MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
NCAA Last Chance Qualifier Meet Entries
Release: 03/04/2004
Send Mail Print RSS
Related Links

March 4, 2004

Licensed to University of Washington Huskies
                                        Hy-Tek's Meet Manager 3/4/2004 06:01 PM
                     NCAA Last Chance Qualifier - 3/6/2004
                                Dempsey Indoor
                                 Meet Program

Event 1 Women Weight Throw =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 9:00 AM Name Year School =============================================================================== Flight 1 Finals 1 7 Kowacz, Jen Arizona State 2 11 Pressley, Jessica Arizona State 3 178 Woydziak, Sarah Nevada 4 175 Hane, Caira Nevada 5 30 Vakalahi, Tukia Cal St. Northrid 6 46 Allen, Jen Montana State 7 15 Hawthorne, Charlene Boise State 8 70 Pluth, Jessica Stanford 9 29 Sauao, Laura Cal St. Northrid 10 299 Muai, Marie Washington State

Event 2 Women Long Jump =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 9:30 AM Name Year School =============================================================================== Flight 1 Finals 1 137 Johnson, Tiffany California 2 253 Vela, Grace Washington 3 243 Lodree, Ashley Washington 4 179 Brown, Amanda Oregon 5 18 Menlove, Amy Byu

Event 3 Women Pole Vault =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 10:00 AM Name Year School =============================================================================== Flight 1 Finals 1 96 Swango, Mariah U-Washington 2 234 Groesbeck, Amy Washington 3 240 Jones, Merrilee Washington 4 189 Moore, Hannah Oregon 5 254 Wildhaber, Ashley Washington 6 182 Enders, Emily Oregon 7 138 Navarre, Danielle California 8 177 Ries, Megan Nevada 9 185 Larwin, Kirsten Oregon 10 135 Costa, Kira California 11 231 Dockendorf, Carly Washington 12 245 Marshalek, Stevie Washington 13 126 Jerz, Constance Arizona

Event 4 Men Weight Throw =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 10:30 AM Name Year School =============================================================================== Flight 1 Finals 1 77 Welihozkiy, Nick Stanford 2 144 Williams, Rhuben California 3 17 Jons, Mattias Boise State 4 53 Chester, Karim N. Arizona

Event 5 Men High Jump =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 12:00 PM Name Year School =============================================================================== Flight 1 Finals 1 201 Young, Andy Oregon 2 199 Reiter, Joseph Oregon 3 23 Howe, Devin Byu 4 114 Skiba, Jeff Unattached 5 297 Mason, Michael Valley Royals TC 6 142 Glasgow, David California 7 196 Lindsey, Jeff Oregon

Event 6 Men Long Jump =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 9:00 AM Name Year School =============================================================================== Flight 1 Finals 1 44 Kein, Mason Highline 2 275 Hemphill, Chris Unattached 3 261 Blaty, Doug Washington 4 263 Chung, Vihn Washington 5 110 Knight, Erick Unattached 6 134 Ramos, Mark Arizona 7 25 Mendes, Rodrigo Byu 8 85 Lapierre, Fabrice Texas A&M

Event 7 Women Shot Put =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 12:00 PM Name Year School =============================================================================== Flight 1 Finals 1 228 Beeman, Mary Washington 2 11 Pressley, Jessica Arizona State 3 10 Pedersen, Julia Arizona State 4 29 Sauao, Laura Cal St. Northrid 5 7 Kowacz, Jen Arizona State 6 46 Allen, Jen Montana State 7 67 Camarena, Jillian Stanford

Event 8 Women Triple Jump =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 12:30 PM Name Year School =============================================================================== Flight 1 Finals 1 191 Traver, Maegan Oregon 2 253 Vela, Grace Washington 3 248 Roberts, Brittiny Washington 4 183 Hayward-Lee, Clarice Oregon 5 179 Brown, Amanda Oregon 6 19 Rywelska, Kamila Byu

Event 10 Men Pole Vault =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 1:00 PM Name Year School =============================================================================== Flight 1 Finals 1 285 Perrins, Seth Washington 2 201 Young, Andy Oregon 3 193 Derby, Jon Oregon 4 198 Moore, David Oregon 5 287 Roberts, Sam Washington 6 280 Lee, McKane Washington 7 298 Miller, Andy Valley Royals TC 8 115 Vanderville, Mark Unattached 9 200 Woods, Trevor Oregon 10 112 Phillips, Matt Unattached 11 26 Powell, Trent Byu 12 13 Glenn, Brandon Arizona State 13 291 Walker, Brad Washington

