MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Five Huskies Named to Academic All-Pac-10 First Team
Release: 06/10/2005
Send Mail Print RSS
Related Links

June 10, 2005

WALNUT CREEK, Calif. - Five Washington track and field athletes have been named to the 2005 Pac-10 All-Academic first team, conference commissioner Tom Hansen announced Friday. An additional three Huskies earned second-team honors, while 12 more were recognized with an honorable mention.

To be eligible for selection to the academic team, a student-athlete must be a significant contributor with a minimum 3.0 grade-point average and at least one full academic year completed at the current institution.

Senior Angela Wishaar (Shoreline, Wash./Shorewood) was named to the All-Academic first team for the third-consecutive year, buoyed by a 3.85 grade-point average in Classics, and a 10th-place performance in the 10,000 meters at the Pac-10 Championships. Also honored with first-team acclaim for the third-straight year was senior Brandon Bailey (Lacey, Wash./North Thurston), a psychology major with a 3.75 GPA.

That pair was joined by three first-time recipients of the first-team honor, including seniors Martin Bingisser (Bellevue, Wash./Interlake), Kevin Peters (Longview, Wash./Mark Morris) and Camille Connelly (Marysville, Wash./Marysville-Pilchuk).

Just three years out of high school, Bingisser will graduate from UW on Saturday with a 3.86 GPA in philosophy, and has been accepted to UW's School of Law for fall quarter enrollment. The third-place Pac-10 finisher in the hammer, Bingisser has two years of collegiate eligibility remaining, which he plans to use while pursuing his J.D.

Peters, who boasts a 3.51 GPA in psychology, also has two years of eligibility remaining, during which he will try to move up from his current seventh-place spot in Washington's all-time rankings at 10,000 meters. Meanwhile, Connelly's 3.71 GPA in molecular cell development earned the senior her first first-team honor, after sweeping second-team all-conference honors in track and cross country each of the past two seasons.

An additional three Huskies were named to the All-Academic second team, including seniors Andy Fader (3.43, economics) and Kate Soma (3.50, marketing), and junior Sam Roberts (3.41, political science). All three have earned the honor at least once before, while Soma was named to the 2005 ESPN the Magazine District VIII All-Academic first team in May, and will be on the ballot for All-America honors later this month.

Rounding out the Huskies' academic honorees were a dozen honorable mention recipients, including seniors Will Conwell, Sidney Brown, Lindsey Egerdahl, Lara Nelson and Grace Vela, juniors Mark Mandi, Phil McCary, Mike Sayenko, Brynne Steward and Tiffany Zahn, sophomore Brianna McLeod and graduate student Laura Halverson.

2005 Pac-10 All-Academic Track and Field Teams
Men's First Team
Name	School	Yr.	GPA	Major
Brandon Bailey	WASH	Sr.	3.72	Psychology
Martin Bingisser	WASH	Sr.	3.86	Philosophy
Kal Clark	ASU	So.	3.96	Biology (honors)
Jeremy Cramer	ASU	Jr.	3.91	Mathematics (honors)
Evan Fox	STAN	Sr.	3.70	Earth Systems
Ryan Freimuth	WSU	Jr.	3.88	Accounting
David Glasgow	CAL	Grad.	4.00	Education
Jacob Hamman	USC	Jr.	3.72	Architecture
Bryan Kelley	STAN	Jr.	3.61	Communications/Economics
Griffin Lee	ASU	Jr.	3.63	Kinesiology
David Madden	ASU	So.	4.00	Political Science (honors)
Christopher Ogle	ARIZ	So.	3.91	Psychology
Kevin Peters	WASH	Sr.	3.51	Psychology
Aaron Powell	ARIZ	So.	4.00	Biology
Caleb Rexius	ORE	RFr.	4.03	Business
Sol Rexius	ORE	So.	4.13	Accounting
Greg Ross	CAL	Grad.	3.91	Education
Matt Scherer	ORE	Jr.	3.63	Business
Ryan Scott	WSU	RFr.	3.86	Undeclared
Ryan Warrenburg	ASU	Jr.	3.67	Political Science
Andy Young	ORE	Jr.	3.81	Human Physiology/Chemistry/Business

