MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Three Husky Rowers Selected To Represent U.S. At U23 World Championships
Release: 07/13/2009
Send Mail Print RSS
Related Links

July 13, 2009

PRINCETON, N.J. - Three Huskies were selected to represent the United States in the 2009 Under 23 World Rowing Championships July 23-26 in Racice, Czech Republic.

Rising senior Adrienne Martelli (University Place, Wash.) will race in the women's eight, while rising senior Blaise Didier (San Francisco, Calif.) will compete in the men's eight and rising junior Hans Struzyna (Kirkland, Wash.) rows in the quadruple scull.

Martelli closed out her junior year by helping the Huskies to a seventh-place team finish at the 2009 NCAA Division I Rowing Championships. She also raced in the varsity eight that retained the Windermere Cup trophy during the Windermere Cup/Opening Day regatta on May 2, and defeated Washington State on the Snake River on April 11. Martelli was named CRCA All-America for her role with the crew.

Didier was a member of the 2009 IRA National Championship men's second varsity eight. He also helped the Huskies win the Pac-10 title in the second eight and defeated Wisconsin, Stanford and California during the regular season. The men's second varsity also took second in the San Diego Crew Classic at the start of the racing season in April.

Struzyna was one of two sophomores in the 2009 IRA National Championship varsity eight. The first boat defeated California in dual racing on April 25, then went on to win the national title in a thrilling come-from-behind victory at Lake Natoma on June 6.

The three Huskies on the U.S. team join the nine already selected to the Canadian U23 national team.

2009 United States Under 23 World Championships Roster

Men's Single Sculls (M1x)
Stephen Lambers, Grosse Pointe Farms, Mich., Detroit Boat Club

Women's Single Sculls (W1x)
Helen Tompkins, Friendswood, Texas, Potomac Boat Club

Lightweight Men's Single Sculls (LM1x)
Mike Orzolek, New Milford, Conn., GMS Rowing Center

Lightweight Women's Single Sculls (LW1x)
Dani Dewitt, Parkersburg, W.Va., University of Wisconsin

Men's Double Sculls (M2x)
Sebastian Kirwan, Wilton, Conn., Unaffiliated
Nate Kelly, New Canaan, Conn., Bantam Boat Club

Women's Double Sculls (W2x)
Cristina Felix, San Marino, Calif., New York RA
Emily Eiffert, Honeoye Falls, N.Y., University of Michigan

Lightweight Men's Double Sculls (LM2x)
Andrew Campbell, New Canaan, Conn., Maritime Rowing Club
Alec Buckenheimer, New Canaan, Conn., Maritime Rowing Club

Lightweight Women's Double Sculls (LW2x)
Madeline Davis, West Chester, Pa., Vesper Boat Club
Lindsay McAlpine, Berkeley, Calif., Vesper Boat Club

Men's Quadruple Sculls (M4x)
Singen Elliott, Pittsburgh, Pa., Cornell University
Hans Struzyna, Seattle, Wash., University of Washington
Martin Etem, Long Beach, Calif., Unaffiliated
Sean Engel, Greenbrae, Calif., University of California

Women's Quadruple Sculls (W4x)
Amanda Chase, Alexandria, Va., University of Virginia
Desiree Burns, Poughkeepsie, N.Y., University of Virginia
Emily Dreissigacker, Morrisville, Vt., Dartmouth College
Michelle Nance, Simpsonville, S.C., Clemson University

Lightweight Men's Quadruple Sculls (LM4x)
Bob Duff (s), Huntingdon Valley, Pa., Malta BC/GMS RC
Michael Nucci, Blue Bell, Pa., Malta Boat Club
Pete Orlando, Pelham, N.Y., New York AC/GMS RC
Will Kelly, New Canaan, Conn., Bantam Boat Club

Lightweight Women's Quadruple Sculls (LW4x)
Victoria Burke, Redding, Conn., GMS Rowing Center
Katherine Robinson, Everett, Wash., GMS Rowing Center
Summers Nelson, Kansas City, Mo., GMS Rowing Center
Devery Karz, Park City, Utah, GMS Rowing Center

Men's Pair (M2-)
Eli Roxby, Paoli, Pa., Craftsbury Small Boat TC
John Graves, Cincinnati, Ohio, Craftsbury Small Boat TC

Women's Pair (W2-)
Grace Luczak, Ann Arbor, Mich., Stanford University
Mary Jeghers, Sacramento, Calif., University of California

Lightweight Men's Pair (LM2-)
Thomas Davidson, Seattle, Wash., Lake Union Crew
Nick Donald, Seattle, Wash., Lake Union Crew

Men's Four (M4-)
Mark Murphy, Madison, Wis., USRowing TC
James Long-Lerno, Seal Beach, Calif., University of California
Nareg Guregian, North Hills, Calif., University of California
Michael Gennaro, Havertown, Pa., Syracuse University

Women's Four (W4-)
Theresa Shields, Grosse Ile, Mich., University of Wisconsin
Sarah Gribler, Marysville, Wash., University of Michigan
Sarah Zelenka, Itasca, Ill., Grand Valley State Univ.
Laura Nicholson, Newton, Mass., Radcliffe Crew

Lightweight Men's Four (LM4-)
Austin Meyer, Cohoes, N.Y., Harvard University
Edward King, Ironton, Mo., US Naval Academy
Chad Healy, Ashland, Ore., USRowing TC
Julian Bowling, Shelby, N.C., US Naval Academy

Men's Four with Coxswain (M4+)
Steve Matyas, Turnersville, N.J., Unaffiliated
Michael Rossidis, Garden City, N.Y., Cornell University
Drew Baustian, Davenport, Iowa, Unaffiliated
Christopher Frendl, Southborough, Mass., Cornell University
Evan Cassidy, Westbury, N.Y., Unaffiliated

Men's Eight (M8+)
Daniel Connolly, Rockville Centre, N.Y., USRowing TC
Sebastian Peterlin, San Francisco, Calif., Stanford University
Scott Morgan, Portola Valley, Calif., Brown University
Brad Bertoldo, San Jose, Calif., Northeastern University
Max Goff, Sun Prairie, Wis., University of Wisconsin
Matthew Wheeler, Eugene, Ore., Brown University
Blaise Didier, San Francisco, Calif., University of Washington
Neil McPeak, Linwood, N.J., Unaffiliated
Nick Lucey, San Francisco, Calif., University of California

Women's Eight (W8+)
Ariel Frost, Walnut Creek, Calif., Princeton University
Jessica Leidecker, Westerville, Ohio, Clemson University
Taylor Ritzel, Larkspur, Colo., Yale University
Grace Luczak, Ann Arbor, Mich., Stanford University
Ashley Kroll, Edmonds, Wash., University of Michigan
Olivia Coffey, Watkins Glen, N.Y., Radcliffe Crew
Mary Jeghers, Sacramento, Calif., University of California
Adrienne Martelli, University Place, Wash., University of Washington
Erika Roddy, San Francisco, Calif., Stanford University

Washington Crew
RUN WITH US
advertisement
New Era New Look
Advertisement
Buy Tickets