  
  2 Rice, Paige                  Portland AC            4:36.70  
  3 Dakroub, Danielle            Central Michigan       4:37.70  
  4 Owens, Kelsey                Unattached             4:39.50  
  5 McHattie, Carla              Bowerman AC            4:41.74  
  6 Bonner, Ellie                Washington             4:43.62  
  7 Klotz, Heather               Wichita St.            4:46.25  
  8 Taylor, Alice                Concordia              4:47.00  
  9 Buruse, Tosh                 Unattached             4:48.15  
 10 Bradbury, Mikayla            Lane CC                4:48.96  
 11 Camp, Andi                   Bowerman AC            4:49.08  
 12 Twombly, Leah                Lane CC                4:50.74  
 13 Belli, Hayley                Unattached             4:52.53  
 14 Williams, Brittany           Eastern Wash.          4:54.97  
 15 Gruber, Andrea               Lane CC                4:58.68  
 16 Knettles, Hailey             Portland               5:00.71  
 17 Dye, Stephanie               Eastern Wash.          5:05.14  
 18 Robert, Samantha             Concordia              5:09.03  
 19 Krempley, Tara               Lane CC                5:11.18  
 -- Cruz, Lorine                 Oregon St.                 DNF  
 
Women 1500 Meter Run Section 1
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Barringer, Jenny             Colorado               4:08.38  
  2 Johnson, Kellyn              Wichita St.            4:17.36  
  3 Pixler, Jessica              Seattle Pacific        4:20.97  
  4 McGown, Amber                Unattached             4:26.34  
  5 Coburn, Emma                 Colorado               4:27.69  
  6 Larson, Jane                 Seattle Pacific        4:28.12  
  7 Anderson-Gregg, Brianna      Eugene H&P             4:30.66  
  8 Schaaf, Sara                 Bowerman AC            4:32.46  
  9 Bies, Betsy                  Oregon                 4:33.29  
 10 Cumming, Katie               Colorado               4:33.58  
 11 Walker, Danielle             Wichita St.            4:33.86  
 12 Schoch, Teegan               Idaho                  4:34.61  
 13 Schutte, Bailey              Washington             4:35.03  
 14 Squires, Sarah               Central Michigan       4:37.62  
 
Women 5000 Meter Run Section 1
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Blood, Nicole                Oregon                16:11.58  
  2 Feest, Nicole                Unattached            16:34.83  
  3 Waters, Kelly                Oklahoma              16:40.54  
  4 Peters, Nicole               Colo St.              16:44.04  
  5 Bosch, Marcella              Eastern Oregon        16:46.35  
  6 Drennen, Katrina             Montana               16:49.22  
  7 Ekemo, Morgan                Unattached            16:49.48  
  8 Ademe, Sifrash               Portland              16:52.10  
  9 Nelson, Zoe                  Oregon                16:58.79  
 10 Kosgei, Irene                Wichita St.           16:59.95  
 11 Davis, Alysha                Wyoming               17:00.80  
 12 Crossman, Bronwyn            Oregon                17:00.98  
 13 Barker-McCurry, Andrija      Oiselle Running       17:03.11  
 14 Helm, Stephanie              College of Idaho      17:06.90  
 15 Oveson, Hayley               Oregon St.            17:07.14  
 16 Wetsch, Bria                 Oregon                17:08.66  
 17 Anderson, Brooke             Washington            17:10.50  
 18 Gerk, Kendra                 Colo St.              17:12.16  
 19 Nova, Adrienne               Portland              17:13.38  
 20 Davis, Lyndy                 Portland              17:14.08  
 21 Chesimet, Abby               Oregon St.            17:26.49  
 22 Stangel, Krista              Oregon St.            17:30.24  
 23 Rastall, Ellie               Colo St.              17:34.11  
 24 Brosh, Allie                 Montana               17:35.47  
 25 Gohl, Allison                Colo St.              17:39.58  
 -- Kosinski, Alex               Oregon                     DNF  
 -- Anthony, Kirsten             Colo St.                   DNF  
 -- Childs, Michelle             Oregon St.                 DNF  
 -- Scherf, Lindsey              Oregon                     DNF  
 -- Veal, Sylvia                 Unattached                 DNF  
 