Men's Second Team Name School Yr. GPA Major Matt Adams ORE Jr. 3.43 History Alexander Beitashour CAL RFr. 3.64 Undeclared Dan Blomgren CAL RFr. 3.68 Undeclared Russell Brown STAN So. 3.61 Undeclared Brandon Brownell WSU So. 3.54 Undeclared Adam Burgh CAL RSo. 3.41 Economics/Political Science Joaquin Chapa STAN So. 3.41 Undeclared Daniel Cook ARIZ So. 3.47 Pre-Physiological Sciences Jay DeGroot ASU Sr. 3.35 Bio-Engineering Erik Emilsson UCLA Jr. 3.34 Business Economics/Political Science Andy Fader WASH Sr. 3.43 Economics Steven Tyler Fischback WSU So. 3.61 Undeclared Michael Garcia STAN So. 3.58 Undeclared Alex Grant WSU So. 3.44 Environmental Science Greg Halver ASU Jr. 3.39 Kinesiology Jeffrey Hunter ARIZ Sr. 3.39 Physical Education Samuel Jacobson ARIZ Sr. 3.37 Microbiology Kyle Mitchell WSU RJr. 3.50 Management Info Systems Sam Roberts WASH Jr. 3.41 Political Science Kurt Seefeld CAL Jr. 3.54 Psychology Forrest Tahdooahnippah STAN So. 3.61 Undeclared

Men's Honorable Mention (UW Only) Will Conwell, Sr.; Mark Mandi, Jr.; Phil McCary, Jr.; Mike Sayenko, Jr.

Women's First Team Name School Yr. GPA Major Sofie Abildtrup ORE Sr. 3.77 Art Melissa Astete USC Sr. 3.90 Business Rachel Bertholf WSU Sr. 3.74 Marketing Angelina Cabrera ARIZ So. 4.00 Pre-Business Camille Connelly WASH Sr. 3.71 Molecular Cell Development Julia Corbett WSU Sr. 3.77 Fine Arts Jaime Fuller OSU Jr. 3.85 Business Administration Bree Fuqua ORE Sr. 3.90 Psychology Kaylee Gardner WSU Jr. 3.87 Movement Sciences Rebecca Gausepohl ARIZ Jr. 3.98 Nursing Beth Hoge ARIZ Sr. 3.86 Movement Sciences Jennfer Kowacz ASU Sr. 4.00 Fine Art (Drawing) Arianna Lambie STAN So. 3.90 Undeclared Roslyn Lundeen ORE Jr. 3.80 Biology Chelsea Powell ARIZ Sr. 3.87 Media Arts Corey Randall ASU So. 3.78 Journalism/Mass Communications Sara Shisslak ASU Jr. 3.90 Anthropology Jenna Timisky UCLA RSo. 3.84 Linguistics and Anthropology Amanda Trotter STAN So. 3.82 Undeclared Carmen Winant UCLA Sr. 3.87 Art Angela Wishaar WASH Sr. 3.85 Classics

Women's Second Team Name School Yr. GPA Major Jakki Bailey STAN Jr. 3.56 Communications Gina Clayton USC Sr. 3.62 American Studies and Ethnicity Elisa Crumley ORE Jr. 3.60 Spanish Karen DeMartini WSU RSo. 3.84 Undeclared Leslie Erickson USC Sr. 3.60 Public Policy and Development Jennifer Ford ARIZ Sr. 3.74 Elementary Education Lindsey Gannaway STAN So. 3.77 Undeclared Jeanne Goff STAN Sr. 3.46 Communications Lindsey Maclise CAL Sr. 3.43 Civil Engineering Hannah Moore ORE Jr. 3.71 Architecture Osarhiemen Omwanghe CAL Jr. 3.48 Integrative Biology Abby Parker CAL Sr. 3.49 Integrative Biology Lisa Sandoval CAL Jr. 3.52 Sociology Whitney Schauer ARIZ Sr. 3.71 Physiological Sciences Natalie Smith WSU So. 3.70 Psychology Kate Soma WASH Sr. 3.50 Marketing Robin Tierney ARIZ Sr. 3.59 Pre-Physiological Sciences Kathleen Trotter STAN So. 3.66 Undeclared Sarah West UCLA Jr. 3.73 Psychology Jenna Wreiden ASU Jr. 3.62 Kinesiology Ashley Younce OSU So. 3.69 Business Administration

Women's Honorable Mention (UW Only) Sidney Brown, Sr.; Lindsey Egerdahl, Sr.; Laura Halverson, Grad.; Brianna McLeod, So.; Lara Nelson, Sr.; Brynne Steward, Jr.; Grace Vela Sr.; Tiffany Zahn, Jr.

Washington Track & Field
RUN WITH US
advertisement
New Era New Look
Advertisement
Buy Tickets