Event 11 Men Shot Put =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 1:30 PM Name Year School =============================================================================== Flight 1 Finals 1 294 Wilson, Evan Washington 2 273 Gatewood, Joe Washington 3 59 Straka, Shaun Portland State 4 21 Arrhenius, Daniel Byu 5 149 Knight, Jake Ucla 6 143 Nikfar, Amin California 7 151 Silverman, Jeremy Ucla 8 48 Jackson, Blake Montana State 9 144 Williams, Rhuben California

Event 12 Men Triple Jump =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 2:00 PM Name Year School =============================================================================== Flight 1 Finals 1 44 Kein, Mason Highline 2 263 Chung, Vihn Washington 3 275 Hemphill, Chris Unattached 4 110 Knight, Erick Unattached 5 84 Gamble, Andrew Texas A&M 6 25 Mendes, Rodrigo Byu 7 141 Giron, Bruce California

Event 13 Women 60 Meter Hurdles =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 11:00 AM Name Year School =============================================================================== Heat 1 Prelims 2 253 Vela, Grace Washington 3 252 Steward, Brynne Washington 4 237 Higgins, Mallory Washington Heat 2 Prelims 2 155 Torrey, Deneeka Colorado 3 243 Lodree, Ashley Washington 4 147 Roseby, Sani Ucla 5 239 Jensen, Cambrielle Washington

Event 14 Men 60 Meter Hurdles =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 11:10 AM Name Year School =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 43 Foyston, Jacob Highline 2 122 Campbell, Jim Air Force 3 259 Bailey, Brandon Washington 4 260 Bidleman, Blake Washington Heat 2 Prelims 1 124 Marker, Luke Air Force 2 55 Edmonds, Bubba N. Arizona 3 278 James, Marc Washington 4 23 Howe, Devin Byu 5 195 Ikwuakor, AK Oregon

Event 15 Women 60 Meter Dash =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 11:20 AM Name Year School =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 42 White, Monika Highline 2 230 Dignam, Lauren Washington 3 251 Soma, Kate Washington 4 237 Higgins, Mallory Washington Heat 2 Prelims 1 252 Steward, Brynne Washington 2 204 Pierre, Patrice Portland 3 127 Perkins, Angel Arizona 4 147 Roseby, Sani Ucla 5 105 Vickers, Tonika Unattached

Event 16 Men 60 Meter Dash =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 11:30 AM Name Year School =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 261 Blaty, Doug Washington 2 263 Chung, Vihn Washington 3 45 McKiver, Brynnen Highline 4 293 Williams, Sean Washington Heat 2 Prelims 1 279 Laws, Brenton Washington 2 290 Spence, Davaon Washington 3 194 Hughes, Sam Oregon 4 107 Balcombe-Marbut, Michael Unattached 5 264 Davidson, Patrick Washington

Event 17 Women 1 Mile Run =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 11:40 AM Name Year School =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 52 Nilsson, Johanna N. Arizona 2 146 Nilsson, Lena Ucla 3 58 Vermeulen, Katie Pac. Athletics 4 295 Inman, Courtney Valley Royals TC 5 156 Zeigle, Laura Colorado 6 14 Frack, Tracy Asics 7 163 Kamau, Mary Idaho 8 71 Trotter, Amanda Stanford 9 174 Baker, Kali Nevada 10 57 Thibodeau, Melina Pac. Athletics 11 8 Masinelli, Anna Arizona State 12 9 McLaughlin, Jessie Arizona State Section 2 Timed Finals 1 203 Metcalfe, Kelsey Portland 2 233 Foushee, Marie Washington 3 210 Vincent, Ashlee Portland 4 38 Prunty, Caitlin Eastern 5 236 Harrison, Kira Washington 6 166 Olson, Dee Idaho 7 235 Halverson, Laura Washington 8 168 Vander Meulen, Tania Idaho 9 100 Chapa, Annaliese Unattached 10 31 Leonard, Sarah Club Northwest 11 257 Yoshinaga, Sayaka Washington 12 184 Khalsa, Haripurkh Oregon 13 249 Schwager, Karen Washington 14 208 Siebol, Breanne Portland 15 180 Bryant, Taylor Oregon 16 104 Thomas, Jennifer Unattached 17 209 Smith, Alison Portland