Women 5000 Meter Run Section 2
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Murphy, Joanna               Bowerman AC           17:16.12  
  2 Kvernmo, Michelle            Bowerman AC           17:25.41  
  3 Lampi, Marsha                Oregon St.            17:26.95  
  4 Dettmann, Michelle           Colo St.              17:29.76  
  5 Soza-Hodgkinson, Hannah      Oregon St.            17:32.56  
  6 Tegelaar, Marit              Unattached            17:33.89  
  7 Lemon, Kimber                Wichita St.           17:37.23  
  8 Wood, Jenna                  Wichita St.           17:51.41  
  9 Mishler, Rebecca             Oregon St.            17:57.20  
 10 Rudert, Amanda               Central Michigan      17:59.85  
 11 MacColl, Christy             Bowerman AC           18:03.69  
 12 Mohror, Kristen              UO Running Club       18:06.58  
 13 Veseth, Julia                Idaho                 18:15.86  
 14 Troutner, Tegan              College of Idaho      18:33.56  
 15 Dargitz, Jackie              Portland              18:36.21  
 16 Everetts, Megan              Unattached            18:48.24  
 17 Durranc, Amy                 Portland St.          19:17.51  
 18 Schumacher, Kambria          Oregon St.            19:21.58  
 19 King, Abigail                Portland              19:34.96  
 20 Schumacher, Cassandra        Oregon St.            19:52.97  
 -- Kaufman, Melissa             Oregon St.                 DNF  
 -- Holthuijzen, Maike           Idaho                      DNF  
 -- Quatrochi, Danielle          Bowerman AC                DNF  
 
Women 100 Meter Hurdles B section
========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Pearson, Lyndsay             Oregon                   14.46   2.8  1 
  2 Reid, Kaitlyn                Clackamas CC             15.02   2.8  1 
  3 Vander Meulen, Janna         Western Oregon           15.08   2.8  1 
  4 Borders, Christy             Eastern Wash.            15.15   2.8  1 
  5 Keifer, Mandy                Western Oregon           15.18   2.4  2 
  6 Mosher, Ali                  Western Oregon           15.47   2.4  2 
  7 Coombs, Michelle             Eastern Wash.            15.60   2.4  2 
  8 Johnston, Olivia             Eastern Wash.            15.79   2.8  1 
  9 Young, Chenin                Southern Oregon          15.80   2.4  2 
 10 Friese, Chelsi               Eastern Wash.            15.81   2.8  1 
 11 Hammond, Stephanie           Wichita St.              16.85   2.4  2 
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Michel, Claire               Oregon                10:28.92  
  2 Lee-Painter, Allix           Unattached            10:35.02  
  3 Higgins, Emily               Wyoming               10:39.98  
  4 DeWalt, Kara                 Montana               10:40.46  
  5 Buchanan, Dana               Oregon                10:47.41  
  6 Voigtlander, Katie           UC Santa Barbara      10:47.68  
  7 York, Rachel                 Wichita St.           10:50.90  
  8 Linnell, Allison             Washington            10:51.67  
  9 Sawyer, Allison              Colorado              11:00.93  
 10 Huber, Mo                    Washington            11:15.13  
 11 McClure, Kelly               Central Michigan      11:16.30  
 12 Macias, Jennifer             Oregon St.            11:26.65  
 13 Croft, Ruth                  Portland              11:42.65  
 14 Carpenter, Elizabeth         Central Michigan      11:47.36  
 -- Rudkin, Jane                 Eugene RC                  DNF  
 -- Giuffre, Brooke              Oregon                     DNF  
 
Boys 3000 Meter Run High School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jantzer, Elliott             Phoenix                8:33.45   10   
  2 Berberick, Andrew            Mullen                 8:33.74    8   
  3 Elliott, Zach                Crater                 8:48.61    6   
  4 Back, Aaron                  Sunset                 8:49.89    5   
  5 Maag, Patrick                Jesuit                 8:53.63    4   
  6 James-Perez, Cesar           Southridge             8:59.06    3   
  7 Schaaf, Wilder               Ashland                8:59.38    2   
  8 Kirtner, Sammy               South Eugene           9:01.72    1   
  9 Melancon, Matthew            Sheldon                9:02.19  
 10 Demaree, Ben                 Jesuit                 9:03.41  
 11 Burger, Christian            Jesuit                 9:04.75  
 12 Karlovich, Ryland            Ashland                9:07.70  
 13 White, Devin                 McKay                  9:08.49  
 14 Foubert, Ben                 Barlow                 9:11.91  
 15 Jackson, Todd                Elma                   9:14.38  
 16 Felnagle, Brent              Bellarmine P           9:17.06  
 17 Croft, James                 Crater                 9:17.10  
 18 Goodwin, Thomas              McKay                  9:20.45  
 19 Morgan, Dalton               Capital                9:23.92  
 20 Echols, Josh                 Capital                9:24.18  
 21 Kiene, Jake                  Southridge             9:28.39  
 22 Turina, Samot                Central Cath           9:30.71  
 23 Miller, Patrick              Westview               9:34.83  
 24 Haas, Andrew                 Bellarmine P           9:40.85  
 25 Miller, Carey                North Salem            9:43.26  
 26 Powell, Lindon               Crescent Val           9:47.51  
 27 Roland, Tyler                Camas                 10:11.35  
 -- Otto, Jesse                  Westview                   DNF  
 
