MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
UW Rowers Host Wisconsin, WSU in Dual Regatta
Release: 04/12/2002
Send Mail Print RSS
Related Links

April 12, 2002

Seattle - Wisconsin & Washington State vs. Washington Dual Regatta April 13, 2002

This Week: The Washington women's varsity eight seeks to cap a perfect decade of racing against the University of Wisconsin when it hosts the Badgers in the annual dual regatta Saturday on the Montlake Cut. Washington State also travels to Seattle for its annual dual with the Huskies on the same day.

The premier race of the weekend features the women's varsity eights from Washington, Wisconsin and Washington State at 10:35 a.m. Competition between the Huskies and Cougars also includes novice and junior varsity eights, varsity fours and men's freshman and varsity eights. Racing begins at 9 a.m. on the Cut.

The dual regatta between UW and Wisconsin normally features both the men's and women's varsity eights racing on the same day but scheduling conflicts have the Badger men traveling to Seattle to challenge the Huskies April 20.

Race Schedule

Time	Race	Lane 1	Lane 2	Lane 3	Lane 4	Lane 5
9:00 a.m.	Women's first novice eight	WSU	UW
9:08 a.m.	Men's freshman eight	UW	WSU
9:15 a.m.	Women's junior varsity eight	UW	WSU	UW

shells return through cut

10:15 a.m. Women's varsity four UW WSU UW 10:20 a.m. Women's second novice eight UW WSU UW 10:28 a.m. Men's varsity eight WSU UW WSU UW UW 10:35 a.m. Women's varsity eight WSU UW Wisconsin

Women's Varsity Eight - 10:35 a.m.
Lane 1 - Washington State University
cox: Sarah Bankston
stroke - Gunilla Grafnings (So., Siljansnas, Sweden / Swestromstad)
7 - Erin Patterson (So., Sumner, Wash. / Sumner)
6 - Emily Tribe (So., Melbourne, Aus. / Loreto Mandiville)
5 - Catherine Lortie (Jr., Cornwall, Ontario / Stelly's Secondary)
4 - Corrie McGrath (Jr., Marysville, Wash. / Marysville-Pilchuck)
3 - Naomi Turnbull (Jr., Winnipeg, Manitoba / King's School)
2 - Emily Rains (Jr., Kennewick, Wash. / Southridge)
bow - Carolyn Oury (Jr., Vancouver, Wash. / Prairie)

Lane 2 - University of Washington Shell: The Hunter cox: Mary Whipple (Sr., Sacramento, Calif. / Adventist Academy) stroke-Lauren Estevenin (Jr., Fublaines, France /Bothell, Wash. /Inglemoor) 7 - Annabel Ritchie (Sr., Blenhiem, New Zealand / Rangi Ruru Girls) 6 - Anna Mickelson (Sr., Bellevue, Wash. / Newport) 5 - Jenni Vesnaver (Sr., Adelaide, Australia / Underdale) 4 - Adrienne Hunter (Jr., Toronto, Ontario / Havergal College) 3 - Carrie Stasiak (Jr., St. Catherines, Ontario / Holy Cross) 2 - Kara Nykreim (Sr., Kirkland, Wash. / Lake Washington) bow - Yvonneke Stenken (So., Sacramento, Calif. / Rio Americano)

Lane 3 - University of Wisconsin Cox: Erin Buchanan (Sr., Appleton, Wisc.) Stroke - Marianna Waters (Jr., Shorewood, Wisc.) 7 - Ashley Mays (Jr., Powell, Tenn.) 6 - Tara Gedman (Sr., Waukesha, Wis. 5 - Brigid Myers (Sr., Platteville, Wisc.) 4 - Elpi Pagitsas (Jr., Brookline, Mass.) 3 - Alissa Adler (So., Middleton, Wisc.) 2 - Jeannette Moore (Sr., Davenport, Iowa) bow - Alyssa Elver (Sr., Waunakee, Wisc.)

Race 1 - 9:00 a.m. - Women's Novice Eight Lane 1 - Washington State cox: May Lundberg (Fr., Brush Prairie, Wash. / Skyview) stroke - Kelsey Wertzler (Fr., Portland, Ore. / Sunset) 7 - Kelly Trowbridge 6 - Tristen Curtis (Fr., Bellevue, Wash. / Monroe) 5 - Jen Strickling (So., Orting, Wash. / Orting) 4 - Angela Manson (Fr., Battleground, Wash. / Battleground) 3 - Lori Maricle (Fr., Bellingham, Wash. / Sehome) 2 - Jamie Pearsall bow - Laura Barnes (Fr., Ellensburg, Wash. / Ellensburg)