Event 18 Men 1 Mile Run =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 12:00 PM Name Year School =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 158 Pifer, Stephen Colorado 2 119 MacFalls, Nick Air Force 3 62 Tessman, Brock Rocky Mountain A 4 131 Maher, Dan Arizona 5 61 Liebowitz, David Rocky Mountain A 6 36 Young, Tony Club Northwest 7 161 Scott, Jared Colorado 8 224 McLean, Dan Puget Sound 9 63 Carlson, Nathan St. Martin's Col Section 2 Timed Finals 1 118 Wyatt, Tom Unattached 3 265 Easton, Curtis Washington 4 90 Wall, Alec U-Oregon 5 211 Appel, Nate Portland 6 216 Hargrave, Brett Portland 7 212 Ault, Steven Portland 8 218 Knackstedt, Scott Portland 9 300 Goiney, Chris Unattached 10 39 Conrick, James Eastern

Event 19 Women 5000 Meter Run =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 12:30 PM Name Year School =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 6 Davila, Desiree Arizona State 2 164 Marakurwa, Letiwe Idaho 3 229 Connelly, Camille Washington 4 154 Toedebusch, Kalin Colorado 5 47 Lee, Ariana Montana State 6 152 Bolf, Christine Colorado

Event 20 Men 5000 Meter Run =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 12:50 PM Name Year School =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 50 Donnelly, Mike Nike 2 49 Davis, Dave Nike 3 213 Craig, Ryan Portland 4 192 Andrus, Ryan Oregon 5 173 Ford, Antony Montana 6 97 Sayenko, Mike U-Washington 7 130 Goklish, Kyle Arizona 8 215 Gray, Joe Portland 9 267 Fader, Andy Washington 10 88 Jermyn, Casey U-Montana State 11 276 Hickey, Jonathon Washington 12 92 Driscoll, Jeff U-Portland 13 34 Hill, Mike Club Northwest 14 16 Braden, Forest Boise State 15 78 Castille, Kevin Team Eugene 16 41 McCurry, Patrick Eastside Track C 17 98 Shimer, Adam U-Washington 18 40 Fuller, Brandon Eastern 19 65 Steidl, Uli Seattle Running 20 223 Sheeks, Matt Portland 21 262 Brashers, Preston Washington 22 35 Martin, David Club Northwest 23 270 Franck, Matt Washington 24 81 Dressel, Matt Team Eugene 25 94 Schaefer, Steve U-Portland 26 32 Brancheau, Brian Club Northwest 27 33 Garlatz, TJ Club Northwest 28 82 Viviani, Will Team Eugene 29 60 Lester, Steve Rocky Mountain A 30 214 Gorder, Andrew Portland 31 221 Perez, Matt Portland

Event 22 Men 400 Meter Dash =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 1:10 PM Name Year School =============================================================================== Section 1 Timed Finals 2 27 Rowe, Matthew Byu 3 290 Spence, Davaon Washington 4 74 Goehring, Curtis Stanford 5 117 Willis, Stephen Unattached Section 2 Timed Finals 2 159 Pincock, George Colorado 3 264 Davidson, Patrick Washington 4 279 Laws, Brenton Washington 5 23 Howe, Devin Byu Section 3 Timed Finals 2 259 Bailey, Brandon Washington 3 274 Hartman, Cameron Washington 4 260 Bidleman, Blake Washington 5 43 Foyston, Jacob Highline

Event 23 Women 800 Meter Run =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 1:30 PM Name Year School =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 101 Felnagle, Brianna Unattached 2 57 Thibodeau, Melina Pac. Athletics 3 136 Jarvis, Chloe California 4 148 Timinsky, Jenna Ucla 5 146 Nilsson, Lena Ucla 6 145 Caldwell, Ashley Ucla 7 58 Vermeulen, Katie Pac. Athletics 8 176 McRae, Nicole Nevada 9 69 Offor, Chinny Stanford 10 186 Macdonald, Eri Oregon Section 2 Timed Finals 1 207 Rust, Emily Portland 2 103 Squibb, Kelly Unattached 3 256 Wishaar, Angela Washington 4 165 Murdoch, Alisha Idaho 5 247 McLeod, Brianna Washington 6 163 Kamau, Mary Idaho 7 106 Wright, Linden Unattached 8 202 Crotty, Erin Portland