Boys 3000 Meter Steeplechase High School
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Costin, Tim                  Springfield            9:31.33   10   
  2 Phillips, Jon                South Kitsap           9:54.43    8   
  3 Sherman, Michael             McKenzie              10:24.18    6   
  4 Norman, Stephen              McKenzie              10:37.54    5   
  5 Hughes, Wesley               Sandy                 10:43.19    4   
  6 Madden, Pat                  Summit                10:44.42    3   
  7 Elliott, Josh                Crater                10:44.58    2   
  8 Bryant, Jon                  Crater                10:59.90    1   
  9 Harsell, Nick                Capital               11:03.89  
 10 Wade, Noah                   Crescent Val          11:24.30  
 11 Klammer, Nathan              Crescent Val          11:26.24  
 12 Brown, Patrick               Southridge            11:27.15  
 13 Wise, Levi                   Camas                 12:45.55  
 
Boys Distance Medley High School
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Mullen                                             10:51.50   10   
     1) Petty, Weston                   2) Mehrtens, James                
     3) Stransky, Jake                  4) Katz, Hondo                    
  2 Sheldon                                            10:51.82    8   
     1) Randall, Hayden                 2) Mendez, Curran                 
     3) Urioste, Michael                4) Patrick, Caleb                 
  3 Camas                                              10:52.49    6   
     1) Boyd, Tanner                    2) Marshall, Zack                 
     3) Roland, Tyler                   4) Reiter, Josh                   
  4 Springfield                                        11:01.84    5   
     1) Gerg, Drew                      2) Dolan, Michael                 
     3) Solares, Chris                  4) Arana, Dylan                   
  5 Jesuit                                             11:02.83    4   
     1) Milam, Willie                   2) Knutson, Brandon               
     3) Hagler, Jack                    4) Kiyokawa, Andy                 
  6 South Eugene                                       11:12.49    3   
     1) Gaddini, Mario                  2) Latu, Siotame                  
     3) Moreno, David                   4) Kerr-Daly, Eamonn              
  7 Southridge                                         11:12.50    2   
     1) Lubash, Andrew                  2) Finney, Stephen                
     3) Wold, Austin                    4) Panaccione, John               
  8 Crescent Valley                                    11:16.14    1   
     1) Strahl, Will                    2) Wadman, Luke                   
     3) Auer, Matt                      4) Condrea, Benjamin              
  9 Capital                                            11:20.02  
     1) Smith, Gabe                     2) Milligan, Cannon               
     3) Saul, Adam                      4) Huynh, Nathan                  
 10 Crater                                             11:23.57  
     1) Jensen, Kade                    2) Beck, Kelley                   
     3) Dixon, Greyson                  4) Barrett, Tony                  
 11 Summit                                             11:34.36  
     1) Clark, Bryce                    2) Lane, Nicholas                 
     3) Roadman, Brandon                4) Clark, Cameron                 
 12 North Salem                                        11:43.35  
     1) Walters, Taylor                 2) Miller, Carey                  
     3) Goodman, Nate                   4) Villa, Gerardo                 
 13 St Mary's                                          11:46.77  
     1) Leep, Harrison                  2) Reeder, Jeff                   
     3) Delgado, Joe                    4) Silva, Julio                   
 14 Central Catholic                                   12:21.92  
     1) Jones, Nolan                    2) Lathrop, Gabe                  
     3) Carlile, Curran                 4) Degenhardt, Warren             
 