Lane 2 - Washington Shell: Gretchen's Gold cox: Mollie Schweigert (Fr., Portland, Ore. / St. Mary's) stroke - Courtney Matson (Fr., Seattle, Wash. / Roosevelt) 7 - Gemma Edward-Aron (Fr., San Anselmo, Calif. / Sir Frances Drake) 6 - Amanda Jensen (Fr., Tacoma, Wash. / Wilson) 5 - Margaret Henry (Fr., Spanaway, Wash. / Bethel) 4 - Katherine Ramos (Fr., McLean, Va. / McLean) 3 - Nicole Younker (Fr., Spokane, Wash. / East Valley) 2 - Eva Hershaw (Fr., Palouse, Wash. / Garfield-Palouse) bow - Michael Kohan (Fr., Juneau, Alaska / Juneau-Douglas)

Race 2 - 9:08 a.m. - Men's Freshman / Varsity Eight Lane 1 - Washington cox: Megan Mach (Seattle, Wash. / Ballard) stroke - Eric Robinson (Mercer Island, Wash. / Mercer Island) 7 - Gareth Reece (Woodinville, Wash. / Overlake) 6 - Andrew Pfister (West Chester, Ohio / St. Xavier) 5 - Daniel McKeegan (Chehalis, Wash. / W.F. West) 4 - Trevor Connell (Wilsonville, Ore. / Wilsonville) 3 - Ryan Weis (Seattle, Wash. / Seattle Prep) 2 - Mike Quann (Puyallup, Wash. / Rogers) bow - Olaf Jonmarker (Seattle, Wash. / Mercer Island)

Lane 2 - Washington State

Race 3 - 9:15 a.m. - Women's Junior Varsity Eight Lane 1 - Washington Shell: Jean LaFromboise IV cox: Anne Hessburg (Jr., Wenatchee, Wash. / Wenatchee) stroke - Shannon Oates (Jr., Lakewood, Wash. / Lakes) 7 - Jessica Harm (Jr., Lakeside, Wash. / Lakeside) 6 - Heidi Hurn (Jr., Redmond, Wash. / Eastlake) 5 - Erin Becht (Buffalo, New York / The Buffalo Seminary) 4 - Sanda Hangan (Dorohoi, Romania / Traian Lalescu) 3 - Marghe Pallotino (So., Rome, Italy / T. Mamiani) 2 - Erin Curry (Jr., Encinitas, Calif. / La Costa Canyon) bow - Mandy Nelson (Sr., Enumclaw, Wash. / Enumclaw)

Lane 2 - Washington State cox: Erin Walker (Sr., Lacey, Wash. / Timberline) stroke - Audra Durfey (So., Pullman, Wash. / Pullman) 7 - Beth Rodford (Fr., Burton-Upon-Trent, England / Ribston Hall) 6 - Devon Carroll (So., Hana, Hawaii / Hana) 5 - Brianna Woodham (Jr., Ocean Park, Wash. / Ilwaco) 4 - Camille Park (Jr., Nephi, Utah / Juab) 3 - Dorothea Hunter (Fr., Berkeley, Calif. / Berkeley) 2 - Katie Dahlgren (So., Normandy Park, Wash. / Mt. Rainier) bow - Jamie Orth (Jr., Normand Park, Wash. / Mt. Rainer)

Race 3 (continued) Lane 3 - Washington Shell: Richard D. Erickson cox: Kate Lightner (Sr., Bellevue, Wash. / Eastlake) stroke - Karen Etsell (Jr., Seattle, Wash. / Summit) 7 - Lisa Krikava (Jr., Issaquah, Wash. / Issaquah) 6 - Brook Stokke (Sr., Spokane, Wash. / Lewis & Clark) 5 - April Miller (Sr., Everett, Wash. / Mariner) 4 - Ilia Ash (Sr., Arlington, Wash. / Lakewood) 3 - Krista Lysogorski (So., Anchorage, Ak. / Robert Service) 2 - Emily Crandall (Jr., Springfield, Va. / West Springfield) bow - Mieka Kalinoski (Jr., Syracuse, NY / Henninger)

Race 4 - 10:15 a.m. - Women's Varsity Four Lane 1 - Washington - A cox: Maili Barber (Sr., Lynden, Wash. / Lynden) stroke - Lindsay Schwarz (Jr., Centralia, Wash. / Centralia) 3 - Nicole Mazikowski (So., Olympia, Wash. / River Ridge) 2 - Mary Reeves (So., Dayton, Wash. / Dayton) bow - Signe Johannes (So., Hoquiam, Wash. / Aberdeen)

Lane 2 - Washington State cox: Nicole Wright (So., Yacott, Wash. / Battleground) stroke - Beth Winsper (So., Silverdale, Wash. / Central Kitsap) 3 - Tristen Curtis (Fr., Bellevue, Wash. / Monroe) 2 - Pam Foley (Sr., New Rochelle, NY / Mamaroneck) bow - Debbie Curry (So., Pullman, Wash. / Pullman)