Event 24 Men 800 Meter Run =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 1:40 PM Name Year School =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 89 DeWolf, Jeff U-Oregon 2 99 Robinson, Patrick unattached 3 162 Zichterman, Jason Colorado 4 113 Robinson, Patrick Unattached 5 197 McGrath, Mike Oregon 6 28 Simkins, Chad Byu 7 86 Santa Cruz, Anthony U-Mesa 8 150 Munguia, Martell Ucla Section 2 Timed Finals 1 271 Freeman, Tim Washington 2 277 Jackson, Bruce Washington 3 54 Coy, Jon N. Arizona 4 225 Connors, Robert U. of Victoria 5 226 Lehman, Richard U. of Victoria 6 157 Lundin, Gus Colorado 7 62 Tessman, Brock Rocky Mountain A 8 266 Ellingson, Stig Washington

Event 25 Women 200 Meter Dash =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 1:50 PM Name Year School =============================================================================== Section 1 Timed Finals 2 230 Dignam, Lauren Washington 3 204 Pierre, Patrice Portland 4 252 Steward, Brynne Washington Section 2 Timed Finals 2 237 Higgins, Mallory Washington 3 42 White, Monika Highline 4 105 Vickers, Tonika Unattached

Event 26 Men 200 Meter Dash =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 1:55 PM Name Year School =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 290 Spence, Davaon Washington 2 292 Williams, Nik Washington 3 282 McCary, Phillip Washington 4 159 Pincock, George Colorado 5 264 Davidson, Patrick Washington Section 2 Timed Finals 2 45 McKiver, Brynnen Highline 3 279 Laws, Brenton Washington 4 258 Adams, Cristian Washington 5 261 Blaty, Doug Washington

Event 27 Women 3000 Meter Run =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 2:00 PM Name Year School =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 153 Metivier, Renee Colorado 2 71 Trotter, Amanda Stanford 3 238 Hodgson, Laura U-Washington 4 168 Vander Meulen, Tania Idaho 5 255 Wise, Molly Washington 6 250 Shiraiwa, Leila U-Washington 7 246 McCallum, Kelsey Unattached 8 64 Ashlock, Susan Seattle Running 9 241 Kaneko, Noelani U-Washington 10 205 Rice, Kathy Portland 11 206 Rohde, Kristen Portland 12 37 Perreault, Amy Eastern 13 104 Thomas, Jennifer Unattached 14 102 Gray, Erin Unattached

Event 28 Men 3000 Meter Run =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 2:15 PM Name Year School =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 51 Johnson, Chad Nike 2 56 Weilacher, Andy N. Arizona 3 80 Davis, Aaron Team Eugene 4 108 Dirks, Ahman Unattached 5 160 Schoolmeester, Brett Colorado 6 12 Cahill, Roger Arizona State 7 120 Acs, Chris Air Force 8 16 Braden, Forest Boise State 9 87 Clary, Kevin U-Montana State 10 109 Eagon, Stuart Unattached 11 281 Mandi, Mark Washington 12 140 Ghebray, Giliat California 13 220 Moore, John Portland 14 79 Chappell, Jed Team Eugene 15 139 Carballo, Carlos California 16 93 Robinson, Brendan U-Portland 17 219 McKenzie, Chuck Portland Section 2 Timed Finals 1 301 Ciampini, Michael Unattached 2 222 Schuetze, Nick Portland 3 83 Walker, Jason Team Eugene 4 296 Heidt, Aaron Valley Royals TC 5 217 Jacobson, Chris Portland 6 284 Owen, Matt U-Washington 7 91 Werhane, Pat U-Oregon 8 286 Peters, Kevin Washington 9 288 Robinson, Andrew Washington 10 111 Knox, Caleb Unattached 11 116 Wall, Scott Unattached 12 268 Fayant, Chris Washington

Event 29 Women Distance Medley =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 2:35 PM School =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 University of Idaho 'A' 2 Stanford University 'A' 3 University of Washington 'A' 4 University of Portland 'A'

Event 30 Men Distance Medley =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 2:50 PM School =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Brigham Young University 'A' 2 University of Washington 'A' 3 University of Arizona 'A' 4 Stanford University 'A' 5 United States Air Force Academ 'A'

Event 31 Women 4x400 Meter Relay =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 3:05 PM School =============================================================================== Section 1 Timed Finals 2 University of Washington 'A' 3 University of Oregon 'A'

Event 32 Men 4x400 Meter Relay =============================================================================== Saturday 3/6/2004 - 3:15 PM School =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 University of Washington 'B' 2 University of Idaho 'A' 3 University of Washington 'A' 4 University of Washington 'C'

Washington Track & Field
RUN WITH US
advertisement
New Era New Look
Advertisement
Buy Tickets