Men 800 Meter Run B section
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Buchanan, Wil                Colo St.               1:50.96  
  2 Friese, Ryan                 Colo St.               1:51.31  
  3 Kasica, Steve                Colorado               1:52.21  
  4 Petrocci, Matt               US Army                1:52.37  
  5 Brands, Dennis               Unattached             1:53.22  
  6 Smith, Nick                  Clark College          1:53.48  
  7 Chirchir, Eliud              Wyoming                1:53.50  
  8 Smith, Matt                  Clark College          1:53.53  
  9 Watson, Cole                 Unattached             1:53.58  
 10 Wilkie, Mark                 Unattached             1:53.85  
 11 Crisofulli, Tony             Portland St.           1:54.04  
 12 Lesch-Wragge, Geoff          UO Running Club        1:54.13  
 13 Clark, Sean                  Montana                1:54.38  
 14 Carter, Cameron              Oregon                 1:54.88  
 15 Dettman, Matt                Oregon                 1:54.92  
 16 Dalton, Josh                 Idaho                  1:54.98  
 17 Roudebush, Levi              Southern Oregon        1:55.14  
 18 Ryberg, Brent                Lane CC                1:55.75  
 19 Bradwell, Cody               Eastern Wash.          1:55.81  
 20 Easton, Curtis               Club Northwest         1:57.12  
 
Men 1500 Meter Run Section 2
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Clement, Tony                Oklahoma               3:47.06  
  2 D'Onofrio, Vincent           Oregon                 3:48.92  
  3 Sanders, Jeff                Auburn                 3:49.08  
  4 Schmitt, Jake                Washington             3:50.75  
  5 Mercado, Danny               Oregon                 3:53.69  
  6 Brosnan, Sean                N.Y.A.C.               3:53.74  
  7 Dettman, Eric                Oregon                 3:54.25  
  8 Tully-Doyle, Colton          Washington             3:54.62  
  9 Wallis, Daniel               Colo St.               3:55.57  
 10 Ahl, Chris                   Washington             4:05.19  
 -- McNamara, Jordan             Oregon                     DNF  
 -- Klotz, Kenny                 Oregon                     DNF  
 -- Trujillo, Esteban            Unattached                 DNF  
 
Men 1500 Meter Run Section 3
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kreuz, Cameron               Southern Oregon        3:51.30  
  2 Wacker, Andy                 Colorado               3:52.21  
  3 Clark, James                 Idaho                  3:53.19  
  4 Abdulahi, Faisal             Washington             3:53.92  
  5 Scoggin, Ken                 Oregon                 3:54.09  
  6 Stoutenburgh, Isaac          Oregon                 3:55.07  
  7 Williams, Sean               Brooks Eastside        3:55.19  
  8 Malain, Eric                 Humboldt St.           3:55.44  
  9 Tebo, Matt                   Colorado               3:56.36  
 10 Holmes, Brookman             Portland St.           3:57.80  
 11 Lucas, Shawn                 Unattached             3:58.40  
 12 Kwiatkowski, Chris           Oregon                 3:59.30  
 13 Head, Spencer                Lane CC                4:01.55  
 14 Noonan, James                Rend Lake              4:04.97  
 
Men 1500 Meter Run Section 1
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Wheating, Andrew             Oregon                 3:40.92  
  2 Pifer, Stephen               Oregon TC Elite        3:42.63  
  3 Kiboiywo, Felix              Auburn                 3:43.20  
  4 Gauson, Darren               Unattached             3:44.00  
  5 Sigilai, Peter               Rend Lake              3:44.86  
  6 Bywater, Joey                Washington             3:45.43  
  7 Sorrell, Rob                 Oklahoma               3:47.41  
  8 Matthews, Julian             Auburn                 3:47.54  
  9 Smith, Scott                 UC Santa Barbara       3:47.78  
 10 Boone, Jacob                 Oklahoma               3:49.25  
 11 Sage, Don                    Oregon TC Elite        3:50.20  
 12 Tuach, Dey                   Rend Lake              3:51.41  
 -- Trujillo, Carlos             Unattached                 DNF  
 
Men 1500 Meter Run B section
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brown, Jessy                 Concordia              3:57.65  
  2 Thompson, Christian          Colorado               3:58.46  
  3 Boosinger, John              UO Running Club        4:00.72  
  4 Forward, Bryce               Wichita St.            4:01.27  
  5 Cisneros, Cordero            Concordia              4:01.72  
  6 Kendrick, Trace              Wichita St.            4:02.08  
  7 Radenbaugh, Michael          Humboldt St.           4:02.60  
  8 Broom, Anthony               UO Running Club        4:03.40  
  9 King, Kyle                   Eastern Wash.          4:04.15  
 10 Stevens, Travis              Lane CC                4:06.41  
 11 Augustyniak, Walker          Unattached             4:06.96  
 12 Goman, Charlie               Portland St.           4:07.27  
 13 Ullman, Kevin                Unattached             4:07.35  
 14 Bozarth-Dreher, Mark         Portland St.           4:09.48  
 15 Huff, Austin                 Humboldt St.           4:11.06  
 16 Puckett, Jerrod              Portland St.           4:14.37  
 17 Reyes, Leonardo              R.S.T.C.               4:18.08  
 -- Bjella, Keith                Portland St.               DNF  
 