Lane 3 - Washington - B cox: Kate Lightner (Sr., Bellevue, Wash. / Eastlake) stroke - Karen Etsell (Jr., Seattle, Wash. / Summit) 3 - Lisa Krikava (Jr., Issaquah, Wash. / Issaquah) 2 - Brook Stokke (Sr., Spokane, Wash. / Lewis & Clark) bow - April Miller (Sr., Everett, Wash. / Mariner)

Race 5 - 10:20 a.m. Women's Second Novice Eight Lane 1 - Washington Shell: Barbara Hedges cox: Amber Bentley (Fr., Sedro-Woolley, Wash. / Sedro Woolley) stroke - Katie Anderson (Fr., Vancouver, Wash. / Prairie) 7 - Sarah Dubrasich (Fr., Corvallis, Ore. / Crescent Valley) 6 - Katie Weden (Fr., Bellingham, Wash. / Sehome) 5 - Alaina Garrie (Fr., Bellevue, Wash. / Forest Ridge) 4 - Megan Flynn (Fr., Camas, Wash. / Camas) 3 - Janelle Dubbins (Fr., Anchorage, Ak. / Robert Service) 2 - Katie Hodapp (Fr., Mead, Wash. / Mt. Spokane) bow - Katie Gardner (Fr., Chico, Calif. / Chico)

Lane 2 - Washington State cox: May Lundberg (Fr., Brush Prairie, Wash. / Skyview) stroke - Kelsey Wertzler (Fr., Portland, Ore. / Sunset) 7 - Laura Barnes (Fr., Ellensburg, Wash. / Ellensburg) 6 - Angela Manson (Fr., Battleground, Wash. / Battleground) 5 - Jen Strickling (So., Orting, Wash. / Orting) 4 - Rosy Miller 3 - Lori Maricle (Fr., Bellingham, Wash. / Sehome) 2 - Jessica Zelnick bow - Patti Hoelzle

Lane 3 - Washington Shell: Kate McCurdy cox: Katie Peyer (Fr., Covington, Wash. / Kentwood) stroke - Andrea Anderson (So., Vancouver, Wash. / Prairie) 7 - Adrienne Daigle (So., Gig Harbor, Wash. / Eastlake) 6 - Becky Pashelinsky (Fr., San Francisco, Calif. / Sacred Heart) 5 - Danielle Hansgen (Fr., Kent, Wash. / Tahoma) 4 - Annie Anderson (Los Angeles, Calif. / Notre Dame Academy) 3 - Michelle Goheen (So., Burien, Wash. / Highline) 2 - Sarah Marks (So., Mukilteo, Wash. / Kamiak) bow - Mandy Startup (Fr., Sunnyside, Wash. / Sunnyside)

Race 6 - 10:28 a.m. - Men's Varsity Eight Lane 1 - Washington State

Lane 2 - Washington cox: Melissa Wengard (Seattle, Wash. / Holy Names) stroke - Brendan Carroll (Winchester, Mass. / Belmont Hill) 7 - Ian Sawyer (Auckland, NZ / Takapana HS/ Tamalpias HS) 6 - Patrick Stewart (Mercer Island, Wash. / Newport) 5 - John Moore (Los Angeles, Calif. / St. Bernard's) 4 - Andy Altman (Kentfield, Calif. / Redwood) 3 - Jeff Bartunek (Bainbride Island, Wash. / Bainbridge) 2 - Bill Liston (Bellevue, Wash. / Newport) bow - Jeff Jorgensen (Roswell, Ga. / Roswell)

Lane 3 - Washington State

Lane 4 -Washington cox: Gus Mesmer (Seattle, Wash. / O'Dea) stroke - Seth Berling (Belvedere, Calif. / St. Ignatius) 7 - Casey Clingan (Seattle, Wash. / Roosevelt) 6 - Mike Fasel (Tucson, Ariz. / Salpointe) 5 - Bernie Heberholt (Seattle, Wash. / Blanchet) 4 - Ben Fletcher (Moraga, Calif. / Miramonte) 3 - John Taylor (Tacoma, Wash. / Charles Wright) 2 - Matt Semritc (Stanwood, Wash. / Stanwood) bow - Jacob McCann (Seattle, Wash. / Garfield)

Lane 5 - Washington cox: Stephen Hertzfeld (Bethesda, Maryland / Chevy Chase) stroke - Eric Robinson (Mercer Island, Wash. / Mercer Island) 7 - Gareth Reece (Woodinville, Wash. / Woodinville) 6 - Andrew Pfister (West Chester, Ohio / St. Xavier) 5 - Daniel McKeegan (Chehalis, Wash. / W.F. West) 4 - Trevor Connell (Wilsonville, Ore. / Wilsonville) 3 - Brian Pavlik (Woodinville, Wash. / Woodinville) 2 - Evan Galloway (Bainbridge Island, Wash. / Bainbridge) bow - Marco Boccato (Federal Way, Wash. / Decatur)

Washington Crew
RUN WITH US
advertisement
RUN WITH US
Advertisement
Buy Tickets