MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Wisconsin at Washington Dual Regatta Schedule and Lineups
Release: 04/19/2002
Send Mail Print RSS
Related Links

April 19, 2002

Seattle - Wisconsin vs. Washington
Dual Regatta
April 20, 2002

This Week: The Washington women's varsity eight sealed a perfect decade of racing against Wisconsin last weekend. Now it's the Huskies men's turn to claim the "W" trophy and keep its record intact since the dual regatta between the traditional rowing powers began in 1993. The Huskies host the Badgers Sat., April 20 on the Montlake Cut. The trophy goes annually to the winner of the competition between the varsity eights. This year, the junior varsity crews from both schools will also race, as will the Husky freshman men's eight.

8:40 a.m. Junior Varsity / Freshman Eight

Lane 1 - Washington Junior Varsity
cox: Chris O'Brien (So., Cincinnati, Ohio / St. Xavier)
stroke - Ian Harrison (So., Saanichton, B.C. / Stelly's Secondary)
7 - Brendan Patterson (Sr., St. Louis, Mo. / Clayton)
6 - Peter Dembicki (Sr., West Vancouver, B.C. / Brentwood)
5 - Andy Derrick (So., Cincinnati, Ohio / St. Xavier's)
4 - Charles Minnett (Jr., Stratford, Ontario, Can. / Rockaway)
3 - John Kenfield (So., Visalia, Calif. / Redwood)
2 - Jonathan Burns (Sr., Vancouver, Wash. / Hudson's Bay)
bow - Matt Farrer (Sr., Saratoga Springs, NY / Brooks School)

Lane 2 - Wisconsin Junior Varsity Eight
cox: Robert Burcham (So., Dallas, Texas)
stroke - Mike Niemczyk (Jr., Wauwatosa, Wisc.)
7 - Ben Kaker (Sr., Sheboygan, Wisc.)
6 - Alan Geweke (Sr., Iowa City, Iowa)
5 - Nate Altfeather (Sr., McFarland, Wisc.)
4 - Alex Cockerill (So., Buffalo, NY)
3 - Nic Kitowski (Sr., Black River Falls, Wisc.)
2 - Anders Boyd (So., St. Paul, Minn.)
bow - Mike Stahlman (Sr., Boscobel, Wisc.)

Lane 3 - Washington Freshmen
cox: Greg King (Meadville, Penn. / St. Andrews)
stroke - Conor Musgrave (Seattle, Wash. / Lakeside)
7 - Scott Gault (Piedmont, Calif. / Piedmont)
6 - Ante Kusurin (Zagreb, Croatia / Titus Brezovacki)
5 - Giuseppe Lanzone (McLean, Va. / McLean)
4 - Kyle Larson (Mt. Vernon, Wash. / Mt. Vernon)
3 - Nick Hudson (Ross, Calif. / Redwood)
2 - John Heylin (Canyon, Calif. / De La Salle)
bow - Matt Kopicky (Seattle, Wash. / Ballard)

9:00 a.m. Varsity Eight Washington Wisconsin

Lane 1 - Washington
cox: Ryan Marks (Jr., Dartmouth, Mass. / Tabor Academy)
stroke - Lucas Ahlstrand (Sr., Oakland, Calif. / Castro Valley)
7 - Marko Petrovic (So., Belgrade, Serbia /Joplin, Mo. (14th )
6 - John Lorton (Jr., Seattle, Wash. / University Prep)
5 - Matt Deakin (Sr., San Francisco, Calif. / Urban)
4 - Sam Burns (So., Seattle, Wash. / O'Dea)
3 - Dusan Nikolic (Fr., Belgrade, Serbia / 11th Belgrade)
2 - Chris Hawkins (Sr., Seattle, Wash. / Nathan Hale)
bow - Kevin Smythe (Jr., Homestead, Fla. / Mast Academy)

Lane 2 - Wisconsin
cox: John Taylor (Sr., Hong Kong)
stroke - Peter Nagle (Jr., Milwaukee, Wisc.)
7 - Paul Daniels (Jr., Burlington, Wisc.)
6 - Beau Hoopman (Jr., Plymouth, Wisc.)
5 - Dan Mueller (Jr., Cedarburg, Wisc.)
4 - Micah Boyd (So., St. Paul, Minn.)
3 - Peter Giese (Jr., Lomira, Wisc.)
2 - Brian McDonough (Sr., Houston, Texas)
bow - Sam McMclennan (Sr., Iowa City, Iowa)

Washington Crew
Data Points
advertisement
Data Points
Advertisement
Buy Tickets