Men 5000 Meter Run McChesney Jr
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Biwott, Shadrack             Oregon                13:36.25  
  2 Rohatinsky, Josh             NIKE                  13:37.21  
  3 Centrowitz, Matthew          Oregon                13:49.15  
  4 Mecheso, Girma               Auburn                13:50.80  
  5 Kibet, Elkanah               Auburn                13:52.70  
  6 Macdonald, Joe               Butler                14:01.73  
  7 Weerts, Jean-Pierre          Auburn                14:05.23  
  8 Glaab, Joshua                Strands               14:07.77  
  9 Schoolmeester, Bret          Bowerman AC           14:09.45  
 10 Mercado, Diego               Oregon                14:12.21  
 11 Kimutai, Philemon            Wyoming               14:21.99  
 12 Korir, Mark                  Wyoming               14:22.03  
 13 Miller, Greg                 Wyoming               14:31.19  
 14 Roeder, Justin               Butler                14:31.45  
 15 Limpf, Paul                  Eastern Wash.         14:33.64  
 16 Moeller, Mark                Washington St.        14:36.55  
 17 Smyth, Alex                  Eastern Wash.         14:38.66  
 18 Boardman, Tom                Butler                14:52.57  
 19 Kelting, Taylor              Wyoming               14:59.48  
 -- Bak, Ryan                    Oregon TC Elite            DNF  
 -- Luchini, Louie               Oregon TC Elite            DNF  
 
Men 5000 Meter Run Section 2
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 McNally, Kevin               Oregon                14:40.36  
  2 Burgess, Bryce               Unattached            14:42.66  
  3 Wood, Allen                  Black Hills St.       14:44.06  
  4 Spady, Kelly                 Washington            14:45.06  
  5 Bloom, Mac                   Montana               14:46.33  
  6 Monteleone, Anthony          Unattached            14:51.93  
  7 Geiger, Markus               Idaho                 14:53.58  
  8 Marcus, Jonathan             Bowerman AC           14:54.66  
  9 Barkhaus, Erik               Seattle U.            14:56.84  
 10 Quackenbush, Cameron         Washington            15:02.22  
 11 Sylvester, Andrew            Humboldt St.          15:03.25  
 12 Reed, Scott                  Wichita St.           15:09.65  
 13 Hendrick, Duncan             Montana               15:12.64  
 14 Laney, David                 Southern Oregon       15:13.45  
 15 Weldon, Shane                Clark College         15:18.50  
 16 Racine, Matt                 Idaho                 15:19.11  
 17 Humberston, Korey            Oregon Tech           15:21.54  
 18 Davis, Chas                  Boulder Running       15:24.17  
 19 Barnhart, Matt               UO Running Club       15:25.19  
 20 Laverty, Keith               UO Running Club       15:34.91  
 21 Reid, David                  UO Running Club       15:38.96  
 22 Fenley, Lukas                Lane CC               15:41.51  
 23 Englund, Justin              Unattached            15:47.04  
 24 Cronin, Jesse                Portland St.          15:51.18  
 25 Henderson, Eric              Portland St.          15:57.04  
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lisgo, Stephen               Butler                 8:53.40  
  2 Lynass, Spenser              Colo St.               9:04.94  
  3 Keyser, Jake                 Colo St.               9:06.85  
  4 Urbina, Andres               Colo St.               9:15.10  
  5 Sava, Marius                 Wichita St.            9:18.52  
  6 McCary, David                Washington             9:22.66  
  7 Edwards, Dan                 Colorado               9:23.24  
  8 Schuler, Brett               Wyoming                9:23.77  
  9 Novack, Scott                Auburn                 9:27.09  
 10 Potratz, Steve               Idaho                  9:34.22  
 11 Meis, Chad                   Seattle Pacific        9:43.26  
 -- Hollingshead, Aaron          Unattached                 DNF  
 -- Lawrence, John               Portland St.               DNF  
 
Men 10000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Rupp, Galen                  Oregon                28:28.68  
  2 Puskedra, Luke               Oregon                28:34.17  
  3 Sambu, Stephen               Rend Lake             28:37.96  
  4 Kotut, Matthew               Rend Lake             30:51.09  
  5 Mauk, Andrew                 Colo St.              30:55.80  
 -- Leer, Will                   Oregon TC Elite            DNF  
 -- Thompson, Chris              Oregon TC Elite            DNF  
Advertisement
Pac-12 Networks